Zwolnienie i zwrot podatku budowlanego w Niemczech – kiedy Ci się należą?

0
137

Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą w Niemczech, mogą liczyć na szereg ulg. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z praw, które mu przysługują i dlatego po prostu z nich nie korzysta, tracąc przy tym środki i szansę na dalszy rozwój. Dotyczy to również przedsiębiorców świadczących usługi budowlane – mogą oni ubiegać się o zwrot podatku budowlanego. Jakie warunki należy spełnić? Jak złożyć wniosek o Freistellung? Sprawdź, jak krok po kroku zadbać o swoje finanse!

Bauabzugsteuer i Freistellung – wszystko, co musisz wiedzieć

Zanim przejdziemy do omawiania, czym jest zwolnienie z podatku budowlanego, warto skupić na samym podatku, który nazywa się Bauabzugsteuer. Wynosi on 15% i nalicza się go od wartości brutto każdej wystawionej faktury. Jeśli zleceniobiorca posiada jednak zaświadczenie (Freistellung) i okaże je, to nie musi płacić teo podatku, a uściślając – to zleceniodawca musi odprowadzić (lub nie) odpowiednią kwotę.

Nie każda firma, która działa w sektorze budowlanym, może się starać o zwolnienie z podatku budowlanego. Bauabzugsteuer dotyczy przedsiębiorstw, które wykonują prace czy projekty na zlecenie innego podmiotu, a nie osób prywatnych. To jednak nie wszystko – niektóre czynności nie podlegają pod podatek budowlany. Jeśli zajmujesz się np. montażem rusztowań, przeglądem technicznym czy instalacją kontenerów, to nie możesz starać się o Freistellung. Warto podkreślić, że wartość usług budowlanych świadczonych na rzecz zleceniodawcy nie powinna przekroczyć 5 tys. euro w tym samym roku kalendarzowym.

Jak uzyskać zwolnienie z podatku budowlanego?

Nie ma znaczenia, czy ktoś jest polskim, czy niemieckim podwykonawcą – jeśli nie ma żadnych niewyjaśnionych, czy nieuregulowanych spraw w urzędzie skarbowym, uzyskanie zwolnienia z podatku budowlanego uznaje się za czystą formalność. Pierwszy etap całego procesu to złożenie właściwych wniosków w odpowiednim urzędzie skarbowym (w zależności od pierwszej litery nazwiska będzie to: Hameln, Oranienburg, Cottbus lub Nördlingen mit Außenstelle Donauwörth), czyli zarówno o zwolnienie z podatku (Freistellungsbescheinigung), jak i nadanie numeru identyfikacji podatkowej (Steuernummer), co jest niezwykle istotne w przypadku zagranicznych przedsiębiorców. Warto dodać, że aby uzyskać Freistellung, wystarczy, że procedura nadania numeru jest w toku. Ponadto, firmy zarejestrowane w Polsce powinny przygotować jeszcze dwa dokumenty, a mianowicie: wpis do centralnej ewidencji oraz certyfikat rezydencji z tamtejszego urzędu skarbowego.

Wniosek o Freistellung – jak długo jest rozpatrywany?

Decyzja w sprawie zwolnienia z podatku budowlanego jest podejmowana w trakcie ok. miesiąca, a jej ważność wynosi bardzo często rok. Warto jednak w tym miejscu wspomnieć o jeszcze jednej możliwej sytuacji, czyli odzyskaniu pobranego wcześniej Bauabzugsteuer. W takim przypadku, jeśli np. nie zdążyło się uzyskać Freistellung w odpowiednim czasie, należy złożyć pisemny wniosek w urzędzie skarbowym (osobiście, listownie lub mailowo). Ze względu na to, że nie ma wyznaczonego żadnego oficjalnego terminu zwrotu, zdarza się, że przedsiębiorcy odzyskują środki dopiero w kolejnym roku kalendarzowym, dlatego prowadząc firmę budowlaną, warto mieć ten fakt na uwadze.

Dlaczego warto zadbać o zwolnienie z podatku budowlanego?

Zwolnienie z podatku budowlanego w szerszej perspektywie przynosi firmie mnóstwo korzyści. Przedsiębiorca zachowane w ten sposób środki może przeznaczyć na rozwój biznesu. Złożenie wniosku o Freistellung w odpowiednim terminie pozwoli uniknąć stresu związanego z długim procesem odzyskania pobranej kwoty. Nie każdy jednak dysponuje wystarczającą wiedzą i zasobami czasowymi, aby w pełni skupić się na tego typu formalnościach. W celu zabezpieczenia swojego biznesu warto wówczas rozważyć skorzystanie z usług biura rachunkowo-księgowego, które pomoże przejść przez cały proces sprawnie i bezbłędnie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]