Dlaczego terminowa spłata pożyczki jest ważna?

0
806

Decydując się na zaciągnięcie pożyczki przez internet, zobowiązujemy się do oddania wymaganej kwoty w ściśle określonym terminie. W przypadku chwilówki online jest to zazwyczaj od 30 do 60 dni. Dlaczego warto dbać o to, aby spłata była dokonana zawsze na czas? Jakie korzyści mogą z tego wynikać oraz jakich konsekwencji możemy dzięki temu uniknąć? Na oba te pytania odpowiemy poniżej wspólnie z ekspertem firmy VIVUS.

Pilnowanie ważnych terminów zawsze popłaca

Żyjemy w ciągłym pośpiechu. To sprawia, że coraz trudniej zapanować nad bieżącymi sprawami i pamiętać o ważnych terminach. Na szczęście z pomocą przychodzą narzędzia, takie jak chociażby kalendarz w telefonie. Wpisując w nim zawczasu notatkę, otrzymamy z wyprzedzeniem powiadomienie o istotnych dla nas sprawach typu: imieniny koleżanki, wizyta u dentysty czy wywiadówka w szkole. Do listy warto dopisać również wszelkie terminy spłaty rat kredytów albo pożyczek. Dzięki temu zapanujemy nad terminami, których przeoczenie może oznaczać mniejsze lub większe kłopoty.

O terminowej spłacie pożyczki warto myśleć odpowiednio wcześnie

Zaciągając pożyczkę zwykle myślimy o tym, jakie plany dzięki niej będziemy w stanie zrealizować. To naturalne, ale nie możemy zapomnieć, że pożyczkę należy zawsze oddać na czas.

Z punktu widzenia klienta dzień albo dwa dni zwłoki w spłacie, nie robią wielkiej różnicy, ale z punktu widzenia banku lub firmy pożyczkowej już tak. Jak podkreśla ekspert VIVUS, w dobie komputeryzacji, każde opóźnienie w spłacie pożyczki jest w firmowym systemie natychmiast odnotowywane. Zazwyczaj już następnego dnia po terminie spłaty możemy spodziewać się ze strony firmy pożyczkowej SMS-a, wiadomości e-mail lub telefonu z informacją, że ustalony czas na zapłatę właśnie minął.

Jak sobie pomóc w dotrzymaniu terminów?

Aby nie zapomnieć o terminie zapłaty, warto korzystać z ustawionego w telefonie przypomnienia.  Jest to urządzenie, które zawsze mamy przy sobie, dlatego szansa, że przeoczymy informację jest minimalna.

Nie warto też czekać do ostatniej chwili, czyli dokonywać spłaty ostatniego dnia wieczorem. Jeśli robimy przelew bankowy, miejmy na uwadze, że pieniądze potrzebują trochę czasu na dotarcie na konto odbiorcy.

Jednym z lepszych rozwiązań, z których warto korzystać są tzw. zlecenia stałe, które oferują banki w ramach prowadzonych kont osobistych. Możemy ustawić je z dużym wyprzedzeniem. Dzięki temu zyskamy pewność, że pieniądze zostaną przelane na wskazane konto we właściwym dniu. Jedyne co musimy zapewnić, to wystarczające saldo na koncie.

Co zyskujemy pilnując terminowości spłaty pożyczki online?

Korzyści z tytułu terminowej spłaty pożyczki dotyczą przede wszystkim:

– braku kar, odsetek, czy kosztów wysłania monitów wzywających do zapłaty,

– budowania dobrej historii kredytowej w BIK. Budowa tzw. pozytywnej historii trwa często latami. Nie warto psuć jej przez niepotrzebne, nawet niewielkie opóźnienia w spłatach.

– budowania pozytywnej historii w danej firmie pożyczkowej. Szybkie pożyczki mają to do siebie, że często korzystamy z nich wielokrotnie. Terminowe spłaty otwierają nam drogę do kolejnych pożyczek.

Podsumowanie

Jak wynika z powyższego tekstu, terminowa spłata zobowiązań nie wymaga od nas żadnych dodatkowych czynności a daje liczne profity. Z kolei regularne opóźnienia nie dają nam żadnych korzyści. Wręcz przeciwnie. Wpływają m.in. na pogorszenie historii kredytowej, która może mieć kluczowe znaczenie w przypadku ubiegania się o jakiekolwiek zobowiązania w przyszłości. Dopiero wówczas te niepozorne opóźnienia mogą mieć nieporównywalnie duży wpływ na tle tego co początkowo mogłoby się wydawać.

Artykuł przygotowany wspólnie z VIVUS

[Głosów:0    Średnia:0/5]