Pytanie, jaka maszyna do szycia z overlokiem jest najlepsza z pewnością jest istotne dla wielu gospodyń, które uwielbiają szyć w domu. Niewątpliwie, takie modele urządzeń gwarantują ogrom możliwości, szczególnie dla doświadczonych krawców.  Na rynku znajdziemy szeroką gamę ofert, w zależności od indywidualnych potrzeb, częstotliwości szycia oraz typu wykonywanych prac. Możesz kupić tradycyjną, automatyczną maszynę do szycia z overlockiem, pojedynczy overlock lub urządzenie wielofunkcyjne. Maszyna do szycia to z reguły zakup na wiele lat, zatem powinien on być dobrze przemyślany. Należy więc postawić na renomowany model, który posłuży nam długi czas bez zarzutu. Zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę przy zakupie overlocka i co będzie kluczowe? W poniższym artykule przedstawimy Ci najważniejsze aspekty, niezbędne funkcje i parametry którymi warto kierować się przy wyborze maszyny-overlock.

Czym jest overlock i jak się go używa?

Overlock to nic innego jak rodzaj ściegu krawieckiego, służącego do łączenia, zabezpieczania, obrębienia (mereżka) i ozdobnego wykańczania tkanin. Nazwa ta odnosi się również do urządzeń szwalniczych, wykonujących tę pracę. Sprzęt ten jest niezbędny przy produkcji elastycznych wyrobów szwalniczych, np. z dzianiny, z której najczęściej tworzy się sukienki czy spodnie. W estetyczny sposób zabezpiecza brzegi materiałów przed pruciem. Maszyny mogą szyć za pomocą dwóch lub trzech igieł oraz nawet do 5 nitek, dzięki czemu wykonany ścieg jest mocny i elastyczny. Dodatkowo, urządzenie posiada dwa wbudowane noże – górny i dolny, które obcinają nadmiar tkaniny zanim powstanie na niej szew.  Dzięki temu jest on szyty idealnie przy brzegu, zachowując pełną staranność wykonania wyrobu krawieckiego. Mimo, że overlock swoim wyglądem przypomina tradycyjną maszynę do szycia, urządzenia te różni wiele jednostek. Zasadniczą różnicą jest fakt, iż overlock do szycia używa specjalnych chwytaczy zamiast szpulek. Ponadto, pracuje on na znacznie wyższych obrotach, niż klasyczna maszyna do szycia. Oprócz overlocka wyróżniamy także urządzenie zwane coverlockiem, które łączy w sobie funkcje wiele funkcji overlocka i tzw. renderki, dzięki czemu możliwe jest szycie ściegiem drabinkowym. Overlocki to maszyny przeznaczone zarówno do użytku domowego, jak i przemysłowego.

maszyna do szycia

Rodzaje ściegów overlockowych

Szwy overlockowe są bardzo uniwersalne. Mogą być uszyte dla dekoracji, wzmocnienia lub łączenia dowolnych tkanin. Z uwagi na to, są podzielone na wiele rodzajów. Za najprostszy uważa się podział ze względu na liczby nici użytych w danym ściegu. Overlocki do szycia znanych marek zazwyczaj zbudowane są jako 1, 2, 3, 4, 5 lub 6 nitkowe. Każde z parametrów posiada odrębne zastosowanie. Do wszelkich przeszyć najczęściej wykorzystuje się ścieg prosty. W zależności, jaki efekt chcemy uzyskać, ścieg może pozostać na krawędzi materiału jako płaski lub pozwolić sobie na inne, efektowne kombinacje.

