Do skuteczności oprogramowania ERP i jego przydatności w każdej firmie nie trzeba już nikogo przekonywać. Praktyka pokazuje, że tego rodzaju systemy znakomicie sprawdzają się w przedsiębiorstwach różnego typu. Ich podstawową zaletą jest usprawnienie procesów, co przekłada się nie tylko na podniesienie efektywności, ale również zdecydowanie większy komfort pracy na wszystkich poziomach działania. Aby wykorzystać pełnię potencjału, należy jednak w odpowiedni sposób przeprowadzić wdrożenie nowego systemu.
Czym jest oprogramowanie ERP?
Oprogramowanie klasy ERP (ang. Enterprise Resource Planning – planowanie zasobów przedsiębiorstwa) ma za zadanie kompleksowe zarządzanie wszystkimi zasobami oraz procesami firmy. Oznacza to automatyzację większości działań i usprawnienie obiegu informacji, które gwarantuje centralna baza danych, zastępująca wiele rozproszonych źródeł informacji, nadal obecnych w firmach wykorzystujących różne systemy. – To, czy oprogramowanie ERP spełni oczekiwania, zależy w głównej mierze od tego, czy na etapie wdrażania zostaną podjęte właściwie decyzje – mówi Piotr Bargieł, ekspert firmy Kotrak.pl, zajmującej się systemami ERP dla firm i innymi rozwiązaniami cyfrowymi dla biznesu.
Bogaty rynek ERP
Rosnąca popularność oprogramowania klasy ERP sprawia, że na rynku usług informatycznych pojawia się coraz więcej produktów tego typu. Niestety, dobór właściwego nie zawsze jest prosty. To właśnie dlatego tak kluczową rolę w całym procesie wdrażania systemu ERP dla firmy odgrywa jego dostawca. – Najważniejsze decyzje zapadają jeszcze przed wdrożeniem. Dotyczą przede wszystkim diagnozowania problemów i oczekiwań. W następnym kroku można przejść do poszukiwania narzędzia, które odpowie na te potrzeby – dodaje Piotr Bargieł.
Komfort dla pracowników
Bezpośrednio po implementacji oprogramowania ERP ważne okaże się to, czy wszyscy uprawnieni pracownicy będą w stanie wykorzystać potencjał nowych narzędzi. Konieczne będzie przeprowadzenie szkoleń, które przełożą się na komfort i wydajność pracy na każdym szczeblu. To także ważne zadanie dla firmy wdrażającej oprogramowanie klasy ERP. Należy pomyśleć o tym przed wyborem kontrahenta i dokładnie zapoznać się z jego kompetencjami i referencjami również w tym zakresie. W rzeczywistości, choć samo wdrażanie przebiega szybko i sprawnie, to relacja na lata, która powinna być oparta na wzajemnym zaufaniu i dobrych stosunkach.
ERP na przyszłość
Warto zdawać sobie sprawę, że inwestycja w oprogramowanie ERP dla firm powinna zakładać dłuższy horyzont czasowy i uwzględniać również aktualizacje w przyszłości. Doświadczony dostawca będzie w stanie dostosować system do zmieniających się warunków i na bieżąco go udoskonalać, co pozwoli przez cały czas wykorzystywać pełnię jego potencjału. Częste i jakościowo dobre aktualizacje to także jedna z podstawowych zalet właściwego narzędzia. Trzeba wziąć ją pod uwagę na etapie wybierania systemu ERP dla firm.
Oprogramowanie dedykowane
W niektórych przypadkach zdecydowanie lepszym rozwiązaniem okaże się inwestycja w oprogramowanie dedykowane. Jego zalety docenią zwłaszcza osoby zarządzające przedsiębiorstwami operującymi na trudnych rynkach lub wykorzystującymi bardzo zróżnicowane zasoby. Chociaż zaangażowanie w oprogramowanie dedykowane zwykle wiąże się z większymi kosztami, może stać się znakomitą inwestycją, która w krótkim czasie umożliwi zwiększenie efektywności i maksymalne wykorzystanie potencjału firmy. Dedykowane oprogramowanie klasy ERP będzie również czynnikiem, który wyróżni przedsiębiorstwo na tle konkurencji, i pozwoli mu uzyskać nad nią technologiczna przewagę.