Jak otworzyć usługi finansowe, jak sprzedawać kredyty?

0
976

Finanse to działka, która przyciąga wiele osób. Sprzedaż usług finansowych nie jest jednak taka prosta – żeby to osiągnąć, trzeba dobrze znać ekonomię i prawa rządzące pieniądzem. A jak otworzyć firmę, która sprzedaje usługi finansowe? Podpowiadamy.

Rodzaje instrumentów finansowych

Na rynku jest dostępnych wiele instrumentów finansowych. Osoba, która potrzebuje szybkiej gotówki, może wybierać w kredytach czy pożyczkach. Jeśli natomiast ktoś pragnie zainwestować, może zainteresować się akcjami, obligacjami czy innego rodzaju inwestycjami. Każdy z tych instrumentów jest inny, i każdy może być sprzedawany i kupowany. Duża konkurencja występuje obecnie zwłaszcza na rynku kredytowym – obrót kredytami czy pożyczkami to opłacalna praca, należy jednak dobrze się do tego stanowiska przygotować. Pośrednictwo finansowe to swego rodzaju pomost pomiędzy różnymi instytucjami, oferującymi pożyczki czy kredyty a klientem. Pośrednicy finansowi pomagają klientom dobrać odpowiednią opcję do ich sytuacji finansowej i preferencji.

Kto może zostać pośrednikiem finansowym?

Osoba, która handluje kredytami musi spełnić kilka warunków. Współpraca z pośrednikiem kredytowym to dla klientów indywidualnych sporo korzyści, stąd też wiele osób decyduje się na pomoc profesjonalisty i doradztwo w sprawach finansowych. Jakie cechy powinna posiadać osoba oferująca usługi finansowe? W profesjonalnych firmach, wymogi dla pośredników finansowych są jasno określone i wynika z nich, że nie każdy może pełnić tę funkcję. Pośrednikami mogą być ekonomiści, maklerzy giełdowi, pracownicy banków oraz osoby, które skończyły studia na kierunku Finanse i Rachunkowość, Ekonomia, Prawo, lub też zdali odpowiedni egzamin przygotowany przez Komisję Nadzoru Finansowego. Ta sama komisja weryfikuje poprawność wszystkich usług proponowanych przez pośrednika, jest także instytucją, która musi zarejestrować osobę lub firmę zajmującą się pośrednictwem finansowym w rejestrze.

Jak otworzyć swoje usługi finansowe?

Aby zostać pośrednikiem finansowym, lub, mówiąc  w skrócie osobą, która sprzedaje kredyty lub inne instrumenty finansowe, należy przede wszystkim założyć swoją działalność gospodarczą. Istnieją także firmy finansowe, które poszukują osób współpracy z tak zwanej wolej stopy, jednak zazwyczaj założenie swojej działalności gospodarczej tak czy tak jest wymagane. Jest to pierwszy krok do tego, aby zacząć zarabiać.

Aby świadczyć usługi finansowe legalnie i zgodnie z prawem, należy także zarejestrować się w rejestrze Komisji Nadzoru Finansowego. Wpis kosztuje 600 złotych, i trzeba uzupełnić go o takie dokumenty jak oświadczenie o niekaralności, czy odpis z CEIDG a także świadectwo ukończenia szkół.

Po wpisaniu do rejestru można rozpocząć działalność – czyli w pierwszej kolejności znaleźć firmy, które poszukują pośredników do współpracy i oferują pożyczki czy kredyty, a w drugiej poszukiwać klientów. Można to robić na różne sposoby, dobrą metodą jest reklama na przykład w Social Mediach. Im więcej firm pożyczkowych czy banków, z którymi współpracujemy, tym lepiej – mając większy wybór możemy zaproponować klientowi najkorzystniejszą ofertę, a co za tym idzie, zyskać uznanie i rozpoznawalność, co z pewnością przełoży się na nasz dalsze zarobki.

[Głosów:1    Średnia:1/5]