Biuro rachunkowe, czy to dobry pomysł na biznes?

0
1930

Jeśli od zawsze interesowała Cię księgowość, możliwe że marzysz o posiadaniu własnej działalności w postaci biura rachunkowego. A może skończyłeś studia z zakresu rachunkowości i chcesz być samodzielny w swoim zawodzie? To jest do zrealizowania! Jak rozpocząć biznes i… najważniejsze: jaki program księgowy wybrać do biura rachunkowego?

Jak założyć firmę? Początek biznesu w postaci jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki cywilnej (bez względu na profesję założyciela, jego zainteresowania, czy pomysł), formalnie wygląda tak samo. Należy jedynie wypełnić druk CEIDG-1 i dostarczyć go do urzędu gminy (w miejscu zameldowania), wypisać przy okienku lub uzupełnić online.

Jednoosobowa działalność gospodarcza – co i jak

Najpierw dobrze zdecydować się na samozatrudnienie. Stworzenie jednoosobowej firmy jest darmowe i można to zrobić przez internet. Przez dwa lata obowiązują ulgi podatkowe, więc warto skorzystać z tej okazji. Z biegiem czasu i z rozwojem firmy, nic nie stoi na przeszkodzie, by przeistoczyć firmę jednoosobową w spółkę cywilną albo z ograniczoną odpowiedzialnością. Ale na początku działalności, najważniejsze o czym trzeba wiedzieć, to jakie dokumenty należy złożyć i gdzie. Do podjęcia należy decyzja o formie opodatkowania (PIT lub ryczałt), wybór kodów PKD (określają one działalność, jaką się prowadzi – dostępne na stronie GUS), otwarcie konta bankowego. Wszelkie wyżej wymienione dane wpisuje się do odpowiednich rubryk druku CEIDG, który jest wnioskiem służącym rejestracji działalności gospodarczej. Składając ten wniosek, automatycznie załatwia się wpis w rejestrze REGON i zgłasza NIP. Tak to wygląda ogólnie.

Szczegóły dotyczące otwarcia biura rachunkowego

Od wyżej wymienionych zasad są pewne odstępstwa albo dodatkowe informacje. Osoby chcące prowadzić usługi księgowe muszą posiadać pełną zdolność do czynności prawnych i nie mogą być karane za przestępstwa opisane w ustawie o rachunkowości z dnia 29 września 1994 r. Należy również posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. W przypadku, gdy biuro ma świadczyć jedynie usługi prowadzenia księgi przychodów i rozchodów, wypełniania zeznań i deklaracji podatkowych, ubezpieczenie OC nie jest konieczne. Biegli rewidenci i doradcy podatkowi wpisani na listę również mogą prowadzić biuro rachunkowe.

Przy zakładaniu firmy jednoosobowej z form opodatkowania do wyboru jest: na zasadach ogólnych lub podatek liniowy. Główny kod PKD obowiązujący w tej dziedzinie to: 69.20.Z – działalność rachunkowo-księgowa, doradztwo podatkowe. Należy też uzupełnić rubrykę o kolejne, m.in.:  63.11.Z  – przetwarzanie danych, 70.22.Z  – konsultacje w zakresie zarządzania, np. systemami księgowymi, procedurami kontroli wydatków, 82.91.Z  – ściąganie należności płatniczych.

W zakresie usług również może być doradztwo podatkowe, finansowe czy pomoc w założeniu innym własnej działalności gospodarczej. Jednak zajmując się konsultingiem, nie można być zwolnionym z płacenia podatku VAT, ze względu na wyższe obroty. Biuro rachunkowe bez VAT może świadczyć tylko usługi prowadzenia ksiąg podatkowych i sporządzania deklaracji podatkowych (bez żadnych usług doradczych).

Firma na papierze i co dalej?

Sprawy formalne już załatwione. Teraz można zacząć pracować. O wyborze miejsca decyduje forma usług. Jednoosobowa działalność gospodarcza, od której warto zacząć, może mieścić się w domu lub mieszkaniu. Jeśli są oczywiście do tego warunki. Wygospodarowanie miejsca na stolik z komputerem – czyli miejsce pracy to minimum do zrealizowania. Przyjmowanie klientów w domu lub ich obsługa przez internet na samym początku wystarczy. Można pozostać biurem rachunkowym rozliczającym tylko online. Księgowemu lub księgowej przyda się też oprogramowanie do prowadzenia KPIR, dokumentacji kadrowej czy rozliczeń ZUS. Wsparcie pracy w postaci pakietu programów dla biur rachunkowych: „Ala” – Księga Podatkowa, „Aga” – Kadry i Płace, „Ewa” – Faktury i Magazyn z rodziny PCBiznes od Streamsoft jest korzystne dla użytkownika ze względu na prostotę obsługi, automatyczne wyliczenia i generowanie dokumentów. To przekłada się na szybką i efektywną obsługę klientów – zwłaszcza online.

Naprawdę niewiele potrzeba, by zdecydować się na założenie własnej firmy. Zatem to dobry pomysł na biznes. Przedsiębiorcy bardzo często korzystają z usług biura rachunkowego – firma może być za mała, żeby pozwolić sobie na utworzenie stanowiska księgowej, ale na tyle duża, że ilość dokumentów do rozliczenia jest ponad możliwości właściciela. Przy takiej okazji biuro rachunkowe może spełnić swoje zadanie.

[Głosów:1    Średnia:2/5]