  • Ściegi jednonitkowe – służą do stykowego zszywania krawędzi materiału
  • Ścieg 2 i 3-nitkowy – powszechnie znane jako tzw. „na okrętkę”, gwarantują staranne wykończenie krawędzi różnorakich tkanin i dzianin
  • Ścieg 4-nitkowy – tworzy mocne i bardzo wytrzymałe połączenia, zachowując przy tym elastyczność,  najczęściej używa się go do zabezpieczenia materiałów elastycznych i luźno tkanych
  • Ścieg 5-nitkowy – do wykonania ściegu używa się pięciu igieł, wysokiej jakości szew jest bardzo wytrzymały i odporny na wszelkie uszkodzenia

Do użytku domowego najczęściej używany jest trzynitkowy ścieg do obrzucania lub czteronitkowy do obszywania i zszywania tkanin. Odpowiednie ustawienie maszyny do szycia i umiejętne posługiwanie się ściegiem umożliwia tworzenie różnorakich kombinacji, jedną z nich jest np. ścieg rolujący (mereżka). Zakończenie szwu może odbywać się na co najmniej trzy sposoby. Głównymi parametrami ściegu owerlok jest liczba zastosowanych nitek oraz gęstość i szerokość ściegu. Liczba nici zmienia się w zakresie od 1 do 5. Gęstość, która wskazuje liczbę przeszyć można regulować. Różne gęstości tworzą mniej lub bardziej zwarte krawędzie. Zaś szerokość szwu powinna wynosić od 1-16 mm.

Najważniejsze funkcje overlocka

Niektóre modele maszyn do szycia oferowane przez renomowanych producentów są bardzo wygodne i intuicyjne. Warto zatem wybrać urządzenie, które posiada funkcje usprawniające codzienną pracę. Wiadome, że nie każdy będzie z nich korzystał, jednak warto wiedzieć o ich istnieniu. Bardzo istotną funkcją jest regulowany docisk stopki. Działa na takiej samej zasadzie, co w tradycyjnej maszynie do szycia. Z całą pewnością przyda się nam, gdy szyjemy trudne i wymagające materiały – od najcieńszych, po najgrubsze. Pokrętło oznaczające regulację docisku stopki powinno znajdować się na na górze naszego urządzenia. Kolejną specyficzną funkcją jest regulacja dyferencjału (inaczej transport różnicowy). Służy ona do niwelowania rolowania się materiału lub przeciwnie – wykonywania ozdobnych marszczeń, w zależności jaki efekt chcemy uzyskać. Dzięki regulacji dyferencjału krawiec może szyć estetycznym, płaskim szwem nawet najbardziej elastyczne tkaniny, bez konieczności ich rozciągania. Wyróżniamy dwa dyferencjały: przedni i tylny, zależnie od prędkości, jaką chcemy uzyskać. Równie ważnym elementem wyposażenia owerloka jest regulacja głębokości cięcia noża. Decyduje on o szerokości szwu. Dodatkowym udogodnieniem jest fakt, iż użytkujący ma możliwość włączania i wyłączania pracy noża (dla przykładu – Juki MO-644). Uzupełnieniem całości jest regulacja naprężenia nici, co gwarantuje krawcowi, że żadna z nich się nie zerwie. Najlepiej wybierać maszyny do szycia overlock, które zostały wyposażone w ścieg drabinkowy. Z racji tego możliwe będzie swobodne wykańczanie delikatnych, elastycznych tkanin, zabezpieczając tym samym przed strzępieniem.

Kluczowe aspekty, które należy uwzględnić podczas wyboru overlocka

Wybierając swoją pierwszą maszynę-owerlok warto zwrócić uwagę, aby urządzenie było intuicyjne oraz komfortowe i łatwe w obsłudze. Dla osoby początkującej ważne jest, aby wszystkie niezbędne pokrętła i oznaczenia znajdowały się w widocznym miejscu. W tym przypadku doskonale sprawdzą się również kolorowe wskaźniki punktów, przez które ma przechodzić nitka. Udogodnieniem jest oznaczenie numeryczne w takiej kolejności, w jakiej ma ona przechodzić, co znacznie ułatwi nawlekanie.  Nieodzowną pomoc w nawlekaniu stanowi chwytacz dolny, tak więc warto wybierać urządzenie, które zostało wyposażone w ten element. Programator ściegów przypomni Ci o tym, jaką funkcję zastosować w każdym ściegu, a czytelna instrukcja obsługi z pewnością przyczyni się do sprawnej pracy.

