Co wybrać, gdy brakuje pieniędzy – małą pożyczkę czy limit odnawialny?

0
2082

Banki i firmy pożyczkowe oferują kilka różnych produktów finansowych, pozwalających pozyskać niezbędną gotówkę. W niniejszym artykule przedstawiamy bliżej specyfikę dwóch z nich – szybkiej pożyczki krótkoterminowej oraz limitu odnawialnego. Które z tych rozwiązań warto wybrać, gdy potrzebna jest niewielka ilość dodatkowych środków?

By móc znaleźć odpowiedni dla siebie produkt kredytowy lub pożyczkowy trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Najważniejsze z nich to: cel zaciągnięcia zobowiązania, wysokość potrzebnej kwoty oraz oczekiwany termin i sposób spłaty zadłużenia; nie bez znaczenia jest też posiadana historia kredytowa i sytuacja finansowa, bowiem jeśli nie spełniają one wysokich wymogów banków do dyspozycji pozostaje jedynie oferta firm pożyczkowych. W praktyce, gdy do sfinansowania jakiegoś wydatku brakuje niedużej kwoty, najlepiej jest skorzystać z małej pożyczki pozabankowej lub limitu odnawialnego.

Jak działa szybka pożyczka pozabankowa?

Dzięki klasycznej pożyczce krótkoterminowej, czyli tzw. chwilówce, można pozyskać od 100 do kilku tysięcy złotych, które spłaca się najczęściej jednorazowym przelewem w ciągu 30 dni – czasami termin spłaty wynosi 60 dni, a dług spłacany jest w dwóch ratach. Zaletą tego produktu jest łatwy i szybki proces pożyczkowy, który odbywa się wyłącznie z wykorzystaniem drogi elektronicznej.

By ubiegać się o środki wystarczy wejść na stronę internetową firmy pożyczkowej, a następnie wypełnić krótki formularz i określić kwotę oraz ewentualnie termin spłaty pożyczki. Nie trzeba przy tym przedstawiać żadnych dokumentów dochodowych, ani nawet osobowych – tożsamość potwierdza wykonanie przelewu weryfikacyjnego na 1 lub 10 groszy. Pożyczkodawca udziela decyzji pożyczkowej w ciągu maksymalnie kilkunastu minut i, jeśli jest pozytywna, od razu przelewa środki na rachunek pożyczkobiorcy.

Jak działa limit odnawialny?

Limit odnawialny, zwany również limitem kredytowym, jest ściśle powiązany z rachunkiem osobistym klienta. Zapewnia na stałe podpiętą do konta dodatkową ilość środków, z której można dowolnie korzystać. Dzięki niemu, w zależności od oferty i posiadanej zdolności kredytowej, można swobodnie i wielokrotnie zadłużać się maksymalnie do kwoty kilku, kilkunastu, czy nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Limit odnawialny działa tak, że po wykorzystaniu wszystkich pieniędzy zgromadzonych na rachunku, jego właściciel zaczyna automatycznie korzystać z pieniędzy banku. Odsetki są naliczane za każdy dzień istnienia zadłużenia, aż do momentu jego całkowitej spłaty. Każdy wpływ na konto zmniejsza wielkość długu i zarazem powiększa pulę środków dostępnych w ramach limitu. Klient ma dużą swobodę w spłacie zobowiązania, ponieważ bank wymaga jedynie, aby każdego miesiąca na jego rachunek osobisty wpływała ustalona kwota minimalna.

Kiedy lepiej wybrać małą pożyczkę, a kiedy limit odnawialny?

Mała pożyczka pozabankowa to dobry sposób na poradzenie sobie z niewielkim wydatkiem, na przykład zakupem niezbędnych lekarstw, prywatną wizytą u lekarza, naprawą pralki lub lodówki, czy pilnym, drobnym remontem samochodu. Warto z niej skorzystać wówczas, gdy potrzebna jest nieduża kwota, a przy tym zachodzi pewność, że nie będzie problemu z jej zwrotem w ciągu 30 lub ewentualnie 60 dni.

Limitem odnawialnym powinny zainteresować się osoby, które chciałyby zapewnić sobie większą wygodę w zarządzaniu domowym budżetem. Dzięki niemu w okresach niedoboru gotówki, na przykład tuż przed wypłatą, będą mogły skorzystać z dodatkowych środków, bez konieczności przechodzenia przez jakiekolwiek formalności kredytowe. Taki produkt również sprawdza się przede wszystkim przy niewielkich wydatkach, ale dodatkowo zapewnia więcej czasu na zwrot środków niż pożyczka krótkoterminowa.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Podkreślenia wymaga fakt, że limit odnawialny nie jest dostępny wyłącznie dla osób z nienaganną historią kredytową i stabilną sytuacją finansową. Oferują go bowiem nie tylko banki, ale również pojedyncze firmy pożyczkowe, które stosują łagodniejsze kryteria oceny wniosku o przyznanie limitu. Klienci, którzy nie mogą pochwalić się zatrudnieniem na umowę o pracę, czy też brakiem negatywnych wpisów w BIK-u, mają więc alternatywę dla szybkich pożyczek chwilówek.

Na stronie instytucji pożyczkowej Euroloan https://www.euroloan.pl/pozyczki/limit-kredytowy można znaleźć więcej informacji o działaniu pozabankowego limitu odnawialnego, a także warunkach na jakich jest udostępniany klientom.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:1    Średnia:5/5]