Komu przysługuje mały ZUS i na jakich zasadach? Sprawdź najnowsze informacje

0
1305

Młodzi przedsiębiorcy mogą mieć ułatwiony start firmy przez pierwsze 3 lata, jeśli skorzystają z programu rządowego oferującego „mały ZUS”. Jakie warunki trzeba spełnić, aby stać się beneficjentem programu rządowego?

Założenie własnej działalności gospodarczej nie musi być drogie, szczególnie od 2019 roku. Rejestracja w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) jest bezpłatna dla przedsiębiorcy. Samo prowadzenie przedsiębiorstwa wiąże się już z wydatkami. Prowadzenie księgowości, podatki, składki na ZUS to są koszty, których firma nie może uniknąć. Jednak w początkowej fazie działalności młody przedsiębiorca może skorzystać z tak zwanego „małego ZUS-u”.  Na jakich zasadach i kiedy można skorzystać z obniżonych składek ZUS?

Niższe składki ZUS – na czym polega ulga?

Początkujący przedsiębiorca może przez 36 miesięcy opłacać niższe składki ZUS, zależne od obrotu. Opłacanie niskich składek ZUS jest uwarunkowane wykazaniem za poprzedni rok obrotowy przychodu niższego niż 63 tys. zł. Co to oznacza w praktyce? Przez pierwszy rok działalności przedsiębiorca musi odprowadzać normalne składki. Dopiero po wykazaniu niskiego obrotu może skorzystać z „małego ZUS”.

Podstawa nowych składek będzie znacząco niższa niż w przypadku tradycyjnych składek ZUS, ponieważ będzie wynosiła 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia. W 2019 roku minimalne wynagrodzenie kształtuje się na poziomie 2250 zł, co daje składkę od podstawy w wysokości 675 zł, a nie 2859 zł, jak w przypadku standardowych.

Kto może skorzystać z niższych składek?

Każdy przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub innych przepisów szczególnych. Nie mogą z tego przywileju skorzystać przedsiębiorcy, którzy:

  • prowadzili działalność krótszą niż 60 dni, to znaczy, gdy przedsiębiorca podlegał ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu prowadzenia tej działalności krócej niż 60 dni,
  • rozliczali się na karcie podatkowej i skorzystali ze zwolnienia od sprzedaży z podatku VAT,
  • podlegali ubezpieczeniu społecznemu z tytułu inne działalności pozarolniczej,
  • wykonywali prace jako twórcy,
  • byli wspólnikami w spółkach (komandytowa, z o.o., jednoosobowa).

Więcej rzetelnych informacji na temat wymiaru składek, sposobu ich wyliczenia czy zmian w 2019 roku można przeczytać w prasie specjalistyczne pod tytułem „Niski ZUS – wielkie nadzieje dla nowych firm i mikroprzedsiębiorców”.

[Głosów:1    Średnia:5/5]