Pożyczka na raty online – sposób na gotówkę bez wychodzenia z domu

0
634

Pożyczki ratalne online mogą być świetną alternatywą dla klasycznych kredytów bankowych. Oferowane są zwykle przez specjalizujące się w nich firmy pożyczkowe, co gwarantuje profesjonalizm i bezpieczeństwo. Jak działają pożyczki ratalne online? Kto może z nich skorzystać? Jakie formalności trzeba spełnić oraz jak szybko można otrzymać pieniądze? Wyjaśniamy w poniższym artykule.

Jak działa pożyczka na raty online

Pożyczka ratalna online, czy też zamiennie pożyczka na raty online, jest produktem, który pozwoli na sfinansowanie różnych celów życiowych. Dzięki łatwej dostępności, a także niewielkiej ilości formalności, które trzeba spełnić, o pożyczkę na raty jest zwykle nieco łatwiej niż w banku.

Pożyczki ratalne, udzielane przez legalnie działające firmy pożyczkowe, co warto podkreślić, polegają na udostępnieniu klientowi określonej kwoty pieniędzy, zwykle poprzez przelew na rachunek bankowy. Istnieją jednak także pożyczki ratalne, które można odebrać osobiście – np. we własnym domu (przykładowe oferty https://pozyczasz.pl/pozyczki/w-domu-klienta-bez-bik-krd/) lub na poczcie.

Pozabankowa pożyczka ratalna zaciągana jest na okres dłuższy niż równie popularna chwilówka, którą cechuje zwykle miesięczny okres spłaty. Dzięki rozłożeniu zobowiązania na równe miesięczne raty pożyczkobiorca spłaca pożyczkę w kilku transzach. To zaś powoduje, że pożyczki ratalne cieszą się ogromnym zainteresowaniem osób, które nie chcą  lub nie mogą skorzystać z produktów bankowych.

Jakie trzeba spełnić formalności?

Jeśli zastanawiasz się, jakie trzeba spełnić formalności, aby otrzymać pożyczkę ratalną, mamy dobrą wiadomość. Z uwagi na to, że udzielaniem pożyczek ratalnych zajmują się przede wszystkim firmy pożyczkowe, które nie podlegają pod prawo bankowe, ilość formalności i wymaganych dokumentów jest znacznie mniejsza niż w przypadku klasycznego kredytu.

Aby otrzymać pożyczkę ratalną, w większości przypadków wystarczy posiadać dowód osobisty, pełnię praw do czynności prawnych, dostęp do komputera i telefonu. W tym miejscy warto dodać, że niektóre firmy oferują także pożyczkę ratalną z wypłatą na poczcie lub we własnym domu, co nie jest możliwe np. w przypadku produktów bankowych.

Część z firm pożyczkowych oferuje pożyczki ratalne tylko dla osób posiadających stały dochód, inne w swej ofercie posiadają produkty adresowane także dla bezrobotnych czy nawet dla osób zadłużonych. To kolejny plus na poczet pozabankowych pożyczek ratalnych online.

Jak szybko otrzymasz pożyczkę?

Kolejnym atutem pożyczki ratalnej online jest zwykle szybki czas zawarcia umowy oraz udostępnienia środków finansowych. W wielu przypadkach pożyczka ratalna może być wypłacona nawet w ciągu godziny od poprawnie złożonego wniosku o pożyczkę.

Pamiętajmy jednak, że chodzi tu wyłącznie o sytuację, gdy wniosek składany jest online, czyli np. na stronie danego pożyczkodawcy, a wypłata środków następuje na wskazane przez nas konto bankowe. W przypadku chęci otrzymania pożyczki ratalnej z odbiorem na poczcie okres oczekiwania na środki może wynieść kilka dni.

Przeszkodą w szybkim otrzymaniu środków z pożyczki ratalnej online nie jest także weekend, a więc dni wolne od standardowych przelewów bankowych. Firmy pożyczkowe dostosowały się do oczekiwań klientów i oferują również szybkie przelewy online, co powoduje, że środki mogą być na naszym koncie także w sobotę czy niedzielę, a nawet w święta i dni ustawowo wolne.

