Sprzedaż wysyłkowa za granicę w czasach globalizacji

0
1329

W czasach powszechnej globalizacji z usług przesyłkowych nie korzystają już tylko zwykli ludzie, ale również na masową skalę działa sprzedaż wysyłkowa za granicę. W Europie dla sprzedawców sprawa jest banalnie prosta, granice terytorialne w obrębie Unii Europejskiej praktycznie uległy zatarciu. Unia wręcz niejako przymusza sprzedawców do otwieranie się na zagranicznych klientów.

Coraz częściej polskie firmy poszerzają swoje rynki zbytu na cały świat. Sklepy internetowe takie jak Amazon już dawno stały się globalnymi markami, uczestnicząc w sprzedaży wysyłkowej  za granicę na całym świecie. Przez taki stan rzeczy mniejszym firmom i przedsiębiorstwom ciężko konkurować z taką marką jak Amazon, która coraz śmielej wkracza do kolejnych krajów, oferując bardzo konkurencyjne ceny. Sklep Amazon od niedawna zaczął działać również u nas w kraju, oferując wysyłkę bezpośrednio przez zakup ich produktów poprzez rekomendowaną stronę.

Jak sytuacja wygląda w Polsce?

Duża liczba sklepów internetowych zamieszczonych na serwisach aukcyjnych  zaczęła umożliwiać zamawianie swoich towarów poza granicami Polski. Jeżeli mieszkamy w Niemczech, Francji czy też innych krajach Unii możemy bez problemu zaopatrzyć się w interesujące nas produkty. Jako sprzedawcy powinniśmy jednak pamiętać, że sprzedaż zagraniczna do krajów unijnych jest możliwa tylko dla przedsiębiorców, którzy są zarejestrowani w Polsce jako czynni podatnicy VAT. Warto znaleźć konkurencyjny transport dla przesyłek, aby zapewnić komfort, szybki transport i konkurencyjne ceny. Na Polskim rynku funkcjonuje cała masa firm  kurierskich które, taką usługę oferują w przystępnych cenach.

Rozliczanie sprzedaży w Unii Europejskiej w Polsce

W większości przypadków status czynnego podatnika VAT w Polsce wystarczy, by rozpocząć sprzedaż wysyłkowa za granicę. Należy jednak uważać, gdyż każde państwo członkowskie ustala swoją kwotę limitu, po której przekroczeniu kolejna dostawa obłożona jest VAT-em w kraju, do którego dany produkt zmierza. W Polsce obecnie limit ten wynosi 160 tysięcy złotych. Należy zwrócić szczególną uwagę na kwestię przekroczenia limitu. Podatnicy, którzy przekroczyli limit sprzedaży wysyłkowej do danego kraju, nie mają już żadnej możliwości wyboru miejsca opodatkowania. Podatek muszą zapłacić w kraju dokonania dostawy. Czy jest obowiązek wystawienia faktury?To pytanie najczęściej zadają przedsiębiorcy decydujący się na sprzedaż wysyłkową za granicę. Faktura taka jest niestety koniecznością, o której musimy zawsze pamiętać.

[Głosów:0    Średnia:0/5]