Ranking najlepszych kart kredytowych

Wybór najlepszej oferty karty kredytowej wcale nie jest taki prosty. Trudno znaleźć rozwiązanie, które jednocześnie będzie tanie (niskie oprocentowanie), nie będzie wiązało się z jakimikolwiek opłatami dodatkowymi i przede wszystkim – będzie możliwie najszybsze i najwygodniejsze. Dlatego zapraszamy do skorzystania z poniższej wyszukiwarki najlepszych kart kredytowych, którą aktualizujemy raz dziennie co czyni z niej najbardziej aktualnym rankingiem w sieci. W prosty sposób znajdziesz najlepszą kartę kredytową dopasowaną do Twoich potrzeb.

Karta kredytowa – źródło dodatkowych dochodów

Idea karty kredytowej jest bardzo prosta. Podpisujemy umowę o kartę a następnie – w ramach tejże karty – otrzymujemy dostęp do dodatkowych środków finansowych. Oczywiście otrzymane środki mają postać specjalnego limitu, w ramach którego możemy pożyczać pieniądze. Im większa zdolność kredytowa, tym większy będzie limit, który zostanie nam przyznany.

Załóżmy, że za pomocą wspomnianej karty dokonujemy płatności za wybrany towar. Wtedy z udostępnionego nam limitu zabieramy część pieniędzy. Oczywiście od tego momentu stajemy się dłużnikami banku bądź innego podmiotu, który udostępnił nam wspomnianą kartą.

Co ważne – odsetki nie będą nam naliczane od razu. W przypadku najlepszych kart okres bezodsetkowy to nawet 50 dni. Co więcej, w przypadku niektórych kart możemy skorzystać z dodatkowych bonusów, którymi dany bank (bądź inny podmiot) będzie chciał zachęcić nas do skorzystania z danej oferty.

Czy warto mieć kartę kredytową?

Jeśli zależy nam na posiadaniu dodatkowych środków, które możemy wydać na przeróżne cele, to jak najbardziej warto taką kartę posiadać. Karta kredytowa przyda się nam na przykład podczas:

1. Rezerwacji miejsc w hotelu przez internet
2. Dokonywania zakupów przez internet
3. Reklamacji towarów niespełniających naszych wymogów (dzięki karcie kredytowej łatwiej będzie nam odzyskać stracone pieniądze, bądź odzyskać stracony towar)..

Oczywiście zastosowanie karty kredytowej jest znacznie szersze. Często staje się ona wręcz nieocenionym środkiem płatniczym. Jednak jak w przypadku każdego kredytu, również i tu stosunkowo łatwo można zaciągnąć zobowiązanie. Pytanie jak będzie wyglądać spłata i ile będziemy musieli za nią zapłacić.

Koszty karty kredytowej

Otrzymanie karty kredytowej nie jest płatne. Nie istnieje chyba żaden podmiot, który już na wstępie pobierałby od Klienta opłatę. Jest to oczywiste głównie z marketingowego punktu widzenia.

Jeśli dotychczas nie korzystaliśmy z karty, pierwszą opłatą jaką będziemy musieli ponieść, będzie prawdopodobnie opłata za odnowienie karty. Z reguły konieczność jej zapłaty pojawia się w rok po jej otrzymaniu od banku. Jeśli chcemy uniknąć tego kosztu, najlepszym rozwiązaniem będzie korzystanie z karty.

Kolejnym bardzo zresztą istotnym kosztem karty kredytowej, jest oprocentowanie pożyczonych środków. Co ważne – chyba wszystkie karty kredytowe mają swój okres bezodsetkowy. Jest to czas, w którym nasze pożyczone pieniądze nie są oprocentowane. Czas bez odsetek zwykle trwa 54 dni. Warto w tym miejscu podkreślić, że jest to okres liczony od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego karty, a nie czas od zaciągnięcia zobowiązania!

