Na czym polegają szkolenia przeciwpożarowe?

0
2639

Każdy pracodawca, który zatrudnia pracowników prócz obowiązkowego szkolenia BHP, musi zapewnić również szkolenie przeciwpożarowe, i nie ma tutaj znaczenia czy zatrudnionych osób jest kilkadziesiąt, czy dwie. Za brak szkoleń grożą surowe kary, więc nie opłaca się kombinować w tym temacie.

Konieczność szkolenia reguluje ustawa

Tak, obowiązkowe szkolenie BHP i PPOŻ nie jest wcale wymysłem urzędników, lecz wynika bezpośrednio z ustawy. Niestety w zakładach pracy nadal często dochodzi do przykrych zdarzeń, w tym pożarów a szkolenie ma na celu uświadomić pracowników, jak mają postępować w chwili zagrożenia życia. Takie kursy muszą odbyć zarówno pracownicy fizyczni, jak i umysłowi. Tutaj nie ma wyjątków.

Obowiązki pracodawcy

Mimo, iż szkolenia dla pracowników są obowiązkowe, a ich brak surowo karany to niestety wielu pracodawców pomija tę kwestię, bo za szkolenia przeprowadzane przez zewnętrzną firmę trzeba zapłacić. Zgodnie z ustawą każdy pracodawca musi:
   – spełniać warunki dotyczące wymagań budowalno-technicznych. W budynku muszą znajdować się przede wszystkim dodatkowe wyjścia ewakuacyjne, które nie mogą być zamknięte
   – Wyposażyć obiekt w specjalny sprzęt przeciwpożarowy oraz gaśnice. Ich ilość również powinna być zgodna z przepisami prawa. Oczywiście gaśnice muszą być w odpowiednim czasie legalizowane i sprawdzane, czy faktycznie zadziałają w razie pożaru
   – w razie zagrożenia zdrowia lub życia pracowników zapewnić możliwość bezpiecznej ewakuacji
   – zapewnić pracownikom dostęp do wiedzy jak postępować w przypadku zauważenia ognia bądź innego zagrożenia.

Szkolenia przeciwpożarowe

O tym, że każdy pracownik musi mieć szkolenie, wie chyba każdy pracodawca. W większych firmach, gdzie zatrudnianych jest wiele osób do przeprowadzania takich szkoleń, powinna być zatrudniona wykwalifikowana osoba, która zajmie się również szkoleniami okresowymi. Oczywiście nie jest to wymóg, bo można w tym celu zatrudnić firmę zewnętrzną ekofit.pl, która zajmie się wszystkim również szkoleniami z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Ważne jest, by szkolenie przeciwpożarowe było dopasowane do stanowiska, bo inny instruktaż będzie obowiązywał dla osób zatrudnionych do pracy biurowej a inny dla stanowisk robotniczych.

UWAGA!

Dopuszczenie pracownika do wykonywania powierzonych obowiązków bez wcześniejszego przeprowadzenia szkolenia BHP i PPOŻ jest surowo karane, choć pracodawcy często załatwiają takie dokumenty, by nie tracić niepotrzebnie czasu. Oczywiście pracownik musi posiadać również odpowiednie kwalifikacje, jak i wiedzę by mógł rozpocząć pracę. Umiejętność posługiwania się gaśnicą czy przeprowadzenie sprawnej ewakuacji na pewno będzie przydatne. Wbrew pozorom szkolenia nie są drogie. Jeśli będzie przeprowadzała je firma, stawki ustalane są indywidualnie. O kwestię finansową zawsze można dopytać wcześniej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]