Co musisz wiedzieć, zanim otworzysz myjnie samochodową

0
833

Myjnia samochodowa to niezmiennie dobry pomysł na własną firmę. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu inwestycja to złożony proces. Jedynie dobra organizacja pozwoli sprawnie i w miarę szybko rozpocząć działalność. Choć otwarcie myjni nie wymaga uzyskania np. koncesji, formalności do załatwienia nie brakuje. O czym więc warto wiedzieć i jakie dokumenty zgromadzić planując otwarcie myjni samochodowej? Podpowiadamy.

Lokalizacja to podstawa

Jeśli posiadasz już działkę, na której prowadzisz własną działalność biznesową, np. warsztat samochodowy – jesteś w uprzywilejowanej sytuacji. Zaoszczędzisz zarówno na zakupie działki, jak i na kosztach związanych z przyłączeniem mediów. W innym przypadku, pierwszy krok do własnej myjni samochodowej to właśnie zakup lub dzierżawa działki.

Pierwszy dokument w procesie inwestycji to umowa kupna lub dzierżawy działki. Po jej podpisaniu musisz udać się do organu decydującego w kwestii urbanistyki na danym terenie (wójt, burmistrz lub prezydent miasta), aby uzyskać zgodę na wybudowanie myjni. W tym miejscu warto też sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego dotyczący działki i uzyskać odpowiedni wypis z urzędu gminy.

Wybór wykonawcy

Kolejny krok do otwarcia własnej myjni to wybór jej wykonawcy. Tutaj z pewnością warto zdecydować się na producenta, który oferuje kompleksowe usługi, tj. projekt myjni, jej budowę, wsparcie techniczne oraz pomoc w zakresie spraw administracyjnych związanych z inwestycją, jak na istoserwis.pl . Dobrzy specjaliści w tym zakresie pomogą Ci dodatkowo dopasować myjnię do własnych potrzeb, m.in. pod względem wyboru ilości stanowisk, czy też dodatków (odkurzacze, rozmieniarki pieniędzy etc.). Podpisanie umowy z wykonawcą pozwoli Ci przejść do etapu przygotowywania dokumentacji technicznej.

Dokumentacja techniczna, o którą trzeba zadbać

Ten krok wiąże się z największą ilością formalności koniecznych do załatwienia. Pierwsza, podstawowa rzecz – pozwolenie na budowę. Tutaj potrzebny będzie:

  • projekt architektoniczno – budowlany
  • projekt zagospodarowania terenu (prace przedprojektowe oraz projektowe)

Jeżeli zostały wydane warunki zabudowy lub plan zagospodarowania dopuszcza inwestycję w myjnię samochodową na danym terenie, możesz przystąpić do dalszego przygotowywania dokumentacji, tj. projektu podłączeń mediów. Kolejnym krokiem będzie wystąpienie do wydziału ochrony środowiska w urzędzie gminy o wydanie decyzji środowiskowej – że myjnia nie będzie negatywnie wpływała na stan środowiska naturalnego. Potrzebne w tym miejscu dokumenty to opis: inwestycji, źródeł zasilania w media, systemu odprowadzania ścieków i usytuowania myjni względem drogi dojazdowej.

Odbiór myjni

Pozwolenie na budowę podpowie Ci, jakie instytucje muszą zostać powiadomione o odbiorze myjni. Jednak z pewnością po dokonaniu wpisu do dziennika budowy, pozostanie Ci dołączyć do dokumentacji protokół kominiarski, sanitarny oraz instalacji elektrycznej, zgłoszenie straży pożarnej, a czasem także sanepidu.

Tak przygotowany komplet dokumentów należy przedłożyć wraz z wnioskiem o zgłoszenie gotowości do odbioru obiektu w Państwowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]