Kosztem w przypadku kart kredytowych są też różnego rodzaju prowizje. Najczęściej pojawiają się one podczas korzystania z bankomatów. Pamiętajmy, że wypłaty środków z bankomatów są oprocentowane! Dlatego jeśli mamy taką możliwość, nie wypłacajmy za pomocą kart kredytowych środków finansowych.

Kosztem którym może być obarczony posiadacz karty kredytowej, będzie też koszt ubezpieczenia. Co prawda ubezpieczenie nie jest wydatkiem obowiązkowym, jednak może się ono nam przydać w szczególnych sytuacjach. Oto przykłady najczęściej spotykanych ubezpieczeń kart kredytowych:

1. Ubezpieczenie NNW – od różnorakich następstw nieszczęśliwych wypadków.

2. Ubezpieczenie od nieuprawnionej transakcji – polega ono na tym, że ubezpieczyciel ze swoich środków pokryje nieuprawnioną transakcję, wynikłą, np z kradzieży naszej karty kredytowej.

3. Ubezpieczenie od śmierci – w sytuacji, gdy osoba na którą owo ubezpieczenie jest zawarte umrze, ubezpieczyciel sam spłaci resztę zobowiązania na rzecz banku, w którym zaciągnięty został kredyt.

4. Ubezpieczenie od utraty pracy – jest to bardzo popularna forma ubezpieczenia. Dotyczy ona sytuacji, w której osoba która zaciągnęła kredyt na karcie kredytowej, z jakiś powodów jest niezdolna do podjęcia pracy, bądź też… po prostu ją straciła. Również i w tej sytuacji ubezpieczyciel zadeklaruje spłatę reszty zobowiązania z własnych środków finansowych.

Zanim podpiszemy umowę ubezpieczenia, musimy pamiętać o jego warunkach. Nie zapominajmy też o tym, że nie wszystkie formy ubezpieczenia muszą być nam potrzebne.

Koszty ubezpieczenia mają formę comiesięcznych potrąceń, których wysokość jest zależna przede wszystkim od posiadanego na koncie salda. Im mniejsze saldo, tym wyższa comiesięczna rata ubezpieczenia.

Co możemy zyskać dzięki karcie kredytowej?

Jeszcze parę lat temu na rynku istniało niewiele ulg, którymi banki mogły przyciągnąć swoich potencjalnych Klientów do siebie. W dzisiejszych czasach takich ulg jest coraz więcej. Oto przykłady działań marketingowych, jakimi koszą nas banki.

1. Spłata części wydatków poniesionych na zakupy. Coraz częściej banki decydują się na umorzenie niewielkiego procentu wydatków poniesionych na konkretne cele (np zakupy). Oczywiście warunkiem jest posiadanie karty konkretnego banku i zaciąganie odpowiednio wysokich zobowiązań.

2. Rozłożenie niektórych zakupów na raty bez odsetek. Niektóre banki oferują nam zaciągnięcie zobowiązań w formie kredytu bez odsetek. Oznacza to, że spłata, np. w szybszym terminie, nie będzie wiązała się z naliczaniem oprocentowania. Najczęściej termin ten rok od zaciągnięcia zobowiązania (czasami, od momentu podpisania umowy o kartę).

3. Programy lojalnościowe. Niektóre banki oferują wraz ze swoimi kartami kredytowymi szereg programów lojalnościowych. Na czym one polegają? Zwykle na tym, że korzystając z niektórych punktów usługowych, będą nam naliczanie specjalne „punkty”, które następnie będziemy mogli zamienić na ciekawe promocje i bonusy.

Czy karta kredytowa jest dobrym rozwiązaniem dla każdego?

Dotychczas pisaliśmy o plusach, jakie niosą ze sobą karty kredytowe. I choć jest ich naprawdę sporo, to nie ukrywajmy – karty te nie są doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich Klientów. Kto nie powinien z nich korzystać?

1. Osoby, które nie potrafią planować i zarządzać swoimi finansami. Jeśli nieprzemyślane wydatki przychodzą nam wyjątkowo łatwo, powinniśmy zastanowić się, czy przypadkiem dodatkowe źródło finansowania nie sprawi, że będziemy jeszcze bardziej ochoczo wydawać nasze kredytowe środki.