Czy do otrzymania pożyczki ratalnej wymagane są zaświadczenia?

Każdy, kto choć raz wnioskował o kredyt bankowy, wie, że instytucje te wymagają posiadania odpowiedniej zdolności kredytowej, braku zadłużeń oraz przyzwoitej historii spłacania innych kredytów. Duże znaczenie mają także dokumenty, które trzeba dostarczyć bankowi, aby otrzymać pożyczkę czy kredyt. Zwykle są to m.in. zaświadczenie o dochodach lub wyciąg z konta bankowego, na które wpływa wynagrodzenie.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku pozabankowych pożyczek ratalnych, które mogą być udzielone nawet bez przedkładania żadnych dokumentów. Stoi za tym przede wszystkim to, że firmy pożyczkowe mają mniejsze wymagania i kryteria kredytowe niż banki, a także nie wymaga od nich tego prawo. Oznacza to, że pożyczka ratalna bez zaświadczeń jest możliwa, przy czym o jej udzieleniu, a także samej ofercie decyduje wyłącznie firma pożyczkowa.

Świetnym przykładem mogą być coraz szerzej dostępne pożyczki ratalne dla bezrobotnych oraz pożyczki na raty dla zadłużonych, których udziela w Polsce już wiele firm pożyczkowych. Brak konieczności przedkładania dokumentów dotyczących zatrudnienia nie oznacza, że pożyczkę otrzyma każdy, jednak na pozytywną decyzję kredytową mamy znacznie większe szanse niż w przypadku banków czy SKOK-ów, których polityka kredytowa jest znacznie bardziej rygorystyczna.

Czy pozabankowe pożyczki ratalne są drogie?

W Polsce działa aktualnie wiele różnych firm oferujących pozabankowe pożyczki ratalne. Co za tym idzie, prześcigają się one w ofertach, aby ściągnąć do siebie maksymalnie dużą ilość klientów. Jak nie trudno się domyślić, powoduje to wprowadzenie ciekawych ofert promocyjnych, jak np. pożyczka ratalna z niskim oprocentowaniem, a także obniżanie swojego wynagrodzenia przez firmy, dzięki czemu pożyczki pozabankowe są już znacznie tańsze niż jeszcze kilka lat temu.

Nie oznacza to jednak, że pożyczka ratalna będzie oprocentowana podobnie do kredytu w banku. Firma oferująca pożyczki ratalne bez zaświadczeń czy też pożyczki na raty dla bezrobotnych ponosi znacznie większe ryzyko, co musi sobie wynagrodzić większymi kosztami udzielanego finansowania lub dodatkowym ubezpieczeniem.

Dla przykładu pożyczając kwotę 5000 zł z okresem spłaty 12 miesięcy miesięczna rata w Smartney.pl wyniesie 535,63 zł, co sumarycznie da do spłaty 6 454,24 zł. W konkurencyjnej firmie Wonga wartość miesięcznej raty będzie kształtować się na poziomie 456,78 zł. Oznacza to, że łączna kwota do spłaty wyniesie 5487,66 zł. W SuperGrosz.pl pożyczając 5 tys. zł, oddamy łącznie 6 903,53, co oznacza miesięczną ratę w wysokości 575,29 zł.

*stan na 26.04.20202

Odpowiadając zatem na pytanie, “czy pożyczki ratalne są drogie”, pamiętajmy, że na rynku możemy znaleźć zarówno pożyczki tańsze, jak i droższe. To powinno skłonić nas do uprzedniego porównania ofert równych firm. Pomocne mogą być tutaj darmowe rankingi pożyczek ratalnych. Przykładowo wszystkie oferty pożyczek ratalnych możesz porównać tutaj  https://pozyczasz.pl/pozyczki/na-raty-przez-internet/. Ważne jest także, aby przed zaciągnięciem pożyczki ratalnej sprawdzić całkowite koszty, które każda legalnie działająca firma ma obowiązek nam przedstawić przed zawarciem umowy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]