Problem ze spłacaniem wielu długów jednocześnie – co robić?

0
1819

Bardzo wielu Polaków spłaca w tym samym czasie nie jeden kredyt, a co najmniej kilka. Może to być na przykład kredyt hipoteczny, kredyt samochodowy i jeden czy dwa kredyty gotówkowe. W pewnym momencie taka sytuacja może stać się bardzo uciążliwa, szczególnie, jeśli dojdzie do pogorszenia się kondycji finansowej rodziny (przykładowo ze względu na utratę pracy jednego z jej członków).

Nie można w takiej sytuacji nic nie robić i liczyć, że problemy same się rozwiążą, ponieważ dług będzie tylko coraz bardziej narastał z uwagi na odsetki karne za opóźnienie i płatne monity od wierzyciela, przypominające o obowiązku zapłaty. W takim razie, co robić w przypadku problemu ze spłacaniem wielu długów jednocześnie? Co może być wyjściem z kłopotów?

Konsolidacja zobowiązań

Konsolidacja zobowiązań to inaczej ich połączenie. W praktyce działa to w ten sposób, że nowy wierzyciel spłaca w imieniu dłużnika kilka wybranych zobowiązań (kredytów gotówkowych, kart kredytowych i nie tylko), a łączna suma wydana na ten cel staje się jednym nowym zobowiązaniem. Co bardzo istotne, kredyt konsolidacyjny posiada ratę niższą niż suma rat skonsolidowanych zobowiązań, a więc comiesięczne koszty rat są obniżane.

Należy przy tym pamiętać, że bank przeanalizuje osoby, które chcą wziąć kredyt konsolidacyjny pod względem m.in. zdolności kredytowej i historii kredytowej. Jeśli problemy finansowe nie zaczęły się niedawno (bądź nie są dopiero widoczne na horyzoncie) i już miały miejsce duże zaległości w spłacie rat, konsolidacja może nie być dostępna. Warto skontaktować się jak najszybciej z dobrym pośrednikiem kredytowym, przedstawić mu swoje okoliczności i poprosić o poradę. Będzie on w stanie stwierdzić, jakie rozwiązanie w danej sytuacji będzie najkorzystniejsze.

Kredyt oddłużeniowy

Drugie rozwiązanie stosowane w przypadku, kiedy dana osoba posiada wiele różnych zobowiązań, to kredyt oddłużeniowy. Na pierwszy rzut oka jest to produkt bardzo podobny do kredytu konsolidacyjnego, ponieważ w tym wypadku również dotychczasowe długi są spłacane, a następnie zamiast tego pozostaje tylko jeden kredyt z niższą ratą. Między tymi dwoma rodzajami kredytów występują jednak znaczące różnice.

Przede wszystkim kredyt oddłużeniowy dedykowany jest osobom, którym zdarzyło się już spóźnić ze spłatami zobowiązań i które w związku z tym mogą mieć duży problem z przeprowadzeniem konsolidacji. Jest to typ kredytu, którego zadaniem jest pozbycie się długów i umożliwienie dłużnikowi odzyskania utraconej wolności finansowej.

Podsumowanie

Zarówno konsolidacja, jak i kredyt oddłużeniowy są wartymi rozważenia rozwiązaniami w przypadku problemów ze spłacaniem wielu różnych zobowiązań jednocześnie. Przede wszystkim pozwalają one indywidualnie ustalić wysokość comiesięcznych rat, tak, aby były one w granicach możliwości finansowych danej osoby, co pozwoli na ich terminową spłatę.

Wykwalifikowany doradca kredytowy pomoże ustalić, które z tych rozwiązań najlepiej sprawdzi się w danym przypadku, a także zajmie się wszystkimi formalnościami, dzięki czemu proces pozyskiwania kredytu będzie szybki i bezproblemowy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]