Jak znaleźć dobrego księgowego – cechy idealnego kandydata

0
764

Rzetelne prowadzenie rachunkowości w firmie jest jednym z najważniejszych wyzwań, które stają przed młodymi przedsiębiorcami. W wielu przypadkach najlepiej od razu powierzyć księgowość doświadczonym specjalistom, by uniknąć kosztownych pomyłek oraz móc spokojnie zająć się działaniami rozwijającymi biznes.

Znalezienie idealnego księgowego wymaga jednak sporo uwagi oraz czasu. Poniżej przedstawimy krótki poradnik, czym warto się kierować podczas poszukiwań, by późniejsza współpraca układała się jak najlepiej.

Samodzielne prowadzenie księgowości – czy to się w ogóle opłaca?

Prowadzenie firmowej rachunkowości na własną rękę kusi wielu młodych przedsiębiorców, zwłaszcza na samym początku działań biznesowych, gdy nie ma jeszcze regularnych przychodów i wciąż szuka się oszczędności.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nawet przy niewielkiej liczbie dokumentów finansowych do rozliczenia, niezbędna jest konkretna wiedza, jak to zrobić poprawnie. Nawet jeśli wykorzysta się dedykowane oprogramowanie księgowe, bez doświadczenia i informacji, można popełnić kosztowny błąd. Dodatkowo, samodzielne prowadzenie księgowości wymaga czasu, który można byłoby spożytkować na rozwój biznesowy oraz pozyskiwanie klientów. Poza tym, często okazuje się, że przy uproszczonym rozliczaniu jednoosobowych działalności gospodarczych koszty zatrudnienia specjalisty nie są tak wysokie, jak mogłoby się początkowo wydawać.

Zanim podejmie się zatem decyzję, warto zastanowić się dobrze, jakie rozwiązanie będzie tym najkorzystniejszym, by zrównoważyć budżet i zapewnić sobie czas do pracy nad rozbudowywaniem firmy.

Dobry księgowy – czym powinien się odznaczać?

Gdy już podejmie się decyzję o przekazaniu rozliczeń firmy do zewnętrznej księgowości, trzeba dobrze zastanowić się nad wyborem odpowiedniego biura rachunkowego. Wielkim wsparciem mogą być dedykowane portale, jak uslugiksiegowe.pl, prezentujące oferty różnych księgowych w jednym miejscu.

Po wstępnej selekcji, warto przyjrzeć się potencjalnym kandydatom. Jak to zrobić? Można umówić się na spotkanie, by dowiedzieć się o nich jak najwięcej oraz sprawdzić, na ile udaje się z takimi osobami znaleźć wspólny język. Przedsiębiorca powinien mieć bowiem jak najlepszy kontakt z księgowym, by współpraca była naprawdę efektywna.

Czym powinien wyróżniać się dobry księgowy? Podstawą jest oczywiście wiedza i doświadczenie z zakresu rachunkowości. Dobrym rozwiązaniem jest nawiązanie współpracy z biurem rachunkowym, które miało już wcześniej wśród swoich klientów podmioty z podobnej branży. Ułatwia to komunikację oraz pozwala znaleźć najskuteczniejsze ścieżki działania.

Warto zwrócić uwagę na to, czy księgowy regularnie uczestniczy w szkoleniach i kursach, poszerzających jego wiedzę oraz dających mu pełną świadomość nieustannie zmieniających się przepisów. Nie bez znaczenia jest także rodzaj stosowanego oprogramowania do księgowości.

Oprócz kompetencji zawodowych dobry księgowy musi odznaczać się szeregiem umiejętności miękkich, a zwłaszcza elastycznością i zdolnością do dobrej organizacji pracy. Dodatkowo, powinien być ambitny i chcieć nieustannie się rozwijać. W końcu profesjonalny specjalista od rachunkowości ma wyróżniać się wysoką kulturą osobistą oraz lojalnością wobec klienta. Otrzymuje bowiem od niego dostęp do wielu wrażliwych i poufnych danych.

Bezpieczna i rzetelna księgowość – klucz do sukcesu firmy

Mówi się, że od dobrego księgowego zależy niejednokrotnie sukces biznesu. Dużo w tym prawdy. Rzetelnie prowadzone rachunki gwarantują stabilność firmy, zrównoważony rozwój oraz chronią przed nieprzyjemnymi konsekwencjami ze strony urzędów skarbowych w razie kontroli.

Jeśli chce się zatem zbudować solidną firmę, warto postawić na współpracę z profesjonalistami od księgowości już na samym początku działań.

[Głosów:1    Średnia:5/5]