Franczyza – wybierz nowoczesny tryb współpracy

0
746

Dziś o franczyzie – stylu prowadzenia biznesu, który rewolucjonizuje świat w dobie globalizacji. Odkryj, co może zaoferować Tobie! Czym charakteryzuje się dobry franczyzobiorca i jakie sieci tego typu działają w Polsce? Odpowiemy na wszystkie pytania!

Franczyza – czym jest?

Ogólnie można powiedzieć, że franczyza jest stylem współpracy. Łączy ona dwa podmioty – jednym jest (zwykle popularna) sieć, której działalność związana jest przeważnie z sektorem usług. Może to być restauracja – jak np. KFC, może to być także sieciowy salon kosmetyczny albo hotel – np. hotele Marriott działają właśnie w takim trybie, a nawet sklep spożywczy – tutaj oczywiście nie możemy pominąć sieci marketów Żabka. Franczyza opiera się na franczyzobiorcach. To drugi człon tej współpracy. To osoby, które prowadzą dane przedsięwzięcie w terenie. Są na miejscu, kierują kadrą, dbają o wyposażenie – robią wszystko, co robiliby we własnym markecie. To bardzo ważne, że są to osoby, które przeważnie rozumieją realia danego regionu – dobrze znają potrzeby lokalnych konsumentów. Franczyzobiorca to bardzo odpowiedzialna funkcja, dlatego wynagrodzenia na tym stanowisku potrafią być bardzo wysokie. Jednak zależne są one przede wszystkim od tego, ile nam się uda wypracować.

Franczyza – krótka historia

W Polsce franczyza zaczęła odnosić sukcesy w latach 2000. Wynika to z kilku przyczyn – m.in. z dołączenia do UE, a przez to wzrostu znaczenia naszego rynku na arenie europejskiej. Byliśmy rynkiem, który dysponował pokaźną ilością potencjalnych klientów, nie został zagospodarowany. Z chęcią budowały się u nas McDonald's i inne znane sieci. Oczywiście rozwijały się także nasze rodzime marki – np. Żabka. Franczyza ta dziś jest w zupełnie innym miejscu niż jeszcze dwadzieścia lat temu – rynek się zmienił, a sektor zdecydowanie wzbogacił. Natomiast sam system franczyzowy znany jest od średniowiecza, a może i nawet wcześniejszych epok – to naturalny styl prowadzenia współpracy, nie ma w nim nic odkrywczego.

Żabka – opinie – franczyza – czy taka współpraca ma jakąkolwiek przyszłość?

Ustaliliśmy już podstawowe fakty na temat współpracy franczyzowej. Czas przejść do kwestii bycia franczyzobiorcą. Chodzi tu przede wszystkim o to, jak ta osoba pracuje, na co może sobie pozwolić, czy jest to ciężki zawód no i przede wszystkim – czy się to opłaca. Przybliżmy to na podstawie znanej sieci – Żabka. Franczyza ta w tym momencie zrzesza aż 5000 franczyzobiorców, dlatego wierzymy, że jest to dobry przykład. Franczyzobiorcy to osoby, które oferują sieci swoje zaangażowanie, swój czas, znajomość lokalnych gustów i potrzeb. Ich obowiązkiem jest zarządzanie kadrą, stworzenie tejże kadry i dbanie o dostępność odpowiednich towarów na półkach. Koszt bycia franczyzobiorcą to konieczność poświęcania swojego czasu na zarządzanie placówką. Jeśli jednak wypracujemy odpowiednią higienę pracy, nie musimy zajmować się tym biznesem 7 dni w tygodniu – mamy dużą dozę swobody.

Żabka – opinie – franczyza, co można otrzymać?

Żabka – opinie o franczyzie są bardzo korzystne, z czego to wynika?  Koszt przystąpienia do współpracy franczyzowej to 5000 złotych. Za tę kwotę otrzymujemy dostęp do w pełni zatowarowanego i wyposażonego sklepu. Poza tym, możemy brać udział w szkoleniach i czerpać wiedzę od innych, doświadczonych członków sieci franczyzowej. Kolejnym ważnym elementem jest przychód gwarantowany. Jeśli zostaniemy franczyzobiorcą do marca 2021, możemy liczyć na gwarantowane 16 000 złotych netto miesięcznie. Czy więc warto podjąć współpracę z siecią Żabka? Franczyza niewątpliwie kusi wieloma atrakcjami, musimy jednak pamiętać, że jako franczyzobiorca musimy być osobą odpowiedzialną i zaangażowaną, a także przedsiębiorczą. Jeśli lubisz wyzwania, być może to Twoja nowa ścieżka kariery.

[Głosów:0    Średnia:0/5]