Systemy przenośników łańcuchowych to niezwykle wydaje i trwałe, ale jednocześnie proste w konstrukcji, przenośniki wykorzystywane w transporcie produktów wzdłuż linii produkcyjnej. Wykorzystuje się je zazwyczaj do przemieszczania ciężkich elementów jak palety, regały, skrzynie, cysterny oraz wszelkich produktów o stabilnej dolnej powierzchni (aby można je było bez problemu umieścić na przenośniku).

Jak działa przenośnik łańcuchowy?

W przenośniku łańcuchowym transportowane przedmioty, jak sama nazwa wskazuje, przenoszone są na łańcuchach. Liczba łańcuchów zależna jest od masy i wielkości przenoszonych elementów. Stałą prędkość każdego łańcucha zapewniają koła zębate połączone z wałem napędowym motoreduktora. Łańcuchy przemieszczają się w wykonanych z plastiku profilach, które z kolei zainstalowane są w sztywnej, stabilnej, zazwyczaj stalowej ramie. Łańcuch może mieć regulowaną rozpiętość co przydaje się przy transporcie produktów o zróżnicowanej wielkości. Może być również wyposażony w specjalne nakrętki, które zwiększając powierzchnię podparcia ładunku zmniejszając tym samym ryzyko jego uszkodzenia.

Przenośniki łańcuchowe

Źródło zdjęcia: https://lean-tech.pl/przenosniki-lancuchowe/

Dla kogo przenośniki łańcuchowe będą stanowić dobre rozwiązanie?

Ponieważ przenośniki łańcuchowe są nie tylko bardzo proste w konstrukcji, ale i niezwykle wytrzymałe znakomicie sprawdzą się w transporcie produktów o znacznej masie i/lub w trudnych warunkach. Można je stosować chociażby w obszarach o podwyższonej temperaturze, np. piecach do utwardzania lakieru, obróbki cieplnej etc.

Mogą one pracować zarówno w trycie ciągłym, jak i indeksowym. Tryb indeksowy polega na tym, że łańcuch zatrzymuje się i uruchamia, za pomocą czujnika, za każdym razem gdy trzeba przenieść produkt na koniec łańcucha. Jeśli przenośniki wyposaży się w napęd VFD (przemiennik częstotliwości) znakomicie sprawdzą się również w miejscach, gdzie wymagana jest zmienna szybkość transportu.

Kiedy przenośnik łańcuchowy będzie nieprzydatny?

Przenośniki łańcuchowe zdecydowanie nie sprawdzą się na liniach transportowych gdzie następuje buforowanie produktu. Ich konstrukcja i zasadza działania wymagają bowiem zepchnięcia produktu z łańcucha. Jeśli akumulacja jest konieczna lepiej użyć przenośnika rolkowego lub podwieszanego.

W przeciwieństwie do przenośników rolkowych czy listwowych przenośników łańcuchowych nie da się wykorzystywać jako powierzchni roboczych. Ich konstrukcja sprawia, że jest to nie tylko niewygodne, ale może być również niebezpieczne dla pracownika. Przenośniki tego typu nie powinny być stosowane również wtedy, kiedy zachodzi konieczność transportu towaru po pochyłości. Wynika to z faktu, że produkty mogą ślizgać się na łańcuchach, co stwarza ryzyko ich zniszczenia. Podobnie rzecz ma się z zakrętami. Jeśli linia transportowa ma zmienić kierunek najlepiej aby wyposażona była w stół obrotowy. 

Przenośnik łańcuchowy nie sprawdzi się również w przypadku przedmiotów o miękkiej lub nierównej powierzchni dolnej. 

W jakich gałęziach przemysły stosuje się przenośnika łańcuchowe?

Ze względu na prostotę oraz trwałość przenośniki łańcuchowe znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Przede wszystkim są one stosowane przez przemysł motoryzacyjny do transportu części samochodowych w fabrykach. Wykorzystuje się je także w przemyśle AGD, RTV etc. Również przemysł malarski i lakierniczy często sięga po to rozwiązanie, ponieważ ułatwia ono nakładanie farby.

Źródło: https://lean-tech.pl/

[Głosów:1    Średnia:1/5]