kobieta szyjąca na maszynie

Dodatkowe konfiguracje

Wolne ramię to element, który nie jest niezbędny do prawidłowej pracy overlocka. W niektórych sytuacjach może okazać się wręcz ograniczający. Odsłonięta powierzchnia, która stanowi wolne ramię ma określoną szerokość, co może stwarzać problem, szczególnie jeśli często szyjemy ubrania dla dzieci. Obrzucenie niewielkich produktów szwalniczych będzie wymagało nadmiernego rozciągnięcia materiału. W przypadku braku wolnego ramienia, krawiec zyskuje więcej miejsca. Sprytną przypominajkę stanowi programator ściegów. To udogodnienie sprawdzi się zwłaszcza u początkujących, którzy dopiero zaczynają przygodę z szyciem i nie mają w pamięci wszystkich ściegów. Wiele producentów wyszło na przeciw krawcom, którzy chcieliby mieć maksymalnie ułatwione zadanie, dlatego niektóre modele zostały wyposażone w automatyczny nawlekacz igły (np. owerlok Brother 4234D) bądź uchylną igielnicę. Oprócz tego, pracę z pewnością ułatwi pojemnik na ścinki. Istnieje także możliwość dokupienia innych dodatkowych części, np. płytki ściegowej czy inne akcesoria krawieckie. Pamiętaj, aby regularnie wykonywać czynności pielęgnacyjne maszyny do szycia overlock – czyszczenie i oliwienie pozwoli zachować ją dłużej w nienagannym stanie.

Dla kogo sprawdzi się overlock?

Jeśli jesteś już posiadaczem maszyny do szycia, na pewno podstawowe szycie nie sprawia Ci większych trudności. Przyszedł więc czas na zadanie sobie pytanie, czy potrzebny jest mi overlock? To wyspecjalizowane urządzenie znajduje się w każdej szwalni czy zakładzie krawieckim. Jeśli jesteś prawdziwym pasjonatem szycia i uwielbiasz tworzyć własne, niepowtarzalne wyroby krawieckie, to odpowiedź na to pytanie jest tylko jedna – warto zakupić maszynę-overlock. To urządzenie umożliwi w estetyczny i precyzyjny sposób wykończyć każde szyte przez krawca ubranie. Oczywiście, tradycyjne urządzenie pozwoli uzyskać podobny, lecz mniej staranny efekt. Ponadto, szycie nie będzie przebiegało tak sprawnie, jak w owerloku.

Jaki model wybrać?

Zakup sprzętu powinien być uzależniony w głównej mierze od indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika. Przede wszystkim pod uwagę należy wziąć czynniki takie jak częstotliwość szycia, wymagania względem estetyki ściegów oraz cena. Argumenty te pozwolą określić, czy rzeczywiście potrzebujesz sprzętu, czy raczej możesz się bez niego obejść. Jeśli jednak szycie to Twoja pasja, warto rozważyć zakup renomowanego overlocka. Marki, takie jak: Janome, Juki, Elna, Singer, Merrylock czy Texi znajdują się w rankingu najlepszych maszyn-overlocków. Ostatnio, jednym z najbardziej polecanych jest overlock Janome 744D. Ten mocny i wytrzymały sprzęt został wyposażony we wszystkie niezbędne elementy i akcesoria,+ które mają znaczący wpływ na komfort pracy.

Podsumowanie

Owerloki to jedne z najpopularniejszych maszyn szwalniczych, wybierane często jako jej uzupełnienie. Posiadając doświadczenie w obyciu z urządzeniem, jakim jest tradycyjna maszyna do szycia, korzystanie z overlocka nie powinno sprawiać nam trudności. Na rynku znajdziemy różnorakie, wyspecjalizowane maszyny do szycia. Jeśli krawiectwo sprawia Ci radość i chcesz rozwijać swój talent, warto pomyśleć o zakupie sprzętu, który umożliwi estetyczne wykańczanie. Poszerzając swoją wiedzę o niezbędne porady i wskazówki z pewnością wybierzesz urządzenie w pełni odpowiadające Twoim potrzebom.

[Głosów:9    Średnia:2.3/5]