Jak wygląda rozliczenie podatku z Niemiec?

0
1262

Jeśli byłeś zatrudniony u niemieckiego pracodawcy i odprowadzałeś zaliczkę na podatek dochodowy, możesz wnioskować o zwrot podatku. Jednak rozliczenie podatku z Niemiec może sprawić wiele trudności, szczególnie wtedy, gdy robisz to po raz pierwszy, dlatego warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy. Możesz umówisz się na pierwsze niezobowiązujące spotkanie, wówczas zobaczysz, czy specjaliści mają odpowiednią wiedzę i doświadczenie.

Kto musi rozliczyć z niemieckim urzędem skarbowym?

Rozliczenie podatku z Niemiec jest możliwe do 4 lat wstecz. To oznacza, że w 2019 roku można było rozliczyć się jeszcze za 2015 rok. Od tego roku termin rozliczania podatku z Niemiec został przedłużony do 31 lipca. Należy przestrzegać ściśle tego terminu. W przeciwnym razie musisz się liczyć z karą finansową za każdy miesiąc zwłoki.

Jeśli pracujesz tylko u jednego niemieckiego pracodawcy i masz I klasę podatkową, nie musisz się rozliczać z tutejszym urzędem skarbowym. Podobna zasada obowiązuje w przypadku małżeństw. Jeśli zdecydowałeś się z małżonkiem na połączenie IV/V klasy podatkowej, pracodawca jest zobowiązany do uiszczenia podatku.

Obowiązkowe rozliczenie podatku z Niemiec dotyczy osób, które należą do przynajmniej jednej z niżej opisanych grup:

  • oprócz pensji pobierają niemieckie świadczenia, (rocznie muszą przekraczać 410 EURO),

  • oprócz pensji otrzymywały dodatkowe dochody ( rocznie muszą przekraczać 410 EURO),

  • osiągały dochody z niestandardowego źródła,

  • otrzymywały wynagrodzenie od kilku niemieckich pracodawców, ale nie podlegały systemu ryczałtowemu,

  • emeryci i renciści,

  • rolnicy i leśnicy,

  • prowadzą na terenie Niemiec zgłoszoną działalność gospodarczą (Gewerbe),

  • mają przyznany Steuernummer lub Steuerfreibetrag,

  • masz trzecią lub szóstą klasę podatkową.

W niektórych sytuacjach również jesteś zobowiązany do rozliczania podatku z Niemiec. Dlatego najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalnego doradcy podatkowego. Sprawdzi, czy rzeczywiście musisz się rozliczać z niemieckim fiskusem.

Dobrowolne rozliczenie z niemieckim fiskusem

W niektórych sytuacjach warto wnioskować o rozliczenie podatku z Niemiec. Na przykład wtedy, gdy w ramach zatrudnienia poniosłeś znaczące wydatki. Warto też skorzystać z takiej możliwości, gdy chorowałeś i w związku z tym poniosłeś wysokie koszty, np. za leki. Wtedy możesz ubiegać się o zwrot podatku. Takie rozwiązanie jest opłacalne. Cała procedura rozliczania podatku z Niemiec trwa około 3-6 miesięcy. Warto pamiętać, że ten czas jest umowny. Niemieckiego urzędu skarbowego nie obowiązuje konkretny termin na rozpatrzenie dokumentów podatnika.

[Głosów:0    Średnia:0/5]