Firma w UK – jaki rodzaj działalności wybrać?

0
35032

Podjęcie decyzji o założeniu swojej własnej firmy to ważny krok w życiu każdego przedsiębiorcy, na który często decydują się również Polacy mieszkający na stałe na Wyspach. To możliwość realizowania swoich planów biznesowych, szansa na zostanie swoim własnym szefem i branie odpowiedzialności za podejmowane decyzje. By jednak liczyć na sukces w biznesie, najpierw należy stworzyć solidny biznesplan, a przede wszystkim wybrać rodzaj prowadzonej działalności. Jakie mamy więc opcje, zakładając firmę w Wielkiej Brytanii?

Własna firma w  UK – co warto wiedzieć?

Wśród Polaków zakładających swoje firmy na Wyspach największą popularności cieszą się dwie formy prowadzenia działalności gospodarczej – jest to działalność self-employed w UK, czyli odpowiednik znanej nam z kraju jednoosobowej działalności gospodarczej, oraz założenie spółki LTD, którą możemy porównać z naszą krajową spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Mimo że oba rozwiązania mają wiele zalet, są między nimi pewne zasadnicze różnice, które sprawiają, że nie w każdym przypadku mamy dostęp do obu tych możliwości. Wiele zależy od tego, czym nasz biznes ma się zajmować, a także gdzie planujemy działać – jest to o tyle istotne, że do prowadzenia firmy w Wielkiej Brytanii nie zawsze konieczne jest świadczenie pracy właśnie tam. Z czym więc wiąże się wybór jednego z tych rozwiązań? Jakie są ich zalety oraz wady?

Samozatrudnienie w Wielkiej Brytanii

Jedną z największych zalet samozatrudnienia jest łatwy proces rejestracji takiej działalności. Co więcej, rejestracji nie trzeba dokonywać od razu – mamy na to trzy miesiące od rozpoczęcia swojej działalności. Ze względów formalnych jest to jednak forma dostępna dla przedsiębiorców, którzy są rezydentami Wielkiej Brytanii – jest tak, ponieważ, do zarejestrowania self-employed wymagany jest National Insurance Number i brytyjski adres (nie musi być to adres, pod którym prowadzona będzie działalność, może być to również adres domowy). Jako osoba samozatrudniona jesteśmy też odpowiedzialni za samodzielne rozliczanie się z podatków – nie jest to jednak skomplikowany proces, a wszystkich formalności możemy dokonać za pośrednictwem systemu Self Assessment. Jeśli zaś chodzi o wady – najczęściej wymienia się tu fakt, że w przypadku self-employed za działania i zobowiązania naszego biznesu ponosimy pełną odpowiedzialność majątkową.

Spółka LTD w UK

Prowadzenie spółki LTD to opcja wybierana przez przedsiębiorców z całego świata, a głównym powodem stojącym za takim stanem rzeczy jest sprzyjające przedsiębiorczości prawo podatkowe obowiązujące w Wielkiej Brytanii, które sprawia, że ta forma działalności jest po prostu bardzo korzystna. W dodatku, jeśli wykonywane przez nas zajęcie nie wymaga stałej siedziby lub warsztatu, nie musimy pracować nawet na terenie UK – stąd też jest to opcja często wybierana przez osoby związane z branżą IT, grafików czy tłumaczy. W ten sposób korzyści płynące ze spółki LTD możemy czerpać, pracując z jakiegokolwiek miejsca na ziemi. W przeciwieństwie do samozatrudnienia taka spółka ma osobowość prawną, dzięki czemu udziałowcy za zobowiązania spółki nie odpowiadają swoim osobistym majątkiem. Również kwestia rejestracji jest bardzo prosta i nie wiąże się z nią duża ilość formalności.

To, który rodzaj działalności sprawdzi się najlepiej w Twojej sytuacji, zależy przede wszystkim od tego, jakie są Twoje oczekiwania oraz od tego, jaki biznes chcesz prowadzić. Właśnie dlatego takiej decyzji nie należy podejmować bez wcześniejszego przemyślenia wszystkich jej aspektów, w tym nie tylko zalet, ale również wad.

[Głosów:1    Średnia:5/5]