Kredyt frankowy – dlaczego sprawa tyle problemów?

0
519

Kredyt frankowy dla wielu osób stał się przysłowiową kulą u nogi zamiast narzędziem pozwalającym na realizację marzeń o własnym domu lub mieszkaniu. Osoby, które mają kredyt indeksowany lub denominowany w CHF nie zawsze muszą do końca spłacić swoje zadłużenie. Kancelarie adwokackie podejmujące się wsparcia kredytobiorców i analizujące ich umowy z bankami, coraz częściej doszukują się nieprawidłowości w dokumentach. Co to oznacza? Że coraz więcej osób wygrywa w sporach z bankami, uzyskując pozytywny wyrok w sprawie o unieważnienie swojego zadłużenia.

Kredyt frankowy – problematyczne zadłużenie

Problemy z kredytami we frankach zaczęły się na początku 2015 roku, kiedy Szwajcarski Bank Narodowy znacząco podniósł kurs swojej waluty. Wzmocnienie CHF zaowocowało:

  • podniesieniem rat kredytów hipotecznych,
  • zwiększeniem ogólnego zadłużenia wyrażonego w walucie obcej.

Dla wielu osób oznaczało to, że wartość kredytu znacznie przewyższyła wartość zakupionej nieruchomości, która przecież stanowiła jego zabezpieczenie. To był właśnie moment przełomowy, w którym kredytobiorcy uzmysłowili sobie, że znajdują się w trudnej sytuacji, która jest bardzo niepewna i może się jeszcze pogorszyć. Brak poczucia bezpieczeństwa, brak płynności i stabilności finansowej – to wszystko sprawiło, że posiadający kredyt frankowy zaczęli szukać pomocy prawnej.

Jak poradzić sobie z kredytem frankowym?

Celowo nie piszemy: „Jak poradzić sobie ze spłatą kredytu frankowego”, bo niekoniecznie spłata zobowiązania jest jedyną drogą do pozbycia się uciążliwego zobowiązania. W ostatnim czasie głośno stało się o wyrokach sądowych, które wskazywały na obecność klauzuli abuzywnych, czyli takich, które w rażący sposób naruszały interesy klientów.

Początkowo sprawy przeciwko bankom należały do rzadkości i zawsze wzbudzały bardzo dużo emocji. Jednak z czasem pojawiła się nadzieja w postaci pozytywnego orzecznictwa. Wyroki sądowe na korzyść kredytobiorców dały nadzieję kolejnym. O tym, jak duże było (i jest nadal) zapotrzebowanie na profesjonalne wsparcie świadczy pojawienie się na rynku wyspecjalizowanych kancelarii prawniczych, które zajmują się tylko reprezentowaniem frankowiczów w pozwach przeciwko bankom. Więcej przeczytasz w tekście: Unieważnienie kredytu frankowego – na czym to polega?

Kredyt we frankach – na czym polega pomoc adwokata?

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że nie każdy klient może liczyć na ugodę z bankiem. Dlatego też wszystko zaczyna się od konsultacji z prawnikiem i bezpłatnej analizy dokumentów kredytowych. Gdy na tej podstawie widać przestrzeń do negocjacji, można wejść na drogę sądową.

Najpopularniejsze sposoby na pozbycie się kosztownego kredytu CHF to:

  • odfrankowienie kredytu,
  • unieważnienie kredytu.

Którą opcję wybrać? Która będzie najbardziej korzystna? Wszystko zależy od tego, czego oczekujesz. Czy chcesz dalej spłacać kredyt, ale chcesz to robić w walucie PLN? Czy może chcesz całkiem pozbyć się zobowiązania poprzez unieważnienie umowy. Ta druga opcja opłaca się zwłaszcza wtedy, gdy większość zadłużenia już spłaciłeś i oczekujesz, że bank Ci ją zwróci.

[Głosów:0    Średnia:0/5]