Importowanie elektroniki i telefonów bezpośrednio z Chin

0
2899

Importowanie elektroniki z Chin i odsprzedawanie jej z zyskiem w Polsce to dobry pomysł na biznes. Dowiedz się, ile wynoszą stawki celne, jakie dokumenty musisz posiadać oraz co opłaca się sprawdzać, aby zarobić.

Wciąż zastanawiasz się nad poprowadzeniem własnej działalności? Chcesz rozszerzyć profil swojej firmy o sprzedaż elektroniki lub dodać nowe, opłacalne modele smartfonów do oferty swojego sklepu internetowego? Jeśli tak, to już czas, abyś poznał zasady, którymi rządzi się import elektroniki i telefonów bezpośrednio z Chin. Kupowanie urządzeń takich jak smartfony czy laptopy w Chinach po cenach hurtowych i sprzedawanie ich z dużym zyskiem w Polsce może być przepustką do dużych pieniędzy. W tym tekście wyjaśniamy, kiedy jest to opłacalne, jak zacząć oraz do kogo zwrócić się o pomoc, jeśli jesteś początkującym przedsiębiorcą.

Zerowe stawki celne na elektronikę z Chin

Osoby, które rozważają import elektroniki i telefonów bezpośrednio z Chin, często boją się, czy biznes będzie opłacalnnt biorąc pod uwagę opłaty celne i podatek VAT. Otóż warto wiedzieć, że na wiele produktów elektronicznych z Chin obowiązuje zerowa stawka celna. To znaczy, że sprowadzając je do Polski nie trzeba opłacać żadnego cła. Jaka elektronika z Chin ma 0% cła? To przede wszystkim laptopy, tablety, smartwatche, drony oraz smartfony. Niska cło z kolei zapłacimy za powerbanki (2,7%) i hulajnogi elektryczne (6%). Urządzenia czołowych chińskich producentów, jak Xiaomi czy Huawei są bardzo popularne w Polsce, więc warto rozważyć wejście w ten segment rynku. Stawki celne na poszczególne rodzaje elektroniki z Chin można poznać korzystając z wyszukiwarki taryfowej ISZTAR.

Zerowe stawki celne na elektronikę z Chin

Elektronika z Chin a podatek VAT i oznaczenie CE

Kolejna sprawa do podatek VAT na elektronikę z Chin. Jest obowiązkowy dla wszystkich importerów z Chin. Stawka VAT na elektronikę wynosi standardowe 23%, więc nie jest mała. Z drugiej strony zapłacony podatek możemy doliczyć do ceny towaru wraz z wartością, jaką chcemy zarobić. Wtedy i tak wyjdziemy na plus.

Duża ważniejszą kwestią jest certyfikat zgodności z europejskimi normami jakości, który widnieje pod postacią literek CE naniesionych na produkty. Urządzenia elektroniczne, aby mogły być dopuszczone do obrotu na terenie Unii, muszą posiadać dokumentację potwierdzają, że spełniają tę normę. Zanim podejmiemy współpracę z konkretną fabryką w Chinach lub konkretnym dostawcą, musimy upewnić się, że produkty mają oznaczenie CE i można je sprzedawać w Polsce.

Dokumenty oraz współpraca z pośrednikiem

Import elektroniki i telefonów bezpośrednio z Chin wiąże się z koniecznością dopilnowania pewnych formalności. Jeśli już wcześniej zajmowałeś się importowaniem towarów do Polski z krajów poza UE, z pewnością wiesz, że potrzebna jest faktura handlowa, tzw. packing list (specyfikacja towarów), wspomniany certyfikat CE, a także dokument potwierdzający pochodzenia towaru z danego kraju. Te wszystkie dokumenty należy skompletować także w przypadku sprowadzania elektroniki z Chin do Polski.

Dokumenty oraz współpraca z pośrednikiem

Jeśli jesteś początkującą osobą warto powierzyć te sprawy w ręce doświadczonego pośrednika. W Polsce istnieją takie firmy. To np. agencja Fullbax, która specjalizuje się  w pośredniczeniu pomiędzy chińskimi dostawcami a polskimi importerami, którzy chcą sprowadzać towar bezpośrednio z Chin (sprawdź: import z Chin firma). Fullbax pomaga we wszystkim etapach od A do Z, organizuje transport i odprawę celną. To dobre rozwiązanie, jeśli chcesz zlecić wszystko jednej firmie i samemu zająć się tylko dystrybucją i sprzedażą elektroniki.

[Głosów:8    Średnia:2/5]