Czym jest Twój e-PIT i czy ułatwi rozliczanie podatków?

0
1693

Rozliczenie roczne z podatków od roku 2019 stało się bardzo proste. Z roku na rok zwiększa się ilość podatników, którzy korzystają z elektronicznego sposobu rozliczania deklaracji podatkowych – PIT online. Od 2019 r. duża grupa podatników nie ma obowiązku samodzielnego sporządzania zeznań rocznych, ponieważ istnieje usługa e-PIT. Twój e-PIT pozwala rozliczać się z podatku na podstawie deklaracji roczne, która została sporządzona za podatnika przez urząd skarbowy. Rozliczenie za 2018 r. jest możliwe na dwóch podstawowych formularzach. Są nimi PIT-37 oraz PIT-38. Poniżej najważniejsze informacje o usłudze, którą wprowadziło Ministerstwo Finansów.

Co to jest Twój e-PIT i na czym polega ta usługa?

Usługa Twój e-PIT charakteryzuje się tym, iż Krajowa Administracja Skarbowa wypełnia roczne zeznanie podatkowe za podatnika. Odbywa się to w wersji elektronicznej. Następnie udostępnia je podatnikowi do wglądu, nie pozbawiając go możliwości uzupełnienia lub zmiany. Podatnik ma do niego dostęp na Portalu Podatkowym. Na tej platformie może dokonać wymaganych zmian, a także rozliczyć ulgi, albo wskazać czy zmienić organizację pożytku publicznego, której chciałby przekazać swój 1% podatku. Kolejnym krokiem jaki podatnik może podjąć jest zaakceptowanie albo odrzucenie zeznanie (w tej ostatniej sytuacji podatnik musi rozliczyć się samodzielnie). Jeśli podatnik nie podejmie żadnej akcji, to wówczas zeznanie podatkowe zostanie zaakceptowane automatycznie. Działania podatnika będą miały skutek pod warunkiem podjęcia ich zanim upłynie termin złożenia zeznania rocznego (chodzi o 30 kwietnia 2019 r.).

KAS automatycznie przygotowuje zeznanie roczne za każdego podatnika. Warunkiem jest rozliczanie się danej osoby za pomocą formularza PIT-37 albo PIT-38. Podatnik nie musi składać żadnego wniosku ani żadnej prośby do KAS o dokonanie rozliczenia.

Jakie są korzyści ze składania deklaracji poprzez usługę Twój e-PIT?:

Dzięki wprowadzeniu możliwości rozliczenia PITów online osób fizycznych mogą się odbywać całkowicie bez ich ingerencji albo z ingerencją ograniczoną do dwóch bardzo szybkich i prostych kroków, którymi są zaznaczenia dodatkowych opcji oraz zaakceptowania uzupełnionej przez KAS deklaracji. Jeśli zaistnieje taka potrzeba, to podatnik ma możliwość możliwość zmodyfikowania zeznania rocznego zanim je zaakceptuje lub odrzuci. Jeśli chodzi o tradycyjną wersję papierową deklaracji to warto zaznaczyć, iż nie jest ona zlikwidowana – nadal można z niej skorzystać.

Inne korzyści z usługi Twój e-PIT:

– nie występowanie żadnych opóźnień w składaniu zeznania rocznego;
– dużo łatwiejsze rozliczenie z małżonkiem (rozliczenie wspólne);
– dostęp do złożonych zeznań jest nieograniczony (zeznania są na Portalu Podatkowym);
– krótszy czas oczekiwania na zwrot podatku; wynosi on 45 dni (warto zaznaczyć, iż dla zeznań składanych w formie papierowej obowiązuje termin 3 miesięcy);
– szansa na wskazanie czy aktualizację numeru rachunku konta bankowego, który został zgłoszony do zwrotu nadpłaconego podatku.

Jakie są terminy składania zeznań podatkowych za rok 2018 
Zeznanie roczne każdy podatnik może przygotować oraz wysłać w wersji elektronicznej albo papierowej w terminie przeznaczonym do składania deklaracji rocznych. Jeśli natomiast chodzi o usługę e-PIT to każdy podatnik może zweryfikować, zaakceptować albo odrzucić przygotowaną dla niego deklarację w ściśle określonym terminie, czyli od od 15 lutego 2019 do 30 kwietnia 2019 r.

[Głosów:0    Średnia:0/5]