Jak się uczyć języków obcych?

0
3143

Nauka języka nie należy do najłatwiejszych wyznań, jakie stawia przed nami życie. Tak naprawdę powinniśmy się tym zajmować przez całe życie – gdyż niepielęgnowana znajomość obcych słówek po prostu zamiera. Wiedza ucieka nam z głowy, więc jeśli chcemy utrzymać pewien poziom, to co jakiś czas musimy robić powtórki albo danego języka używać.

Na rynku pracy dobrze wygląda znajomość kilku języków obcych, a pracodawcy coraz częściej dokładnie weryfikują poziom ich znajomości. Warto więc regularnie poświęcać czas na naukę. Jak t jednak zrobić, by była ona efektywna i przynosiła odpowiednie skutki?

Kursy językowe czy samodzielna nauka?

Podstawowym pytaniem jest wybór formy nauki. Bardzo popularne jest twierdzenie, że najlepiej uczą kursy językowe. Jednak prawda jest taka, że i tak trzeba włożyć w nie prace osobistą. Jeśli nasza nauka ma się ograniczać do dwóch spotkań tygodniowo, to wiele z kursu nie wyniesiemy. Bardzo ważna jest regularna nauka samemu, uczenie się słówek, powtarzanie reguł gramatycznych i ćwiczenie zastosowań różnych idiomów.

Jeśli więc dobrze znasz podstawy danego języka, jesteś pewny swojej wymowy i nie robisz wielu błędów – bardziej skuteczne będzie dla Ciebie uczenie się samemu. Kursy językowe to opcja dobra dla osób, które pragną uczyć się od podstaw. Choć i także chodzenie na regularne zajęcia nie jest koniecznym – równie dużo może nam dać nauka samemu połączona z konwersacjami, np. przez Skype, prowadzonymi przez native speakerów.

Jeśli uczymy się samodzielnie, potrzebna jest nam jedynie od czasu do czasu konsultacja, sprawdzająca, czy nie popełniamy błędów w wymowie, nie stosujemy kalek językowych z polskiego lub właściwie rozumiemy konkretne zasady gramatyczne.

Jeśli zdecydujemy się jednak na kurs językowy – radzimy unikać tych, które są reklamowane jako uczące w miesiąc, tydzień albo w jakimś innym, nierealnym terminie. To najczęściej strata czasu. Przy nauce języków, jak każdej innej aktywności potrzebne jest zaangażowanie i wysiłek, by osiągnąć odpowiednie rezultaty.

Jak się uczyć języków obcych?

Ucząc się języka obcego, czy to na kursie czy też samemu – potrzebne nam będą materiały. W przypadku kursów – najczęściej wybiera je szkoła, ale nie oznacza to, że musimy się poddać temu wyborowi. Zawsze można dokupić dodatkowy samouczek – polecamy przejrzysty i zrozumiały, taki w którym od pierwszego momentu będziemy wiedzieć, o co chodzi. Przydatny będzie także słownik dwujęzyczny, im dokładniejszy, tym lepiej.

Jednak języka można uczyć się także w ciekawszy sposób. Oto kilka metod, które pozwolą pozwań lepiej wybrane słownictwo i nauczyć się rozumieć ze słuchu:

  • tłumaczenie piosenek – Youtube dostarcza za darmo muzykę z całego świata we wszystkich możliwych gatunkach. Mamy piosenki oryginalne, covery… Możemy np. poszukać w danym języku przeróbki znanego przeboju albo słuchać piosenek z bajek Disneya w danym wykonaniu obcojęzycznym, jednocześnie śledząc jej tekst. Możemy także posłuchać największych hitów włoskich, hiszpańskich, a nawet chińskich zespołów.

  • Oglądanie filmów i kreskówek – to świetna okazja, by poznać całe wyrażenia w odpowiednim kontekście, najlepsze będą tu seriale obyczajowe. Dla osób początkujących kopalnią wiedzy będą kreskówki dla dzieci – najczęściej używa się w nich bardzo wyraźnego dubbingu, a słownictwo jest proste.

  • Czytanie powieści – tu również można zacząć od opowiadań dla dzieci i młodzieży albo niezbyt skomplikowanych kryminałów. Zawsze można także przeczytać książki, których fabułę już znamy po polsku, a słowa, jakich nie rozumiemy, notować w zeszycie. Dzięki temu opanujemy więcej nowych wyrażeń, niż przy suchym wkuwaniu.

Ucząc się języków obcych pamiętajmy, że naszym największym wrogiem w regularnej nauce jest nuda. Nie dopuśćmy do niej. Bawmy się konwencjami, uczmy się nietypowo i w sposób sprawiający nam frajdę.

[Głosów:2    Średnia:4.5/5]