Import z Chin o czym musisz wiedzieć?

0
3089

Kupowanie w Chinach taniej i sprzedawanie z zyskiem w Polsce brzmi jak dobry plan na biznes. Pamiętaj jednak, że import z Azji to duże i wieloetapowe przedsięwzięcie. Zanim zaczniesz warto abyś zapoznał się z podstawowymi wiadomościami na ten temat.

Wyszukanie dostawcy w Chinach i zaliczka

Zasadniczo import z Chin można podzielić na trzy główne etapy. Etap pierwszy to wyszukanie fabryki, która wyprodukuje lub sprzeda nam potrzebny towar. Jeśli interesuje Cię produkcja konkretnych rzeczy według Twojego projektu/pomysłu – musisz ustalić z fabryką szczegóły produkcji oraz wszystkie aspekty finansowe. Następnie podpisujesz umowę z fabryką, wpłacasz zaliczkę i czekasz na produkcję.

Na tym etapie istnieje oczywiście ryzyko. Po pierwsze będąc w Polsce nie masz za dużych możliwości sprawdzenia, czy produkty faktycznie spełniają warunki umowy. To jedno z zagrożeń sprowadzania towarów z Chin. Ponadto jeszcze zanim podpiszesz umowę z konkretnym dostawcą dobrze jest sprawdzić wiarygodność takiej firmy w stosownych rejestrach. Początkujący importerzy często nie wiedzą o tym lub nie potrafią poruszać się po chińskich rządowych serwisach. Zostaje więc surfowanie po forach internetowych i szukanie opinii osób, które już z tą firmą współpracowały.

Musisz skontrolować jakość, dopilnować odprawy i transportu

Drugi etap importowania z Azji związany jest z produkcją i kontrolą jakości. Na tym etapie fabryka produkuje Twój towar, a Ty teoretycznie powinieneś sprawdzić jakość produktów zanim opłacisz resztę zlecenia. Możesz poprosić dostawcę o wysłanie próbek, ale nie zawsze jest to możliwe. Często jesteś więc zmuszony zapłacić „w ciemno”.

Ostatni etap to załadunek, odprawa celna oraz transport z Chin do Polski. Tutaj zaakceptowany i opłacony towar ładowany jest do kontenerów w Chinach, a Ty musisz załatwić transport i odprawę celną. Czasami możesz zlecić to dostawcy, ale taki transport będzie droższy niż gdybyś załatwił to sam – dostawca zwyczajnie chce zarobić na prowizji. Odprawa celna to z kolei etap, który niesie ze sobą ryzyko, że towar zostanie skonfiskowany. Może to nastąpić z wielu różnych powodów – naruszenie przepisów patentowych czy choćby zakaz eksportowania konkretnych produktów.

Czy warto zlecić import z Chin wyspecjalizowanej agencji?

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z importowaniem z Azji możesz wynająć pośrednika w Polsce. Agencje takie jak Fullbax http://fullbax.pl/ oferują obsługę całego importu z Chin od A do Z lub tylko na wybranych etapach. Koszt kompleksowej usługi oscyluje w granicach 1-5% wartości zamówienia. Nie jest to dużo biorąc pod uwagę fakt, ile pieniędzy możesz zaoszczędzić unikając oszustów.

Polska firma Fullbax, oferująca obsługę importu z Chin, znajdzie dla Ciebie sprawdzonego dostawcę, zleci produkcję i skontroluje jej jakość. Ponadto zorganizuje transport kontenera, odprawę celną i dostawę wprost pod drzwi Twojego magazynu w Polsce. Praktycznie nic nie musisz robić i niczym się nie martwisz, a jednocześnie jesteś na bieżąco informowany o postępach w realizacji zlecenia. To daje duży komfort psychiczny, a także minimalizuje ryzyko straty finansowej praktycznie do zera.

[Głosów:16    Średnia:2.6/5]