Sklep oparty o dropshipping – na czym to polega i gdzie go założyć?

0
1567

Rozwój e-commerce, czyli handlu elektronicznego przyniósł dla wielu przedsiębiorców ogromny sukces. Część z nich całkowicie wycofała się ze sprzedaży stacjonarnej, przenosząc swoje produkty na stałe do Internetu. Dzięki temu mogła zaoszczędzić na takich rzeczach jak wynajem lokalu, ekspozycja, czy aranżacja. Ten sposób prowadzenia działalności wymaga jednak posiadania magazynu, w którym przechowywane będą towary, czekające finalnie do zapakowania i do wydania klientowi. Jednak kolejna część tych przedsiębiorców poszła jeszcze dalej, rezygnując z posiadania magazynu i decydując się na sklep dropshipping.

Co to takiego dropshipping?

Jak już wspominano, firmy działające w tym modelu nie mają konieczności prowadzenia własnego magazynu, w którym będą przechowywane ich produkty. Zatem jak to się odbywa? Rola takiego sklepu internetowego ogranicza się jedynie do pozyskania klienta i sfinalizowania transakcji. Kolejne etapy, czyli kompletacja zamówienia, pakowanie i wysyłka spoczywa się na kim innym, w tym wypadku producencie albo dystrybutorze. Sklep dropshipping oczywiście jak każdy inny powinien być odpowiednio promowany w Internecie, tak, by pozyskiwał, jak największą ilość klientów – pieczę nad marketingiem sprawuje oczywiście firma sprzedająca produkty. Przed podjęciem tego typu działalności jednak trzeba dokładnie opracować strategię biznesową, gdyż co prawda własny pomysł na produkty nie jest tu potrzebny, to jednak trzeba pomyśleć o innych kwestiach takich jak, chociażby wybór dostawcy. Należy pamiętać, że model dropshipping, aby przyniósł korzyści, musi polegać na dobrej i ścisłej współpracy obu stron, warto, więc dokładnie zapoznać się z opinią i doświadczeniem dystrybutorów, a także wynegocjować odpowiednią stawkę marży. W modelu tym sklep online może współpracować np. z hurtowniami, które dostarczać będą mu produktów i zajmować się wysyłką.

Sprzedaż i wysyłka w dropshippingu

Jak jednak dokładnie przebiega tu cały proces sprzedaży i wysyłki? Wszystko oczywiście zaczyna się, gdy dany klient trafia na sklep dropshipping i dokonuje w nim transakcji. Sprzedawcy w sklepie przyjmują od niego zamówienie, a u dostawcy rezerwowany jest określony produkt, wcześniej zakupiony przez tego klienta. Kiedy klient dokona już wpłaty, a kwota zostaje uiszczona, sklep wysyła swojej hurtowni wpłaconą sumę pomniejszoną o marżę. Na samym końcu hurtownia pakuje i wysyła towar do klienta. 

Aby cały ten proces przebiegał sprawnie, najlepiej by był zautomatyzowany. W tym przypadku więc najlepiej sprawdzi się dedykowana platforma sklepowa, która umożliwia prowadzenie tego typu działalności np. www.CStore.pl/sklep-dropshipping firmy CStore, która od lat dostarcza swoim klientom rozwiązania w zakresie sprzedaży w modelu B2C oraz B2B. Prowadzenie takiej platformy odbywa się na podobnej zasadzie co w przypadku zwyczajnego sklepu internetowego, jednak dzięki automatyzacji wyżej wspomnianych procesów, zaoszczędza czas i przyspiesza etap wysyłki.

Jakie są zalety prowadzenia takiego sklepu?

Sklep dropshipping zdecydowanie ma swoje zalety. Pierwsza z nich jest dość oczywista, czyli brak obowiązku prowadzenia magazynu, który generuje zazwyczaj duże koszty, jeśli chodzi o utrzymanie. Miejsce takie jak magazyn, aby działało prawidłowo, musi być odpowiednio zorganizowane, a kontrolę nad nim muszę sprawować pracownicy magazynowi, których zatrudnienie również kosztuje. W tym przypadku nie trzeba się o to martwić, gdyż obowiązek posiadania magazynu spoczywa na drugiej stronie, czyli dystrybutorze. Kolejną zaletą jest to, że towar jest wysyłany od razu bezpośrednio do klienta, a nie do firmy, która następnie wysyła towar. Pozwala to zaoszczędzić nie tylko czas, ale również pieniądze.

Dropshipping daje również większe szanse wejścia na rynek handlu elektronicznego, dzięki temu, że firmy nie muszą sprawować kontroli nad wszystkimi etapami. W przypadku tradycyjnego modelu sprzedaży sklep internetowy musi mieć swój własny produkt, przechowywać go i mieć specjalistyczną wiedzę na jego temat. Dużą wadą jest też to, że musi on posiadać wszystkie produkty, jakie oferowane na stronie internetowej, co na pewno przynosi straty, jeśli towar nie zostaje sprzedany i zalega na magazynie. W dropshippingu sprzedawca sklepu płaci hurtowni jedynie za te produkty, które zostały kupione przez klienta. Jedyne, co w takiej sytuacji musi robić przedsiębiorca to skupić się na reklamowaniu sklepu, dotarciu do możliwie jak najszerszego grona odbiorców i generowanie zysków ze sprzedaży w postaci marży.

[Głosów:1    Średnia:5/5]