Co przyniesie zmiana w prawie pracy?

0
2523

W polskim prawie pracy wciąż wprowadzane są zmiany. Resort pracuje nad tym, aby dostosowywać kodeks pracy do istniejących, rzeczywistych potrzeb i rozwiązywać faktyczne problemy.

Wiele, spośród wprowadzanych zmian jest z ogromną korzyścią dla osób zatrudnianych. Są jednak i takie przepisy, które mają wspierać przedsiębiorców i pracodawców w zatrudnianiu ludzi, tworzeniu nowych miejsc pracy, czy mają za zadanie chronić osoby zatrudniające. W każdym z tych przypadków, prawo normowane jest przez konkretne ustawy, artykuły, nowelizacje czy uchwały.

Choć większość zmian oceniana jest przez społeczeństwo za korzystne, to zorientowanie się w aktualnych przepisach nie jest proste dla nikogo. Z tej też przyczyny, w wielu miastach organizowane są szkolenia z prawa pracy, które kierowane są przede wszystkim do przedsiębiorców, a które mają za zadanie zapoznanie pracodawców z aktualnym prawem pracy. Szkolenia kodeks pracy są także oferowane księgowym, kadrowym, pracownikom odpowiedzialnym za zatrudnianie, doradcom zawodowym, czy specjalistom od BHP. Oni wszyscy są bowiem w dużej części odpowiedzialni za to, by w danej firmie przestrzegano przepisów prawa pracy, nie łamano praw pracowników, czy też aby praca i zatrudnianie odbywało się zgodnie z obowiązującymi aktualnie przepisami.

Niektóre większe miasta i gminy oferują także szkolenia z prawa pracy dedykowane pracownikom. Podczas takich szkoleń, pracownicy mogą dowiedzieć się, jakie są ich prawa i obowiązki, w jaki sposób mogą postępować w trudnych przypadkach, gdzie i w jaki sposób szukać pomocy, a także jak bronić się w przypadku nieuczciwości pracodawców. Taka aktualizacja wiedzy pracowników jest bardzo ważna, bowiem nie każdy pracownik jest w stanie zrozumieć zawiłości prawne, a także język, jakim zapisane są różne artykuły w ustawach czy uchwałach. Podczas szkolenia prawo pracy, pracownicy mogą dowiedzieć się wielu istotnych rzeczy, poznać aktualnie obowiązujące przepisy, czy choćby dowiedzieć się, gdzie szukać pomocy. Wszystko jest przedstawione w prosty, przystępny sposób.

Również nadchodzący, 2019 rok niesie ze sobą wiele zmian w przepisach prawa pracy. Z najistotniejszych kwestii jest nie tylko fakt, że zostanie podniesiona najniższa kwota krajowa brutto, ale również wiele innych kwestii. Ponadto, pracodawca będzie miał prawo nieprzekazywania wynagrodzenia do rąk własnych pracownika, ale na konto bankowe. Niezwykle istotną zmianą jest również fakt, że pracodawca zyska możliwość prowadzenia akt osobowych pracownika w formie elektronicznej, co do tej pory było niemożliwe. Wciąż trwają prace nad innymi punktami w prawie, analizowane są pod względem zgodności z przepisami prawa polskiego i rzeczywistymi problemami Polaków. Już za kilka tygodni dowiemy się, które z tych przepisów rzeczywiście zostaną wprowadzone w życie i w jakim stopniu, oraz w jaki sposób zmienią one nasze życie zawodowe.

Miejmy nadzieję, że organizowane szkolenia z prawa pracy dadzą nam odpowiedzi na te i wiele innych, równie nurtujących pytań.

Zobacz szkolenie związane z prawem pracy na 2019 rok: https://www.projektgamma.pl/szkolenia-eksperckie/zmiany-w-prawie-pracy-2018-2019-1

[Głosów:1    Średnia:5/5]