Praca na własne nazwisko, czyli kilka porad dla freelancerów

0
2239

Bycie wolnym strzelcem to marzenie niejednej osoby zatrudnionej na etat. Z boku wydaje się, że to idealny model, w którym można w pełni decydować o sobie. W rzeczywistości cena za taką niezależność potrafi być wysoka. Dowiedz się, co robić, żeby odnieść sukces jako freelancer.

Przede wszystkim: dyscyplina

Praca z łóżka to kusząca wizja. Niestety w rzeczywistości trudno być zdyscyplinowanym, kiedy ciało wysyła do mózgu sprzeczne sygnały. Nie ulegaj pokusie powolnego życia w piżamie. Codziennie rano wstawaj i ubieraj się tak, jakbyś rzeczywiście wychodził do pracy. Nie przebywaj w sypialni czy na kanapie, ale w miejscu, które wyznaczyłeś sobie do pracy.

Sprawny sprzęt

Prowadzenie własnej działalności wymaga nie tylko dyscypliny, ale również charyzmy, zaradności i podstawowej znajomości księgowości. Do dbania o swój biznes oraz bycia w stałym kontakcie z klientami najbardziej potrzebne będą Ci dwie rzeczy: komputer i telefon. Warto zainwestować w niezawodny smartphone z dużą ilością pamięci (np. Nokia 5) oraz szybki, lekki laptop, który w większości zawodów jest już teraz podstawowym narzędziem pracy.

Przestrzeń do pracy

Jako wolny strzelec, nie masz stałego biura, do którego przychodzisz każdego dnia. Zaleca się jednak, żeby stworzyć sobie miejsce do pracy. Po pierwsze, łatwiej jest się wtedy skoncentrować. Po drugie, Twoja wydajność wzrośnie, kiedy przebywasz w przestrzeni podświadomie kojarzącej się z wykonywaniem obowiązków. Pomyśl nad zaaranżowaniem w domu biura, w którym odgrodzisz się od pozostałych domowników i wejdziesz w tryb działania na najwyższych obrotach.

praca freelancera

Social media

Konkurencja nie śpi, dlatego nie licz na to, że zlecenia same Cię znajdą. Wyprzedź resztę o kilka kroków i pokaż światu, czym się zajmujesz. Szukaj potencjalnych klientów w mediach społecznościowych. Korzystanie z tego typu platform jest bezpłatne i nie wymaga zaawansowanych umiejętności, a może Ci przynieść ogromne korzyści. Bądź aktywny

Kochaj to, co robisz

Na etacie łatwiej jest nie być pasjonatem tego, co się robi. Praca kończy się o konkretnej godzinie i nie trzeba o niej myśleć do następnego dnia. Tymczasem będąc swoim własnym szefem, musisz mieć dużo samozaparcia oraz wewnętrznej motywacji. Powinieneś wyznaczać sobie coraz ambitniejsze cele, a także doszkalać się, poszerzając wachlarz swoich umiejętności tak często, jak to tylko możliwe. Im bardziej będzie Cię fascynowało to, co robisz, tym więcej przyjemności przyniesie Ci praca.

freelancer

Work-life balance

Jedną z najtrudniejszych rzeczy w zawodzie wolnego strzelca jest nienormowany czas pracy. Dlatego pamiętaj o zachowaniu balansu pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Wyznacz sobie wyraźne granice czasowe, w których skupiasz się tylko na pracy. Pozwól sobie na odpoczynek z dala od komputera czy telefonu. Nie możesz być w pracy przez całą dobę, ponieważ w efekcie końcowym to Ty będziesz najbardziej stratny. Wypalenie zawodowe grozi każdemu, nawet osobom, które przekuły w pracę swoją największą pasję.

[Głosów:3    Średnia:5/5]