Zawieszenie spłaty kredytu, czy to możliwe?

0
1349

Chcesz skorzystać z produktu kredytowego lub pożyczkowego, ale obawiasz się problemów ze spłacaniem rat? A może masz już jakieś zobowiązanie, z którym sobie nie radzisz? Pamiętaj, że w tego typu przypadkach możliwe jest czasem zawieszenie spłaty kredytu. Sprawdź, na czym konkretnie polega takie koło ratunkowe i w jakich sytuacjach jest dostępne.

Banki i firmy pożyczkowe oferują łącznie kilkanaście różnych sposobów finansowania wydatków. Część z nich pozwala pozyskać niewielką ilość środków na krótki czas, inne natomiast, takie jak kredyt mieszkaniowy czy pożyczka hipoteczna, opiewają na dziesiątki lub setki tysięcy złotych i są spłacane przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Im dłuższy okres spłaty i wyższa kwota finansowania, tym większe ryzyko, że klient przestanie regulować zadłużenie. Może doprowadzić do tego utrata pracy, poważne zachorowanie, trudna sytuacja rodzinna, czy duży nieoczekiwany wydatek. Instytucje finansowe zdają sobie sprawę z tych zagrożeń, dlatego dają kredytobiorcom możliwość zawieszenia kredytu.

Kto i kiedy może liczyć na zawieszenie kredytu?

W praktyce, zawieszenie spłaty zobowiązania jest możliwe przede wszystkim w przypadku wysokokwotowych kredytów gotówkowych i hipotecznych. Taka opcja nie jest dostępna dla korzystających z limitu odnawialnego, karty kredytowej, chwilówki czy ratalnej pożyczki pozabankowej. Co więcej, nie mogą z niej skorzystać osoby, które wprawdzie zaciągnęły duży kredyt, jednak nie wykazują się rzetelnością w jego spłacie. Jeśli zatem nie regulujesz w terminie rat, bank odrzuci twoją prośbę o zawieszenie spłaty kredytu.

Pamiętaj, że o tym, czy możesz skorzystać z zawieszenia spłaty kredytu lub pożyczki, decydują w praktyce zapisy twojej umowy z instytucją finansową. Niemniej jednak, nawet jeśli dokument nie przewiduje takiej możliwości, masz jeszcze szansę na porozumienie z kredytodawcą. Gdy znajdziesz się w trudnej sytuacji finansowej, koniecznie go o tym poinformuj: z oczywistych względów jemu również zależy na spłacie rat, dlatego może pójść na ustępstwo i zgodzić się na tymczasową zmianę warunków spłaty zobowiązania.

Na czym polega zawieszenie spłaty kredytu?

Zawieszenie kredytu ma na celu umożliwić ci ustabilizowanie sytuacji finansowej na tyle, by móc sprostać dalszej spłacie zobowiązania. Dzięki takiemu udogodnieniu, możesz w pełni „legalnie” na określony czas zwolnić się z obowiązku spłaty rat kredytowych. Najczęściej trwa to jeden, trzy lub sześć miesięcy, ale o potencjalnej długości wakacji od kredytu zawsze decydują zapisy umowy kredytowej. Ta ostatnia określa również to, jakie konsekwencje wywoła zawieszenie rat kredytu, a także ile razy może skorzystać z takiej opcji kredytobiorca.

W zależności od zapisów w umowie, wakacje kredytowe mogą polegać na całkowitym zaprzestaniu regulowania zobowiązania, albo na odroczeniu spłaty wyłącznie kapitałowej części rat. Ta druga opcja jest mniej korzystna, bowiem nadal musisz spłacać ich część odsetkową. Mimo wszystko, może ona sprawdzić się wówczas, gdy masz już kredyt od dawna, albo gdy spłacasz go poprzez raty malejące. W takim bowiem wypadku, kapitałowa, czyli odraczana, część raty jest stosunkowo wysoka, a do spłaty pozostaje relatywnie niska odsetkowa część raty.

Wniosek o zawieszenie rat kredytu – jak napisać?

Jeśli chcesz skorzystać z wakacji kredytowych, musisz złożyć u swojego kredytodawcy podanie o zawieszenie rat kredytu. Gotowy formularz do wypełnienia znajdziesz w dowolnym oddziale banku, jak również w internecie. Musisz podać w nim jedynie numer umowy kredytowej, swoje dane osobowe oraz termin, do którego chcesz zawiesić spłatę zobowiązania. Co ważne, ponieważ złożenia wniosku nie musisz uzasadniać, z takiej opcji możesz skorzystać z dowolnego powodu. Celem może być odłożenie gotówki na wakacje, wesele, remont mieszkania, czy też chęć poprawienia sytuacji w domowym budżecie. Faktem jest jednak, że na zawieszenie spłaty kredytu warto decydować się wyłącznie w kryzysowych okolicznościach.

Jeśli rozważasz zawieszenie kredytu, pamiętaj, że wiąże się ono z pewnymi kosztami, jak również – że nie zawsze jest korzystne. Miej też świadomość, że odroczenie spłaty rat nie jest równoznaczne z ich anulowaniem, a komfort jaki ze sobą niesie, ma niestety swoją cenę. Aby nie narazić się na niepotrzebne koszty wejdź na stronę: https://www.euroloan.pl/aktualnosci/wakacje-kredytowe, gdzie znajdziesz więcej informacji na temat wpływu wakacji kredytowych na twoją sytuację finansową.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]