Czym jest franczyza?

0
1568

Franczyza to doskonały pomysł na biznes dla osób, które z jednej strony chcą uwolnić się od pracy na etacie, a z drugiej dysponują wkładem własnym na uruchomienie własnej działalności. Współpraca z zaufaną siecią franczyzową przynosi wiele korzyści, a zyski można osiągnąć już w pierwszym miesiącu. Na czym dokładnie to polega?

Franczyza – zasady współpracy

Franczyza to współpraca niezależnych przedsiębiorców, z których jeden jest właścicielem marki. Franczyzodawca udostępnia swoją wiedzę na temat prowadzenia firmy, szkoli i wspiera na każdym etapie prowadzenia biznesu.

Franczyzobiorca ma prawo i obowiązek prowadzić daną działalność zgodnie z zasadami określonymi przez podmiot udzielający licencji, czyli przez franczyzodawcę. Przy tym uzyskuje od franczyzodawcy:

  • znak towarowy  i nazwę,
  • bezpieczeństwo prowadzenia biznesu pod znaną marką i wypracowany przez lata know-how
  • szkolenia i wiedzę ekspercką (know-how),
  • wskazówki dotyczące prowadzenia działalności,

czy

  • pomoc handlową i techniczną.

W zamian za te korzyści franczyzobiorca powinien przestrzegać zasad obowiązujących w całej sieci,  dzielić się wypracowanymi zyskami z franczyzodawcą, dbać o jakość sprzedawanych produktów oraz – co jest nie mniej ważne – jakość obsługi klienta.

Franczyza musi być zabezpieczona finansowo, wobec czego franczyzobiorca jest zobowiązany do wniesienia (do biznesu) kapitału wstępnego, który najczęściej jednak nie jest tak wysoki, jak w przypadku zakładania własnej działalności gospodarczej od zera.

Umowa franczyzowa – co musi zawierać?

Obie strony współpracy mają swoje przywileje i obowiązki, a ich zakres ustalany jest indywidualnie na podstawie umowy.

Powinna się w niej znaleźć informacja o prawach i obowiązkach obu stron, czasie jej trwania oraz warunkach określających przyczyny oraz sposoby rozwiązania dokumentu.

W umowie trzeba umieścić informacje na temat wszelkich opłat i kosztów ponoszonych przez franczyzobiorcę (np. opłata marketingowa, wysokość wkładu własnego) oraz innych zasad współpracy obowiązujących obie strony umowy.

Franczyza – oferty popularnych sieci handlowych

Osoby, które poszukują dla siebie alternatywy zawodowej, często trafiają na rozwiązanie, jakim jest franczyza. Oferty takiej współpracy są dość zróżnicowane. Dużo zależy od jej typu oraz od branży, w jakiej chce się działać.

Bardzo dobre warunki oferują na przykład sieci franczyzowe związane z branżą handlową, a konkretnie – spożywczą. Wśród nich są takie, które oczekują od swoich franczyzobiorców niskiego wkładu początkowego. Jedna z sieci wymaga na przykład tylko około kilku tysięcy złotych.

To doskonała opcja dla przedsiębiorczych osób, które nie dysponują zbyt dużym zasobem gotówki, a jednocześnie chcą wypróbować możliwości, jakie daje franczyza – oferty nakierowane na wszystkich zainteresowanych prowadzeniem własnego biznesu przy wsparciu sprawdzonego partnera przygotowują renomowane sieci sklepów spożywczych.

Czy franczyza to dobry pomysł na biznes „na start”?

Wszystkie wymienione wyżej zalety tego systemu współpracy przemawiają za tym, że franczyza stanowi bardzo dobry pomysł na rozpoczęcie działalności w sposób dający poczucie większego bezpieczeństwa i wsparcia dzięki pomocy sieci.

Zasady franczyzy są przejrzyste i spójne, a obowiązki i przywileje obu stron są  czytelnie określone jeszcze przed podjęciem jakichkolwiek zobowiązań. Warto skontaktować się z wybraną siecią franczyzową i poznać szczegóły oferty.

[Głosów:0    Średnia:0/5]