Wszystko, co powinieneś wiedzieć o sufitach napinanych

0
10878

Sufity napinane są poniekąd sufitami podwieszanymi. Są dobrym rozwiązaniem dla inwestorów, którzy chcą zamaskować nieregularności powstałe na suficie albo zakryć rury, które szpecą pomieszczenie. Sufit napinany wygląda doskonale i nic nie stoi na przeszkodzie, by dostosować jego kolorystykę i styl do wnętrza. Pod tym względem jest tak samo elastyczny jak sufity podwieszane.

Montaż sufitów napinanych

Sufity napinane i podwieszane powinna montować wyspecjalizowana firma. Nie jest zalecane, by inwestor sam zabierał się za montaż.

Samodzielny montaż jest możliwy, ale nie łatwy i przez to nie zalecany. Fachowcy, którzy mają w tym wprawę, zrobią to zdecydowanie lepiej. Warto pamiętać, że ewentualne błędy popełnione w czasie samodzielnego montażu, wygenerują dodatkowe koszty.

Zalety napinanych sufitów

Sufity napinane perfekcyjnie maskują wszystkie instalacje, których inwestor nie chce na co dzień oglądać. Doskonale sprawdzają się przy zastosowaniu rekuperacji, kiedy to całą instalację można ukryć za pomocą sufitów napinanych (więcej o rekuperacji przeczytasz tutaj).

Ten rodzaj sufitów posiada wiele zalet. Przede wszystkim, nie obciążają stropu. Bez problemu można je zastosować w pomieszczeniach z niskim stropem, bo go nie obniżają, a wręcz mogą to pomieszczenie optycznie podnieść. Sufity napinane są nieprzemakalne i niepalne. Warto zaznaczyć, że ich pielęgnacja nie jest skomplikowana – wystarczy zwykła woda z dodatkiem detergentu.

Montaż takiego rodzaju sufitu przez fachowców jest szybki, jednak nie tak łatwy jak mogłoby się wydawać.

Specyfikacja sufitów napinanych

Sufity napinane charakteryzują się dużą odpornością na wilgoć, grzyby czy pleśń. Ponadto inwestor otrzymuje efekt dodatkowej izolacji akustycznej, ponieważ doskonale wytłumiają dźwięki. Oświetlenie sufitowe w tym wypadku może być zróżnicowane. Są też łatwe w utrzymaniu czystości. Idealnie nadają się, nie tylko do prywatnych mieszkań, ale też do pomieszczeń usługowych. Ogromną zaletą sufitów napinanych jest ich szybki demontaż i możliwość wprowadzenia poprawek.

Podwieszany sufit złożony jest z płyt gipsowo-kartonowych zamocowanych do konstrukcji nośnej. Napinany sufit to specyficzny rodzaj podwieszanej wersji. Jednak niektórzy twierdzą, że są to zupełnie różne rozwiązania.

Sufity napinane nie tylko ukrywają nieestetyczny wygląd starego sufitu, ale też mogą optycznie powiększyć wnętrze. Taką możliwość daje opcja zastosowania struktury lustrzanej. Z kolei wysokie pomieszczenia mogą zostać optycznie obniżone. Podwieszane sufity często powodują wybrzuszenia, natomiast napinana wersja jest gładka i równa. Nic nie stoi na przeszkodzie, by stworzyć fantazyjne kształty i wszystko, na co nie pozwoli technologia gipsowo-kartonowa.

Sufity napinane, niekiedy nazywane naciąganymi, wykonane są z elastycznego materiału, najczęściej z PCV lub DPS.

Na rynku dostępne są również sufity napinane z nadrukiem UV – świecą i jaśnieją całą powierzchnią. Kolory i wzory są właściwie dowolne. Efekt można dodatkowo wzmocnić za pomocą taśm LED. Wiele firm oferuje sufity zamszowe i wyspowe. Niektóre aranżacje, do których zostały użyte powłoki napinane potrafią zrobić piorunujące wrażenie.

