Kredyt konsolidacyjny – co zrobić, żeby nie przepłacić?

0
897

Nie bez powodu kredyty konsolidacyjne są dostępne w coraz większej ilości polskich banków. Bardzo wielu Polaków spłaca jednocześnie co najmniej kilka zobowiązań finansowych, na przykład kredyt hipoteczny i samochodowy, a także mniejsze kredyty gotówkowe i karty kredytowe. Konsolidacja kredytów i pożyczek to w wielu przypadkach najlepszy i najwygodniejszy sposób na zmniejszenie comiesięcznej raty i odciążenie domowego budżetu.

Jednym z aspektów, które będą dla nas kluczowe w takiej sytuacji, będzie niewątpliwie koszt tego przedsięwzięcia. Poszczególne oferty konsolidacji potrafią znacząco się różnić, więc zdecydowanie nie warto korzystać z pierwszej, która wpadnie nam w oko. W takim razie, co robić, żeby nie przepłacić? Doradzamy!

Od czego zależy koszt kredytu konsolidacyjnego?

Żeby nie zdecydować się na niekorzystną ofertę, trzeba przede wszystkim dowiedzieć się, co wpływa na jej opłacalność. To, ile będzie kosztował kredyt konsolidacyjny, jest zależne od wielu czynników – w większości takich samych, jak w przypadku innych typów kredytów, na przykład kredytu gotówkowego. Ważna jest przede wszystkim kwota kredytu, a także okres spłaty.

Kwota kredytu konsolidacyjnego to zazwyczaj suma środków, które musiały zostać wydane na całkowite spłacenie wybranych dotychczasowych kredytów i pożyczek. Niekiedy jest też możliwość dobrania do konsolidacji dodatkowej gotówki na dowolny cel – w takim przypadku zostanie ona doliczona do ostatecznej kwoty kredytu.

Im dłuższy okres spłaty kredytu, tym mniejsza rata (ale wyższe odsetki). Rozważając ofertę konsolidacji, trzeba zwrócić uwagę również na takie kwestie, jak oprocentowanie nominalne, prowizja za udzielenie kredytu i opłaty dodatkowe (na przykład obowiązkowe ubezpieczenie czy opłata przygotowawcza). Z uwagi na obowiązek informacyjny narzucony na banki, w ofercie powinna znaleźć się także informacja o jej RRSO – Rzeczywistej Rocznej Stopie Oprocentowania, czyli takiej, w przypadku której bierze się pod uwagę nie tylko oprocentowanie nominalne, ale też wszystkie inne koszty związane z kredytem.

Kredyt konsolidacyjny – jak nie przepłacić?

Najprostszym sposobem na upewnienie się, że kredyt zostanie zaciągnięty na opłacalnych warunkach, jest wzięcie go z pomocą eksperta. Dobry pośrednik, którego możesz znaleźć tutaj: https://splatapozyczek.pl/kredyt-konsolidacyjny/, w pierwszej kolejności przeanalizuje sytuację finansową danego klienta, a następnie na tej podstawie znajdzie dla niego najkorzystniejszą dostępną ofertę. Przeprowadzi także negocjacje z daną instytucją finansową w celu ustalenia jeszcze lepszych warunków.

Osobie z wieloletnim doświadczeniem w branży i szerokimi kwalifikacjami zawsze łatwiej będzie uniknąć przepłacania niż komuś, kto nie ma dużej wiedzy w zakresie finansów i bankowości. Dlatego najskuteczniejszym rozwiązaniem jest powierzenie sprawy specjaliście.

[Głosów:0    Średnia:0/5]