Jak zacząć swoją przygodę z funduszami inwestycyjnymi?

0
1215

Lokowanie pieniędzy w funduszach inwestycyjnych wymaga odpowiedniego przygotowania i świadomości ryzyka, ale daje także możliwość osiągnięcia zysków. Zanim jednak rozpoczniesz inwestowanie w tego typu rozwiązania finansowe, powinieneś się odpowiednio przygotować, a przede wszystkim zasięgnąć informacji z różnych źródeł. W dobie Internetu nie jest to trudne, bo sieć daje dostęp do wielu rzetelnych stron zawierających porady ekspertów. W tym artykule znajdziesz kilka praktycznych wskazówek, które podpowiedzą, jak zacząć inwestować i z pewnością ułatwią podjęcie pierwszych kroków w tym obszarze.

  1. Przygotuj się merytorycznie

Zanim podejmiesz konkretne działania, warto, byś poznał rynek i dowiedział się jakie mechanizmy rządzą tego typu inwestycjami: od czego zależy stopa wzrostu, co może powodować straty, jakie jest ryzyko finansowe oraz jakie są wskaźniki charakteryzujące dany fundusz (np. czym jest wskaźnik SRRI). Wartościowych informacji należy szukać na profesjonalnych blogach o tematyce inwestycyjnej (np. https://www.kupfundusz.pl/blog/post/inwestowanie-dla-poczatkujacych-czyli-6-prostych-porad) i na serwisach branżowych, na których treści są przygotowywane przez analityków finansowych i osoby z wieloletnim doświadczeniem w branży finansowej. Są to najszybsze sposoby na poszerzenie wiedzy, do której masz dostęp bez wychodzenia z domu. Możesz także skorzystać z pomocy doradcy finansowego lub wybrać się do banku lub domu maklerskiego i tam zasięgnąć porady. Wymaga to jednak czasu, dlatego warto postawić na lepsze rozwiązania.

  1. Sprawdź, jakim inwestorem jesteś

Zdobywszy wiedzę merytoryczną, zastanów się nad stopniem gotowości na różne rodzaje ryzyka związane z inwestycją i motywacją, determinującą osobiste decyzje inwestycyjne: czy Twoim celem jest chęć maksymalnego zysku połączona z akceptacją możliwości potencjalnych strat, czy większe bezpieczeństwo oszczędzania? Przed rozpoczęciem inwestycji przemyśl także o tym na jak długo chcesz ulokować środki, jakich zysków się spodziewasz po roku i jakie czynniki mogą sprawić, że postanowisz zmienić formę inwestycji. W tym celu warto, byś wypełnił ankietę (np. tę dostępną na stronie https://www.kupfundusz.pl/kreator-ankieta), na podstawie której system określi jakim jesteś typem inwestora, a dzięki temu ułatwi dokonanie wyboru odpowiedniego funduszu.

  1. Zapoznaj się z ofertą TFI

Po wykonaniu powyższych kroków, nadszedł czas, by sprawdzić co mają do zaoferowania poszczególne fundusze. Sprawdź opinie osób, które z nich korzystały, a także zaczerpnij wiedzy dostępnej na stronie Komisji Nadzoru Finansowego. Znajdziesz tam m.in informacje dotyczące ochrony klienta na rynku usług finansowych, a także dowiesz się gdzie szukać pomocy w momencie sporu z instytucją finansową. Określ także minimalną kwotę, jaką możesz zainwestować na początku. W niektórych serwisach są także dostępne obiektywne zestawienia, które pozwalają porównać oferty funduszy, co umożliwi jak najbardziej trafne dopasowanie funduszu do własnych możliwości i celów.

Wskazówka

Staraj się nie uzależniać swoich decyzji w oparciu o dane historyczne – sytuacja na rynku inwestycyjnym bywa bardzo zmienna, dlatego stopy zwrotu funduszy w danej sytuacji rynkowej, mogą już być nieaktualne.

  1. Uzbrój się w cierpliwość

Chcąc osiągać jak najlepsze efekty w obszarze inwestycji w fundusze, postaw na wiedzę i kalkulacje, nie zaś na emocje. Podejmowanie pochopnych decyzji niejednokrotnie może skutkować utratą części oszczędności, dlatego obserwuj rynek, staraj się szacować ryzyko i wykaż się cierpliwością. Nie kończ swojej inwestycji, gdy rynek zanotował spadek – lepiej przeczekaj aż zła passa minie.

Jeżeli myślisz o tym, by zacząć inwestować w fundusze, pamiętaj o sprawdzeniu kilku istotnych informacji, a przede wszystkim bądź świadomy ryzyka, które jest nieodłącznym elementem efektywnego inwestowania.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:1    Średnia:5/5]