Dogecoin trafia na Revolut, a BTC stał się oficjalną walutą. Co jeszcze dzieje się na rynku krypto?

0
2052

Osoby interesujące się kryptowalutami lub inwestujące w nie realne pieniądze nie mogą narzekać na nudę. Rynek cyfrowych walut każdego dnia dostarcza kolejnych rewelacji. Rok 2021 już jest historyczny chociażby dla Bitcoina, gdyż zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami stał się oficjalną walutą Salwadoru. Co ciekawe, to nie BTC jest aktualnie najgorętszym towarem na rynku krypto. Miano to przypada Dogecoinowi – stworzonej dla żartu walucie kryptograficznej, która w ostatnim czasie zyskała na wartości i popularności. Zainteresowanie wokół niej jest na tyle duże, że trafiła na jedną z najsłynniejszych aplikacji mobilnych świadczących usługi bankowe i kryptowalutowe. To tylko niektóre z najważniejszych wydarzeń ze świata cyfrowych pieniędzy. Sprawdź, co jeszcze wydarzyło się na rynku krypto w ostatnim czasie.

Kryptowaluty na stałe wdarły się do naszej rzeczywistości. To, co jeszcze jakiś czas temu wydawało się melodią dalekiej przyszłości, stało się wręcz codziennością – wirtualne pieniądze coraz częściej zaznaczają swoją obecność w polskich (i nie tylko) domach. Nie ma w zasadzie dnia, który nie przyniósłby kolejnych rewelacji ze świata walut krypto. Ostatnie tygodnie i dni są pod tym względem wyjątkowo gorące. Co konkretnie się wydarzyło? Sprawdź!

Bitcoin będzie oficjalną walutą Salwadoru

Stało się – Salwador jako pierwszy kraj na świecie uznał Bitcoina jako oficjalny środek płatniczy. Krajowy kongres przegłosował propozycję zgłoszą przez prezydenta Nayiba Bukele. To wydarzenie bez precedensu. Salwador ma okazję przetrzeć szlaki wielu innym państwom, które zastanawiają się nad podjęciem podobnych kroków. Dla kraju z Ameryki Środkowej może być to ogromna szansa, gdyż dzięki BTC ułatwione powinno być przesyłanie pieniędzy od Salwadorczyków mieszkających na co dzień poza granicami ojczyzny. Do tej pory tradycyjne przekazy pieniężne były drogie i powolne. Teraz ma się to zmienić, a na dodatek zyskać ma na tym krajowe PKB. Są też jednak wątpliwości. Eksperci zastanawiają się, jak Bitcoin zostanie wprowadzony do obiegu w państwie, gdzie niemal połowa społeczeństwa boryka się z problemem ubóstwa. Opozycyjni politycy z Salwadoru zwracają też uwagę na ekspresowy proces legislacyjny ustawy opracowanej przez prezydenta. Tak szybkie zaakceptowanie Bitcoina jako oficjalnego środka płatniczego budzi naturalne wątpliwości. Sam BTC niespecjalnie zareagował na to wydarzenie. Kurs aktywu pozostał na poziomie około 35 tysięcy dolarów za token, co oznacza, że zapaść rynkowa tworu Satoshiego Nakamoto trwająca już kilka tygodni, wciąż nie została przerwana.

Dogecoin trafia na Revoluta

Nieprzerwane pozostaje również rosnące zainteresowanie Dogecoinem. Kryptowaluta stworzona dla żartu stała się w tym roku wyjątkowo pożądanym przez inwestorów aktywem. Duża w tym zasługa Elona Muska, który za sprawą swojej działalności na Twitterze skutecznie wywindował cenę aktywu do historycznego poziomu 0,63 dolara na początku maja. Aktualnie za „Piesełocoina” trzeba zapłacić około 0,33 dolara, co i tak jest wysoką ceną w porównaniu do wartości np. z początku roku. Ostatnie załamanie rynkowe nie spowodowało jednak, że Dogecoin odszedł w zapomnienie. Zainteresowanie kryptowalutą było tak duże, że pojawiła się ona na Revolucie, czyli jednej z najsłynniejszych aplikacji mobilnych, służącej chociażby do kupowania cyfrowych pieniędzy.

Kryptowaluty w GTA 6?

Fani słynnej serii gier komputerowych GTA produkowanych przez studio Rockstar nie mogą doczekać się najnowszej części, która roboczo określana jest liczbą 6. Według ostatnich przecieków, ma się w niej pojawić system płatności oparty na kryptowalutach, przede wszystkim na Bitcoinie. To oczywiście informacje niepotwierdzone, jednak znając realizm gry oraz jej podejście do nowinek technologicznych, niewykluczone, że twórcy zdecydują się na taki krok. Przypomnijmy, że w ostatniej odsłonie serii – GTA 5, występowała giełda. Teraz mówi się, że w tzw. „szóstce” za wykonanie niektórych misji otrzymamy (a w zasadzie nagrodzona zostanie w ten sposób kierowana przez gracza postać) kryptowaluty. Oczywiście chodzi tu o pieniądze do wykorzystania w samej grze, których nie zamienimy w żaden sposób na realne dobra w świecie rzeczywistym. Czy okaże się to prawdą? Zobaczymy. Póki co o GTA 6 nie wiemy praktycznie nic. Rockstar nie podało nawet orientacyjnej daty premiery produkty. Nie ma także informacji o tym, czy prowadzone są w ogólne jakieś zaawansowane prace nad tym tytułem.

Farmy kryptowalutowe na cenzurowanym

Chiny nie zamierzają ustępować w walce z kryptowalutami. Niedawno pojawiły się informacje, że rząd tego kraju ma zamiar znacząco ograniczyć funkcjonowanie cyfrowych aktywów poprzez prawne zakazanie instytucjom finansowym świadczenia usług opartych np. o Bitcoina. Teraz świat obiegła informacja, że Państwo Środka wypowiada wojnę farmom kryptowalutowym. Region Xinjiang nakazał górnikom krypto zamknięcie swoich „biznesów”. Dekret wywołał spore zamieszanie, gdyż na dopełnienie formalności wydobywcy cyfrowych pieniędzy mieli dosłownie kilka godzin. Władze tłumaczą tę decyzją względami ekonomicznymi i ekologicznymi. Farmy kryptowalut zużywają ogromne ilości energii. Co ważne – Xinjiang nie jest pierwszym regionem, który zdecydował się na takie rozwiązanie. Wcześniej farmy krypto zostały zamknięte w Mongolii Wewnętrznej. Nie jest także tajemnicą, że Chiny chcą ograniczyć u siebie monopol Bitcoina, gdyż same prowadzą zaawansowane prace nad wprowadzeniem własnej kryptowaluty.

[Głosów:0    Średnia:0/5]