Skuteczny Cold mailing jest jednym z najlepiej rozwijających się sposobów na pozyskanie i nawiązanie lepszej relacji z potencjalnym klientem, pozwala uzyskać lepsze efekty i co za tym idzie więcej zarobić. Obecnie wysyłanie tego typu wiadomości jest jedną z efektywniejszych form rozwoju marketingu i sprzedaży. Jeśli jeszcze o nim nie słyszeliśmy, warto nadrobić zaległości, gdyż przynosi naprawdę spektakularne efekty. O tym czym jest cold mailing, w jakim celu warto w niego zainwestować i jak skorzysta na tym Twoja firma dowiesz się poniżej.

Jeśli wysyłamy wiadomość bezpośrednio do odbiorcy, w prosty sposób można to wykorzystać do własnych celów, zachęcając go do zapoznania się z naszą ofertą. Ma ona doprowadzić do decyzji zakupowej klienta. Kampania cold, może być więc świetnym pomysłem dla rozwijającego się biznesu i przyczynić się do pozyskiwania leadów.

Wiadomości w miejsce telefonów

Warto dodać, że niegdyś wykonywano więcej telefonów, które były wykorzystywane do szybkiej sprzedaży. Z każdym rokiem tracą one zwolenników, dlatego warto je porzucić i szczególnie docenić wartość, jaką ma cold email dla firm.

Profesjonalny cold mailing nie tylko pozwoli na uzyskanie pożądanego efektu, ale także pomoże zbudować długotrwałą relację z klientem, a to już ogrom zalet.

tworzenie wiadomości e-mail

Jak się okazuje, odpowiednia i efektywna komunikacja w segmencie b2b charakteryzuje się specyfikacją, która wynika z tego, jak konkretnie działa grupa docelowa. Taka grupa docelowa, to poprostu osoby decyzyjne w firmach, które odpowiedzialne są za podjęcie działań w celu nawiązania współpracy z inną firmą lub skorzystania z danej usługi. Doby cold mail, zaprojektowany w ten sposób aby jak najlepiej trafić w gusta przedsiębiorców, jest w stanie niejako nakłonić lub wpłynąć na ich reakcję. Celem odpowiedniej kreacji mailingowej jest zapewnienie większych zysków i zainteresowania wśród potencjalnych odbiorców.

Wysyłanie odpowiednich wiadomości

Elektroniczne wiadomości – w przeciwieństwie do biznesowych telefonów – nie tracą na znaczeniu. Co więcej, pozostawia nawet tak lubiane SMS-y daleko w tyle. Dzięki telefonom komórkowym jesteśmy niemal praktycznie bez przerwy w sieci. Nieustająco wysyłamy i odbieramy maile.

Zgodnie z tym trendem powstaje coraz więcej nowych technik pisania tak, by zachęcić czytelników. Trzeba jednak podkreślić, że ważniejsze od połknięcia haczyka przez klienta, jest zbudowanie z nim relacji, przedstawienie mu konkretnego celu jaki chcesz osiągnąć poprzez swoje działania.

Personalizacja treści

To dlatego tak ważna jest personalizacja treści. Istnieje kilka technik i rodzajów cold mailingu, lecz dedykowana wiadomość będzie znacznie chętniej czytana. Forma ta wzbudza zarówno zaufanie, jak i wiarygodność naszej marki.

Call to action

Jest to nic innego jak po prostu wezwanie do działania. Call to action, często wykorzystywane jest w cold mailu jako przycisk lub treść w delikatny sposób nakłaniająca potencjalnego klienta do skorzystania z oferty. Po kliknięciu w przycisk “sprawdź więcej”, “kup produkt”, “skorzystaj z usługi”, zainteresowany danym tematem klient przekierowany zostanie na stronę internetową lub bloga, gdzie znajdzie znacznie więcej informacji handlowych. Takie działanie, zwiększa jednocześnie szansę na skorzystanie z oferty danej firmy. Istnieje również większe prawdopodobieństwo, że nawet jeżeli w danej chwili Klient nie podejmie żadnej reakcji, do otworzonego wcześniej maila wróci później.

Today, tomorrow & way – co to za forma?

Pierwszym sposobem jest forma today, tomorrow & way. Today oznacza stan obecny. Musimy pokazać adresatowi, że jestesmy zorientowani w jego bieżącej pracy.

Warto w tym celu pochwalić jego osiągnięcia, co jednocześnie stanowi pierwszy etap budowania relacji.

Tomorrow to treść, której zadaniem jest zachęcenie do wspólnej pracy. Konieczne jest zaprezentowanie korzyści, np. poprzez użycie sformułowania “chcemy pomóc”.

Pokazujemy, że to, co wydarzy się jutro – czyli nasza współpraca – z pewnością będzie lepsze i bardziej korzystne niż dzisiaj. Way to inaczej prośba o kontakt, sposób, który ma doprowadzić do wspólnego sukcesu.

wysyłanie wiadomości e-mail

Zwięzła wiadomość

Ważne, by Twoja wiadomości e-mail nie była zbyt długa. Wtedy istnieją większe szanse na to, że odbiorca przeczyta ją w całości. Jednocześnie treść musi być tak skomponowana, by zawierała wszelkie najważniejsze informacje, korzyści współpracy oraz kontakt.

Sposób drugi – what, where & how

Nie ulega wątpliwości, że wysyłanie elektronicznych wiadomości jest po prostu wygodne. Dzięki takim rozwiązaniom adresat może sprawdzić ją w wolnej chwili, a jedynie jedno kliknięcie dzieli go od tego, by stał się naszym klientem. Przykładem jest forma what, where & how.

