Jak skutecznie prowadzić firmę?

0
41348

Założenie firmy w dzisiejszych czasach jest coraz prostsze, jednak prowadzenie już do takich nie należy. Trzeba starać się, żeby dochody były względnie stałe, co zależy od liczby zleceń lub klientów. Natomiast działanie firmy trzeba ciągle optymalizować. Przedstawiamy parę pomysłów na skuteczne prowadzenie firmy.

  1. Usprawnij swój biznes

Zatrudniając ludzi ustal jasne procedury i postaw na dobrą komunikację. Upewnij się, że wszyscy wiedzą, co mają robić i nie ma niedomówień. W ten sposób każdy będzie znał swoje obowiązki, a Ty nie będziesz musiał się wszystkim zajmować. Jeżeli prowadzisz działalność jednoosobową, zleć stworzenie strony internetowej lub reklamę profesjonalistom. Z pełną księgowością również nie musisz borykać się sam – może się tym zająć dobre biuro rachunkowe, np. AP Księgowość w Poznaniu. Faktem jest, że będziesz musiał za to wszystko zapłacić, jednak dzięki temu zyskasz czas, który będziesz mógł poświęcić na rozwój swojej firmy.

  1. Kontroluj przepływ pieniędzy

Bardzo ważne jest, żeby wiedzieć, ile pieniędzy możesz wydać w danym miesiącu i ile ich wpłynęło na Twoje konto. Dzięki temu będziesz mieć poczucie kontroli nad swoimi finansami. Warto robić sobie zestawienie zobowiązań na dany tydzień i miesiąc, a także odnotowywać należności. Zobowiązania to wszystko to, co masz do opłacenia, czyli podatki, ZUS, ubezpieczenie zdrowotne. Należności to wpłaty, które należą się Tobie. Są to np. płatności od klientów czy zwroty źle naliczonych prowizji. Kontroluj także miesięczne wynagrodzenie dla Ciebie i Twoich pracowników, aby nie powstały zaległości. W tym przypadku również może Ci być potrzebna obsługa księgowa.

  1. Rób sobie regularnie wolne

Nie możesz pracować siedem dni w tygodniu dla własnego zdrowia psychicznego i fizycznego. Ważne jest, żebyś miał chociaż jeden dzień wolnego na odpoczynek i czas dla siebie oraz swojej rodziny. Wyłącz telefon służbowy, absolutnie nie zaglądaj w maile, nieważne jak bardzo Cię kusi, żeby to zrobić. Tego dnia nie pracujesz i nie myślisz o pracy. Spędź czas z najbliższymi, idź na spacer, do kina, poczytaj książkę – rób to co sprawia Ci przyjemność i Cię relaksuje.

  1. Oddziel finanse prywatne od firmowych

W przypadku działalności gospodarczej nie musisz zakładać osobnego konta firmowego, jednak dobrym pomysłem jest posiadanie osobnego konta bankowego lub subkonta. Powodem jest większa kontrola wydatków, dzięki czemu będziesz dokładnie wiedział, ile musisz wydać na opłaty związane z ZUSem i podatkami, a które wydatki są Twoimi prywatnymi. Lepiej również ustalisz ceny swoich usług, zdecydujesz jakiego zabezpieczenia finansowego potrzebujesz i będziesz wiedział, jakie masz oszczędności. Twoje finanse prywatne i firmowe nie będą Ci się mylić i będzie Ci łatwiej je odróżnić.

  1. Miej oszczędności

Skoro już wspomnieliśmy o oszczędnościach, warto pamiętać o tym, żeby zabezpieczyć się finansowo na kilka miesięcy. Trzeba wziąć pod uwagę to, że będą miesiące, w których może nie układać nam się tak dobrze jak w innych. Rynek jest zmienny i taka też będzie czasem Twoja pensja. Nawet jeśli masz oszczędności na długie miesiące, nie przestawaj oszczędzać. Im większe zabezpieczenie będziesz miał, tym lepiej przetrwasz dłuższe trudne okresy. Postaraj się, żeby koszty firmowe były niskie, dzięki czemu nie wydasz zbyt wiele pieniędzy. Nawet gdy Twój biznes działa sprawnie i dobrze prosperuje, nie usypiaj swojej czujności. Nie chcesz przecież zostać z niczym, w czasie “chudszych” miesięcy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]