2. Osoby, które nie mają uregulowanych dochodów. Jeśli nasze pieniądze nie przychodzą regularnie (bądź też pracujemy wyłącznie w oparciu o umowę o dzieło) nie powinniśmy posiadać karty kredytowej. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – brak uporządkowanych dochodów sprawia, że nie możemy myśleć długofalowo o spłacie ewentualnych zobowiązań finansowych. I choć karta kredytowa na pierwszy rzut oka porządkuje nasze finanse, to i tak w tej sytuacji powinna być ona wykorzystywana z największą ostrożnością!

Jaką kartę kredytową wybrać?

Przeglądając dowolny ranking kart kredytowych zauważymy pewnie, że różnią się one pod wieloma względami. Te „względy” to podstawowe parametry decydujące o tym, czy warto wybrać daną kartę czy nie. Na co zwracać więc uwagę?

1. Wysokość oprocentowania – to podstawowy „argument”, jeśli chodzi o wybór konkretnej oferty. Wbrew pozorom, jest ona bardzo zróżnicowana i zależna od konkretnego banku.

2. Termin bez odsetek. Ważnym parametrem każdej karty kredytowej jest oczywiście czas, w trakcie którego nie są nam naliczane odsetki. Według niepisanej umowy, czas ten powinien wynieść około 54 dni. Tak też jest w przypadku większości kart kredytowych. Zdarzają się jednak oferty o nieco dłuższym, bądź krótszym okresie czasu bez naliczania jakichkolwiek odsetek.

3. Promocje. Choć różne bonusy dodawane do ofert kart kredytowych nie powinny być głównym kryterium jeśli chodzi o wybór kart kredytowej, to nie da się ukryć, że często to właśnie nimi się sugerujemy. Tak jak wspominaliśmy na początku, często mają one formę różnych promocji i zwrotów. Czasami też mogą one mieć formę darmowych voucherów na konkretne usługi, bądź też – zniżki w konkretnych punktach handlowych.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

1. Niektóre banki zobowiązują posiadaczy kart kredytowych do logowania się w systemach bankowości elektronicznej i to przynajmniej raz w ciągu każdego miesiąca. W przypadku niedotrzymania ze strony Klienta tej umowy, musi on zapłacić dodatkową karę, wynoszącą przeważnie kilkaset złotych.

2. Oferowane nam karty kredytowe często są za darmo. Żeby jednak faktycznie nie zapłacić jakichkolwiek opłat za ich użytkowanie, konieczne jest zaciągnięcie przynajmniej kilku transakcji w danym miesiącu rozliczeniowym. Co ważne – w przypadku niektórych kart wspomniana promocja obowiązuje do zaledwie końca 2016 roku.

3. Limit kredytowy. Warto również zwrócić uwagę na maksymalny limit kredytowy, który jest ustalony dla konkretnej osoby według jej zdolności kredytowej. Im wyższe dochody (i mniejsze zobowiązania kredytowe wobec innych banków) tym większa szansa na to, że otrzymamy wyższy limit.

Jednak niezależnie od dochodów, wartość tego limitu w pewnym momencie osiąga swój stan maksymalny. Najniższe maksymalne limity kredytowe jakie możemy otrzymać w ramach karty kredytowej to około 10 tysięcy złotych. Z kolei najwyższe, mogą sięgać nawet 50 tysięcy złotych.

Podsumowując, karty kredytowe to bardzo wygodne narzędzia finansowania mniejszych i średnich zakupów. Należy jednak pamiętać, że to źródło finansowania musi być traktowane z rozwagą. W przeciwnym razie, może szybko doprowadzić nas do niebezpiecznej pętli zadłużenia. Karta kredytowa powinna być „awaryjnym” narzędziem finansowania naszych domowych wydatków. Jeśli potraktujemy ją inaczej, możemy mieć całkiem spore trudności finansowe.