Na co najchętniej przeznaczamy kredyty gotówkowe?

0
1559

Kredyt gotówkowy jest bardzo dobrym produktem finansowym, pomagającym w zrealizowaniu wielu bieżących potrzeb, które nie powinny czekać. Duża dostępność rozmaitych kredytów na rynku sprawiła, że coraz więcej osób decyduje się na ich wykorzystywanie w mniej lub bardziej potrzebnych celach. Kiedy najchętniej Polacy wykorzystują kredyty gotówkowe?

Czy lubimy kredyty?

Mówi się, że aż co drugi Polak ma obecnie zaciągnięty jakiś kredyt w banku. Pieniędzy potrzebujemy nie tylko po to, aby zrealizować swoje marzenia o zakupie własnego mieszkania lub luksusowego samochodu, ale coraz częściej sięgamy po kredyty gotówkowe. Są one formą finansowego wsparcia niezbędnego, kiedy nie ma się żadnych oszczędności, za to ma nieco większy wydatek. Z reguły kredyty takie opiewają na kilka tysięcy złotych. Nie są to ogromne kwoty, które spłaca się latami, natomiast jako jednorazowy wypływ z budżetu mogłyby stanowić poważny problem. Nikt oczywiście nie lubi się zadłużać, jednak kredyty i pożyczki są po prostu potrzebne. Pomagają one zrealizować zakup sprzętu AGD, gdy zepsuje się pralka lub lodówka i konieczna jest wymiana. Pozwalają opłacić ubezpieczenie samochodu czy jego okresową naprawę, która jest niezbędna, aby móc normalnie funkcjonować. Dzięki kredytom jest po prostu wygodniej – można nabywać wszelkie dobra teraz, a ich spłatą martwić się później, i to w dogodnych ratach, które nie obciążą budżetu.

Co najczęściej kupujemy na kredyt?

Kredyty gotówkowe są najczęściej zaciąganymi rodzajami kredytów bankowych. Wynika to z wygody spożytkowania takiej gotówki. Kredyt gotówkowy stanowi formę pożyczki, przy której nie trzeba określać konkretnego celu wydatku, ani nie trzeba zdawać bankowi raportów na temat tego, na co się wydało pieniądze. Może to być przydatne, gdy potrzebuje się większej gotówki na kilka różnych potrzeb – choćby na opłacenie wycieczki dziecka, zakup rzeczy do szkoły, spłacenie pożyczki u znajomych. Polacy deklarują, że właśnie na tego typu wydatki najczęściej idą ich pieniądze z kredytu gotówkowego. W drugiej kolejności są sprzęty AGD, a więc wspomniana już pralka, lodówka czy zmywarka. Są to rzeczy, które psują się rzadko, ale często, kiedy się już zepsują, wymagają nie tyle naprawy, co wymiany na lepszy, nowszy model. Czasem z kredytu finansuje się zakup sprzętu AGD, takiego jak zmywarka, o którym marzy się od lat, a który ciężko jest sfinansować z pieniędzy na bieżące wydatki. W trzeciej kolejności kredyt gotówkowy Polacy wydają na wycieczki różnego rodzaju. Oznacza to, że bardzo cenią sobie regenerację sił w miłym towarzystwie, a w ciągu roku jest im bardzo trudno uzbierać pieniądze na ten cel. Na samym końcu przeznaczenia kredytów gotówkowych są drobne remonty w domu, o których decyzję często podejmuje się spontanicznie, otrzymując niespodziewanie kilka dni wolnego, i chcąc je jak najlepiej spożytkować. W statystykach tych nie ma sprzętu RTV czy smartfonów. Nie oznacza to, że nie kupuje się ich za pożyczone pieniądze, ale raczej, że korzystniejszym sposobem nabycia w okazyjnej cenie wydają się być raty niż kredyt gotówkowy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]