Ubezpieczenie firmy w Gdańsku od odpowiedzialności cywilnej

0
656

Każdy właściciel firmy doskonale zdaje sobie sprawę, że prowadzenie firmy jest związane ze sporym ryzykiem – szczególnie finansowym. Przedsiębiorstwo to mechanizm niestety podatny na błędy, które mogą być niezwykle kosztowne. Jak się chronić przed takimi sytuacjami? Nie jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować ludzkich pomyłek, ale od ich konsekwencji finansowych – już tak. Pomoże w tym ubezpieczenie firmy od odpowiedzialności cywilnej. Masz firmę w Gdańsku? Ten tekst jest dla Ciebie.

Czy OC dla firm jest obowiązkowe?

W ramach prowadzenia działalności gospodarczej, poza nielicznymi wyjątkami, ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej nie jest wymagane. OC jest obowiązkowe w kilku branżach, m.in. muszę je posiadać firmy zajmujące się ochroną osób i mienia, przewoźnicy lotniczy, niezbędny jest również w przypadku niektórych zawodów, np. brokera, detektywa, adwokata czy lekarza. Zdarzają się również sytuacje, kiedy firmy podpisujące kontrakty na dużą sumę oczekują, że wykonawca będzie miał wykupione OC lub inną gwarancję, która w razie jakichkolwiek trudności pokryje ewentualne roszczenia. Bez względu na okoliczności i profil firmy, OC to ważne zabezpieczenie jej interesów.

Jaki jest zakres OC dla firm?

Ze względu na różnorodność branż i okoliczności występowania roszczeń nie istnieje jeden wzór oferty OC dla firm. Oznacza to, że każda polisa ubezpieczeniowa powinna być dopasowana indywidualnie do potrzeb firmy. Najczęściej jednak obejmuje ona takie elementy jak:

  • nieruchomości firmy wraz z wyposażeniem,
  • przedmioty osób trzecich oraz osób zatrudnionych w firmie,
  • nakłady inwestycyjne,
  • wartości pieniężne.

Jej zadaniem natomiast jest chronić finanse firmy przed konsekwencjami szkód wywołanymi:

  • błędnie wykonaną usługą,
  • wadami produktu,
  • nieuwagą pracownika i błędami w trakcie wykonywania usługi,
  • przypadkowymi zdarzeniami, które miały miejsce na terenie firmy,
  • przez wykonawców, których obejmuje OC.

Zakres OC w połączeniu sumą ubezpieczenia pozwoli firmie wyznaczyć kwotę składki, która dla firmy będzie oczywiście wyższa niż w przypadku ubezpieczenia osobowego czy komunikacyjnego. W wypadku niewielkich firm z ograniczonym zakresem OC będzie kosztować kilkaset złotych, dla większych podmiotów naturalnie OC będzie wyższe.

Istotne wyłączenia odpowiedzialności

Towarzystwa ubezpieczeniowe zawierając umowę na OC z Twoją firmą, również się zabezpieczają. Służą temu zapisy w OWU (ogólnych warunkach ubezpieczenia) pod punktem “Wyłączenia odpowiedzialności”. To sytuacje, kiedy TU nie wypłaci odszkodowania i to firma będzie musiała pokryć roszczenia. Wyłączenia dotyczą takich okoliczności jak szkód wywołanych w wyniku przestępstw lub celowego działania. Ponadto jeśli działania firmy były objęte gwarancją lub rękojmią, środki z OC także nie zostaną uruchomione. Nie zmienia to faktu, że w ramach prowadzenia działalności gospodarczej ubezpieczenie jest jednym z kluczowych elementów ochrony finansów firmy. Niespodziewane roszczenia mogą doprowadzić firmę do bankructwa.

Szukasz ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej w Gdańsku? Skontaktuj się z biurem Eurofinance. Doradzimy Ci, jak wybrać ofertę, która będzie chronić Twoją firmę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]