Jak zwiększyć zdolność kredytową?

0
4078

Zdolność kredytowa to pierwsza i główna kwestia, którą ocenia bank podczas podejmowania decyzji, czy udzielić klientowi kredytu. Można ją szybko poprawić, a tym samym zwiększyć swoje szanse na otrzymanie wymarzonego kredytu np. hipotecznego. Dzisiaj podpowiemy jak to zrobić!

Zdolność kredytowa nie decyduje tylko o tym, czy w ogóle udzielić klientowi kredytu, ale głównie o tym, na jaką wysokość będzie mógł liczyć. Jeżeli zależy ci na otrzymaniu pokaźnego zastrzyku gotówki np. na zakup samochodu lub domu, to zadbaj o swoją zdolność kredytową jeszcze przed złożeniem wniosku do banku. Chcesz wiedzieć jak to zrobić? Poniżej przedstawiamy kilka szybkich i bardzo skutecznych sposobów. Zanim przejdziemy do konkretnych przykładów, to warto najpierw zrozumieć, w jaki sposób dochodzi do wyliczenia owej zdolności.

Jak bank wylicza zdolność kredytową?

Na zdolność kredytową ma wpływ kilka czynników. Najważniejsze są nasze dochody oraz stałe zobowiązania. Równie ważna jest stabilność zatrudnienia oraz ilość osób na utrzymaniu. Najlepiej ocenianą jest umowa o pracę, która stanowi dla banku pewną gwarancję, że kredytobiorca będzie miał z czego spłacać raty. Równie istotny jest rodzaj wykonywanego zawodu. Większość banków dodatkowo honoruje konkretnych pracowników, którzy pracują w zawodach zaufania publicznego. Należą do nich żołnierze, prawnicy i lekarze. Takie osoby mogą liczyć na dodatkowe punkty, przyznawane podczas wyliczania zdolności kredytowej. Kolejnym ważnym czynnikiem jest wiek kredytobiorcy, stan cywilny oraz historia kredytowa. Można teraz pomyśleć, że na większość z tych czynników nie mamy wpływu. Nie prawda! Bardzo duży wpływ mamy na nasze zobowiązania i historię kredytową. Wprowadzenie zmian właśnie w tych obszarach realnie przybliży nas do otrzymania upragnionego kredytu.

Szybkie sposoby na poprawę zdolności kredytowej

1. Przedłuż swoją umowę o pracę już dziś!

Jeżeli twoja umowa o pracę kończy się za kilka miesięcy, a jesteś niemal pewien, że zostanie przedłużona, to przed złożeniem wniosku do banku, poproś swojego pracodawcę o wystawienie aneksu, który będzie potwierdzał, że umowa się zaraz nie rozwiąże. Banki zwracają uwagę na stabilność zatrudnienia, więc w przypadku nieposiadania umowy na czas nieokreślony warto postarać się o taki dodatkowy dokument.

2. Zlikwiduj kartę kredytową

Osoby posiadające karty kredytowe mają automatycznie mniejsze szanse na otrzymanie kredytu. Jeżeli limit twojej karty wynosi np. 2000 złotych, to warto wiedzieć, że zdolność kredytowa nie będzie obniżona o tę kwotę, lecz nawet o kilkunastokrotność tej sumy. Dotyczy to nawet tych kart, z których nie korzystasz. Jeżeli tylko masz taką możliwość, to spłać kartę kredytową i całkowicie z niej zrezygnuj.

3. Zlikwiduj kredyt odnawialny

Wielu kredytobiorców posiada możliwość skorzystania z kredytu odnawialnego. Zrezygnuj z tej opcji przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny. To również ma znaczący wpływ na twoją zdolność kredytową.

4. Spłać wszystkie długi

Warto wiedzieć, że 100 złotych długu przy zobowiązaniu cyklicznym (np. rata za telewizor) obniża naszą zdolność kredytową nawet o kilkanaście tysięcy złotych. Spłać zakupy na raty, odczekaj pełen miesiąc i złóż wniosek o nowy kredyt.

5. Popraw swoją historię kredytową

W historii kredytowej zawarte są informacje nie tylko o nieterminowo spłacanych kredytach, ale również o tych, które były regulowane w terminie. Proponujemy wzięcie małego kredytu (np. kupno żelazka na raty) i spłacenie go przed terminem. To wyraźnie poprawi twoją historię kredytową. Warto wiedzieć, że dla banku wiarygodniejszym klientem jest ten, który już kiedyś wziął jakiś kredyt i spłacał go w terminie, od tego, który nigdy nie miał żadnego zobowiązania. Jeżeli do tej pory nie spłacałeś żadnego kredytu, to bankowi będzie trudno oszacować, czy jesteś osobą odpowiedzialną i zwracasz uwagę na terminowe regulowanie swoich należności.

Na jaką kwotę mogę liczyć?

W Polsce przyjęto wyliczenie, że kredytobiorca może liczyć na maksimum 80 krotność miesięcznych zarobków netto. W tym miejscu należy podkreślić, że maksymalna wysokość miesięcznej raty również została określona, w ramach tzw. rekomendacji T. Kredytobiorcy, którzy zarabiają poniżej średniej krajowej, mogą opłacać ratę w maksymalnej wysokości nieprzekraczającej połowy nagrodzenia. W przypadku otrzymywania wyższej pensji niż średnia krajowa, można liczyć na ratę w wysokości aż 65% wynagrodzenia. Wysokość raty ma wpływ na okres kredytowania i ogólną wysokość pożyczki.

[Głosów:3    Średnia:3/5]