What to informacje i dane dotyczące określonego zagadnienia. Można powiedzieć, że jest to inaczej etap wprowadzania. Where to z kolei miejsce, w którym adresat znajdzie wszelkie informacje o ofercie produktu firmy (warto umieścić link). Przedstawiamy także korzyści zakupu.

How to odpowiedź na potrzeby klienta. Możemy zaproponować np. pakiet testowy czy rabat, które są dostępne jedynie dla wybranych klientów. W ten sposób budujemy relację.

Zaprezentowanie najważniejszych informacji

Choć forma cold mailingowa jest krótka i zwięzła, zawiera szereg istotnych informacji. Klient ma wszelkie szczegóły pod ręką. Jednocześnie budujemy relację.

W przeciwieństwie do standardowych wiadomości, tłumaczymy dane zjawisko, problemy, które są z nim związane, ale także podajemy gotowe narzędzie do ich rozwiązania.

Wiadomości związane z ofertą sprzedaży

Istnieją również cold e-mails, które są związane z ofertą sprzedaży. Ich głównym zadaniem będzie szybkość przekazu informacji i działanie. Dzięki nim budujemy sieć kontaktów, które mogą być jednym z pierwszych etapów rozwoju działalności bądź pozyskania współpracowników.

Forma tych wiadomości nazywa się interest, show & smile. Do ich wysyłania nierzadko korzysta się z platformy e-mailingowej o nazwie Greensender.

Interest, show & smile – co to oznacza w praktyce?

Interest to treść, która ma doprowadzić do zainteresowania odbiorcy tematem. W tym miejscu wyrażamy dodatkowo opinię o danej rzeczy, by następnie przejść do kolejnego etapu.

Show to miejsce, w którym musimy umieścić konkretny link związany z tematem cold maila – pamiętamy, że chodzi o szybkość przekazu. Smile to oczywiście optymistyczne podejście do sprawy i pozytywne zakończenie.

Szybkie dzielenie się informacjami

Coldmailowe wiadomości możemy wykorzystać przede wszystkim do szybkiego dzielenia się informacjami – ze znajomymi lub potencjalnymi klientami. Dzięki temu budujemy trwałe relacje oraz gromadzimy wartościowe osoby z myślą o przyszłej sprzedaży produktów.

Istnieje wiele metod, technik i sposobów na to, by przygotować spersonalizowane wiadomości do klientów. Warto je testować i sprawdzać, czy przekaz jest na tyle dobry, że otrzymamy satysfakcjonującą odpowiedź. Dzięki temu zlecenia marketingowe będziemy realizować szybko i sprawnie.

Złote zasady cold mailingowe

Przede wszystkim warto dowiedzieć się wszystkiego o naszym odbiorcy. Zabronione jest wysyłanie wiadomości na oślep, bo nie przyniesie to oczekiwanych rezultatów. Adresat musi pasować do naszej grupy docelowej – w przeciwnym razie nasze działania będą przypominać SPAM.

Pamiętajmy, że piszemy do człowieka, dlatego nie możemy brzmieć jak roboty. Warto postawić na bycie sobą. Zaczynamy rozmowę naturalnie i odpowiadamy na każdą wiadomość – nawet wtedy, gdy zawiera ona nieco niewygodne pytania.

Komunikacja oparta na wiadomościach tekstowych

Wśród zimnych maili można wyróżnić kilka typów i rodzajów, dlatego, że treści mogą przybierać najróżniejsze formy. Oczywiście posiadają one cechy wspólne, jak elementy konstrukcyjne, jednak dostrzegamy także różnice.

  • BAB – before-after-bridge – charakteryzujemy problem, sytuację oraz sposób rozwiązania, którym jest zwykle dostarczany przez nas produkt bądź usługa,
  • PAS – problem-agitate-solve – pokazujemy, że znamy problemy klienta i posiadamy skuteczną wiedzę na temat tego, jak je rozwiązać (z wykorzystaniem naszego produktu),
  • PPP – price-picture-push – doceniamy odbiorcę, powiązujemy swój produkt z prowadzoną przez adresata działalnością, a następnie zachęcamy go do podjęcia działania,
  • SSS – star-story-solution – prezentujemy swoją ofertę, przedstawiamy historię sukcesów oraz tego, w jaki sposób nasz produkt/usługa przyczynił się do rozwiązania problemów innych klientów, a także dodajemy, jak może zmienić się życie naszego adresata,
  • AIDA – attention-interest-desire-action – skupiamy całą uwagę na działalności prowadzonej przez adresata, a następnie ukazujemy, że posiadamy doświadczenie w pracy z identycznymi podmiotami. Pokazujemy, jakie korzyści może nieść za sobą współpraca z naszym przedsiębiorstwem, a następnie mobilizujemy do działania i zachęcamy do kontaktu.

Dlaczego warto wysyłać wiadomości?

W dzisiejszych czasach żyjemy w pędzie. Nie każdy ma czas na odbieranie telefonów, a bardzo często odbiorcy traktują dzwonienie jako naruszanie prywatnej strefy. Wiadomość tekstową można odczytać w dowolnym momencie – w przerwie w pracy, podczas jazdy komunikacją miejską, wieczorem.

Wiadomość tekstową możemy bardzo dobrze przemyśleć, dlatego ryzyko popełnienia błędu jest naprawdę minimalne. Stosując powyższe schematy, z pewnością odniesiemy sukces, zbudujemy trwałe i wartościowe relacje, które zaprocentują w przyszłości.

[Głosów:3    Średnia:5/5]