5 rad, które pomogą Ci dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej

0
1594

Jeśli szukasz pracy to z pewnością za Tobą nie jedna rozmowa kwalifikacyjna. Gdy było ich już wiele może warto zastanowić się jak przygotować się dobrze do kolejnej z nich. Tak aby zakończyła się sukcesem. Naszych 5 prostych rad z pewnością znacząco zwiększy Twoje szanse.

Zadbaj o swój dobry wygląd

Jaki czas temu naukowcy z British University of Columbia przebadali jak wpływa wygląd zewnętrzny na rozwój kariery. Jak przyznał prowadzący projekt prof. Jeremy Biesanz badani częściej przypisywali cechy pozytywne osobom atrakcyjnym i dobrze wyglądającym. To tylko naukowo potwierdza powszechną prawdę wyrażoną w przysłowiu „jak Cię widzą, tak Cię piszą”. Przygotowania do rozmowy kwalifikacyjne warto więc zacząć od własnego wyglądu. Wyśpij się, wybierz komfortowy i dopasowany do sytuacji  strój. Jeśli jesteś mężczyzną zadbaj o czyste buty. Panie z pewnością powinny pamiętać o makijażu, eleganckimi ale nie wyzywającym.

Bądź przygotowany

Sukces każdego zadania w życiu zależy od dobrego przygotowania. Tak samo jest z rozmową o pracę. Sprawdź więc ile czasu zajmie Ci dojazd na miejsce i nie spóźnij się. Dowiedz się też jak najwięcej o firmie do której aplikujesz, a jeśli to możliwe o osobie, z którą się spotkasz. Pomyśl też o co może zapytać Ciebie Twój przyszły pracodawca i postaraj się z przygotować jak najlepsze odpowiedzi na te pytania. Jeśli jednak wciąż będziesz miał trudności na rynku pracy – poznaj perspektywy dla szukających pracy w Nowym Roku.

Nie bój się zadawać pytań

Rozmowa kwalifikacyjna to też wyśmienity czas byś sam dowiedział się więcej o stanowisko o jakie się starasz. Nie bój się wiec pytać. Zostaw to na koniec rozmowy ale bądź też do tego przygotowany. Twoje właściwe pytanie nie tylko dostarczą Ci wiedzy ale też pokażą Twoją otwartość, komunikatywność i zaangażowanie w proces rekrutacji. Jeśli zapytasz o Twoje zadania na danym stanowisku, o ścieżkę kariery w firmie czy też o inne merytoryczne aspekty związane z nową pracą, masz szansę być pozytywie odebranym i zapamiętanym.

Naucz się mówić o sobie

Nikt z nas nie lubi mówić o swoich zaletach, ale podczas rozmowy o pracę to nieuniknione. Jak więc się tego nauczyć ? Zrób sobie listę swoich największych zawodowych osiągnięć i postaraj się ich nauczyć na pamiętaj. Ten proces sprawi, iż w przyszłości mówienie o nich będzie dla Ciebie łatwiejsze i bardziej naturalne. Podobnie możesz postąpić ze swoimi zawodowymi kompetencjami. Zapytacie a co z wadami ? Któż ich nie ma. O nich też warto wspomnieć na rozmowie o pracę. Ale zawsze niech będą to „wyzwania z którymi staramy się uporać”  lub „elementy na których właśnie skupiacie swój osobisty rozwój”.

Nie daj się zaskoczyć

Ostatni element o jakim warto pamiętać to przygotowanie się na każdą ewentualność. Przed rozmową więc przeczytaj jeszcze raz uważnie swoje CV i bądź pewny, że pamiętasz każde swoje poprzednie stanowisko i obowiązki na nim. Jeśli wpisujesz znajomość języków obcych możesz spodziewać się, iż Twój rozmówca zechce to sprawdzić i zada Ci kilka pytań w obcym języku.

Tutaj znajdziesz też inne porady by udała się twoja rozmowa kwalifikacyjna – Aplikuj.pl Pamiętaj jednak, iż sukces na rozmowie o pracę zależy od wielu czynników. Możesz być świetnie przygotowany ale Twój pracodawca szuka kogoś o zupełnie innym profilu zawodowym. W procesie szukania nowej pracy czeka Cię pewnie co najmniej kilka spotkań. Jeśli do każdego podejdziesz profesjonalnie i przygotujesz się masz spore szanse, iż szybko znajdziesz nowe zatrudnienie.

[Głosów:2    Średnia:2.5/5]