Zewnętrzna ochrona obiektu

0
1684

Zewnętrzna ochrona obiektu pozwala na wcześniejsze wykrycie intruza, dzięki czemu zabezpieczenie budynku będzie skuteczniejsze. Istnieje kilka rodzajów ochrony obwodowej. Każdy z nich przystosowany jest do działania w określonych warunkach i ma swoje wady i zalety.

Aby zewnętrzna ochrona obiektu była jak najbardziej efektywna, nie zawsze trzeba zatrudniać firmę ochroniarską. Czasem lepiej sprawdzi się profesjonalny sprzęt do wykrywania intruzów. Do takich gadżetów zalicza się między innymi czujki, na przykład AVS.

Systemy ochrony obwodowej – czym jest?

Systemy ochrony obwodowej są stosowane zarówno do zabezpieczenia terenu wokół dużych przedsiębiorstw, jak i (w wersji uproszczonej) małych prywatnych posesji. Duże możliwości personalizacji i rozbudowy pozwalają na dostosowanie infrastruktury do własnych potrzeb. Wyróżnia się kilka głównych rodzajów architektury systemów ochrony obwodowej. Do najpopularniejszych należą:

  • system sejsmiczny,
  • system z kablem sensorowym,
  • system światłowodowy,
  • system radarowy.

Sejsmiczny system ochrony obwodowej

System sejsmiczny swoje działanie opiera na odczytach, pochodzących z zamontowanych w elementach ogrodzenia lub pod ziemią czujników drgań. Z powodu swojej budowy może generować dużo fałszywych alarmów, w szczególności w strefach o podwyższonym natężeniu ruchu, ale także w owocujących sadach. W celu zmniejszenia częstotliwości ich występowania, stosuje się przeciwfazę – dodatkowy obwód, który kompensuje zakłócające poprawne działanie urządzeń sygnały otoczenia. System jest także podatny na takie czynniki, jak wysokie wody gruntowe i zalegająca pokrywa śnieżna.

System z kablem sensorycznym

System z kablem sensorycznym wykrywa różnice w polu magnetycznym. Jest budowany z dwóch równoległych kabli zakopanych w podłożu na głębokości około 20 centymetrów. Odległość między przewodami powinna wynosić około 2 metry. Należy pamiętać, że długość pojedynczego odcinka kabli nie może przekraczać 200 metrów, warto więc podzielić ochraniany obszar na zamknięte strefy – ułatwi to określenie, w którym sektorze nastąpiło wtargnięcie na teren posesji. Para przewodów pełni rolę nadawczo-odbiorczą. Alarm zostaje uruchomiony w momencie, gdy przekroczone zostaną wartości dopuszczalne dla amplitudy (masa wykrytego obiektu), częstotliwości (prędkość ruchu wykrytego obiektu) oraz czasu występowania anomalii w rozkładzie pola magnetycznego. System zachowuje poprawne działanie także na obszarach pokrytych utwardzoną nawierzchnią asfaltową.

System światłowodowy

System światłowodowy wykorzystuje kabel światłowodowy. Zasada działania tego rodzaju systemu jest podobna do systemu opartego o kabel sensoryczny – działanie zewnętrznych sił odkształca światłowód, powodując zmianę charakterystyki emitowanego promieniowania elektromagnetycznego. Wykrycie intruza może jednak nastąpić także w przypadku przerwania ciągłości przewodu biegnącego na przykład w siatce ogrodzeniowej.

System radarowy

Radarowy system ochrony zewnętrznej jest szczególnie często wykorzystywany w przypadku konieczności zabezpieczenia dużych obszarów. Jest w stanie wykryć zarówno przemieszczających się ludzi, jak i poruszające się pojazdy naziemne, a także nisko lecące samoloty.

Czytaj także: Ochrona garażu w bryle domu przed włamaniem

[Głosów:1    Średnia:5/5]