Ceny montażu sufitów napinanych są ustalane indywidualnie, przede wszystkim brane jest pod uwagę oświetlenie, wysokość montażu, wielkość powierzchni oraz inne zmienne.

Opinie o sufitach napinanych

Bardzo ważna jest gwarancja – kiedy wynosi ona 10 lat, wówczas inwestor może mieć pewność, że powłoka jest trwała. Jeśli konstrukcja została wyposażona w oświetlenie sufitowe w formie taśm LED, one także powinny podlegać, chociażby kilkuletniej gwarancji.

W czasie zakupu sufitów napinanych należy sprawdzić czy posiadają one deklarację producenta CE. To deklaracja zgodności z normami unijnymi w zakresie bezpieczeństwa, a także innych wymogów, które musi spełniać produkt.

Dlatego tak ważne jest, by powłoki napinane były nabywane u producentów albo u oficjalnych autoryzowanych przedstawicieli.

Montaż sufitu napinanego wymaga wprawy. Źle przeprowadzony może wykluczyć postanowienia gwarancyjne i wygenerować dodatkowe, wyższe koszty. Ponadto sama konstrukcja może okazać się niestabilna i być niebezpieczna dla mieszkańców.

Sufit napinany – cena

Ceny sufitów napinanych zależą przede wszystkim od opcji dodatkowych. Szeroki cennik usług inwestor znajdzie w firmach usługowych.

Cena zależna jest od technologii wykonania oraz struktury sufitu. Dla przykładu – ceny sufitów lustrzanych mogą być wyższe niż matowych. Czasami zdarza się, że usługodawca usystematyzuje ceny i niezależnie od rodzaju sufitu napinanego, inwestor zapłaci za montaż taką samą kwotę.

Ceny sufitów napinanych nie są niskie, jednak ich ogromne zalety sprawiają, że są coraz popularniejszym rozwiązaniem. Często firmy obniżają kwoty montażu, jeśli w jednym lokalu sufity mają zostać zainstalowane w kilku pomieszczeniach.

Ci bardziej wprawieni producenci oferują sufity na wymiar. Nie jest to popularne rozwiązanie, dlatego też rzadko spotykane. Sufit powstaje około tygodnia. Ceny zależne są od powierzchni i struktury.

Warto zaznaczyć, że sufity podwieszane wcale nie są dużo tańszym rozwiązaniem, szczególnie, gdy inwestor zdecyduje się na nietypowe rozwiązanie.

Rodzaje sufitów napinanych

Na rynku dostępne są sufity napinane podświetlane, które z powodzeniem zastępują tradycyjne oświetlenie sufitowe – świecą całą powierzchnią. W tym celu używa się technologii pasków LED, co umożliwia zastosowanie różnych wariantów kolorystycznych.

Jedną z możliwości wyboru, jakie otrzymuje inwestor, w kwestii sufitów napinanych to efekt odbicia lustrzanego, które optycznie powiększa pomieszczenie. Jest to bardzo atrakcyjne wizualnie rozwiązanie, które wywołuje uczucie elegancji i czystości.

Wielu producentów oferuje również sufity akustyczne, czyli sufity ze specjalną perforacją, zapewniającą doskonałą izolację dźwiękową. Przeznaczone są głównie do budynków wielopiętrowych, które codziennie odwiedza wiele osób, jak szkoły czy urzędy.

Inwestor może zdecydować się również na sufity z nadrukiem, które diametralnie zmieniają wnętrze. Na rynku można znaleźć również sufity napinane 3D, jednak jest to jedno z rzadziej wybieranych rozwiązań przez inwestorów.

Mnogość wyboru w przypadku sufitów napinanych może przyprawić o zawrót głowy, dlatego przed zleceniem montażu warto dobrze przemyśleć swój wybór.

[Głosów:18    Średnia:2.8/5]