O tym, jak ważne jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji w pomieszczeniach mieszkalnych, nie trzeba nikogo przekonywać. Świeże powietrze to nie tylko dobre samopoczucie, ale też podstawa utrzymania zdrowia. W przeszłości wentylowanie pomieszczeń – także w okresie zimowym – nie było kłopotliwe, ponieważ koszty ogrzewania były bardzo niskie i wystarczało zwykłe przewietrzenie pomieszczeń. Dziś jednak jest zupełnie inaczej…
Oszczędność ciepła a rekuperacja
Obecnie dąży się do maksymalnego ograniczenia strat energii cieplnej z budynków, które stają się coraz bardziej szczelne, a naturalny przepływ powietrza występujący w starym budownictwie jest w nich zredukowany praktycznie do zera.Obecnie inwestorzy stosują szczelne okna i drzwi, a ściany oraz dachy pokrywają grubą warstwą izolacji. Wszystkie te zastosowane rozwiązania powodują powstanie dusznego termosu, sprzyjającego rozwojowi grzybów i bakterii. Konieczne staje się więc zastosowanie takiego rozwiązania, które wymusi wymianę powietrza między wnętrzem obiektu a jego otoczeniem jednocześnie nie powodując strat energetycznych. Rozwiązaniem takim jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła: rekuperacja.
Rekuperacja w drodze ku oszczędnościom
Pełnię możliwości układu wentylacji mechanicznej można osiągnąć, gdy zamiast zwykłej centrali wentylacyjnej, zastosuje się urządzenie pozwalające na odzysk energii cieplnej, czyli rekuperator.
Jak działa rekuperacja? Rekuperacja to technika odzysku energii ze zużytego powietrza usuwanego na zewnątrz budynku i wykorzystanie jej do ogrzania tego świeżego, pobieranego z zewnątrz. Najefektywniejsze działanie mają rekuperatory przeciwprądowe, których efektywność wynosi prawie 95%. Wymiana powietrza w pomieszczeniach gwarantuje ciągły dostęp do świeżego powietrza bez konieczności otwierania okien i drzwi oraz bez strat energii. Oszczędności, jakie może dać użycie rekuperatorów to nawet 50% kosztów ponoszonych na ogrzewanie pomieszczeń. Wprowadzenie rekuperacji ma sens w każdym domu i przy każdym typie ogrzewania.
Uwzględnienie rekuperacji na etapie projektowania budynku umożliwia uzyskanie oszczędności w innych elementach związanych z budową domu. Przede wszystkim zbędne staje się stawianie kominów wentylacyjnych, ponieważ staną się one bezużyteczne. Do domu z rekuperacją można kupić tańsze okna bez nawiewników, mało tego, w niektórych pomieszczeniach warto zrezygnować z okien zaopatrzonych w otwierane skrzydła. Rekuperacja daje korzyści także latem, ponieważ pobierane z zewnątrz, gorące powietrze jest schładzane przez to zużyte, usuwane z budynku.
Jeszcze większe oszczędności da połączenie systemu rekuperacji z gruntowym wymiennikiem ciepła. W ciągu lata ciepłe powietrze pobierane z otoczenia jest nieco schładzane, dzięki czemu temperatura powietrza nawiewanego może być niższa niż temperatura powietrza na zewnątrz.
Jakie inne korzyści daje rekuperacja?
Dzięki temu, że rekuperator posiada filtry, nawiewane powietrze może być dużo bardziej czyste niż powietrze zewnętrzne. Filtry wychwytują kurz, wszelkiego rodzaju pyły i cząstki pyłu zawieszonego obecnego w smogu, a powietrze pozostaje wolne od wszelkich zanieczyszczeń, które dostają się z zewnątrz w czasie tradycyjnego wietrzenia lub korzystania z wentylacji grawitacyjnej. Wychwycenie wszelkich zanieczyszczeń z zewnątrz, a ponadto usuwanie brudnego powietrza z wnętrza budynku pozwala na utrzymanie warunków przyjaznych szczególnie dla alergików i osób z chronicznymi chorobami układu oddechowego. Warto pamiętać, że czasie użytkowania wentylacji mechanicznej w rekuperacją, należy wymieniać filtry co kilka miesięcy.