Kawalerka a dwupokojowe mieszkanie – na którą opcję się zdecydować?

0
3834

Właśnie myślisz o swoich pierwszych czterech kątach, ale nie wiesz, na co się zdecydować? Czy bardziej opłaca się kupić mieszkanie dwupokojowe, czy kawalerkę? Dowiedz się, jakie są wady i zalety obu opcji.

Kawalerka – dobra inwestycja

Wydawałoby się, że im mniejsze mieszkanie, tym tańsze. Jak się okazuje, w dużych miastach kawalerki są coraz droższe i opłaca się je kupować i… sprzedawać. Dlatego jeśli ktoś wcześniej nabył tego typu mieszkanie, może teraz nieźle zarobić. Rosnące ceny kawalerek sprawiają zresztą, że wciąż zakup mieszkania tego typu będzie opłacalne. Przede wszystkim, jeśli myślisz o jego wynajmie długo- lub krótkoterminowym (np. przez Airbnb).

Kawalerka będzie również świetna na pierwsze mieszkanie. Jednopokojowe lokum spokojnie wystarczy dla jednej osoby i pary. Możesz je później sprzedać z zyskiem i kupić mieszkanie dwupokojowe, gdy już zdecydujesz się na powiększenie rodziny. Dobrym rozwiązaniem jest również wynajmowanie go, co może całkowicie zwrócić Ci miesięczne koszty związane z kredytem hipotecznym i rachunkami, które będziesz ponosić.

Co się bardziej opłaca – kawalerka czy mieszkanie dwupokojowe?

Jeśli kupujesz mieszkanie dla siebie i chcesz w nim mieszkać również w przyszłości, warto sięgnąć po lokum z dwoma pokojami. Przez jakiś czas możesz wynajmować drugi pokój znajomym czy studentom, co pozwoli Ci częściowo pokryć koszty utrzymania inwestycji lub też spłacać miesięczną ratę kredytu. Mieszkanie dwupokojowe potrafi być obecnie niewiele droższe od kawalerki, a to dlatego, że w istocie różnica w metrażu może być tak naprawdę niewielka. Zdarzają się lokale z dwoma pokojami, które mają np. zaledwie 40 m². Poza tym cena kawalerki za 1 m² jest z reguły o mniej więcej 1000 zł wyższa niż za m² mieszkania większego niż 38 m².

Dwie kawalerki zamiast jednego mieszkania dwupokojowego?

Pomimo tego, że kawalerki są w istocie droższe niż mieszkania dwupokojowe, warto w nie inwestować. Za stosunkowo niewielką dopłatą możesz kupić dwa takie lokale i wynajmować je ze znacznie większym zyskiem, niż gdybyś miał tylko jedno większe mieszkanie. Dla przykładu – we Wrocławiu ciężko jest obecnie wynająć kawalerkę za mniej niż 1500 zł miesięcznie, tymczasem mieszkanie dwupokojowe można znaleźć za nawet 2000 zł. Rachunek jest prosty. Pamiętać jednak należy o tym, że w przypadku dwóch lokali mogą się namnożyć opłaty związane z eksploatację mieszkań.

Dwie kawalerki zamiast jednego mieszkania dwupokojowego

Jeśli chcesz wynająć kupione mieszkanie, pomyśl o jego ubezpieczeniu – w ten sposób zminimalizujesz ryzyko konieczności pokrywania dużych kosztów w razie wypadku czy zniszczenia.

Mieszkanie dwupokojowe – pierwsze cztery kąty i inwestycja

Mieszkanie dwupokojowe może być stosunkowo tanie, szczególnie jeśli nie jest zbyt duże i może stanowić albo Twoje pierwsze lokum, albo dobrą inwestycję. Dzięki dwóm osobnym pokojom możesz mieszkać wygodnie, ale także wynająć mieszkanie większej liczbie osób.

Chcesz bez ryzyka dobrze wybrać mieszkanie, zmieścić się w budżecie i mieć wszystko w jednym miejscu? Będziesz zaskoczony, jakie to proste! Skorzystaj z narzędzia NAVIDOM!

[Głosów:3    Średnia:3.3/5]