Kredki niejedno mają imię – rodzaje i zastosowanie wszystkich rodzajów kredek

0
1201

Podstawowe wyposażenie piórnika obejmuje z reguły długopisy, ołówki, gumkę do mazania oraz kolorowe kredki. Niewiele osób ma jednak świadomość tego, jak wiele ich rodzajów jest dostępnych w sklepach papierniczych. O ile z kolorowych kredek ołówkowych, czy też popularnych niegdyś świecowych korzystał niemal każdy, o tyle o innych wielu z nas nigdy nawet nie słyszało. Oto zestawienie wszystkich rodzajów kredek, wykorzystywanych zarówno w szkołach, przedszkolach, domu, jak i pracowniach artystycznych.

Niezbędnik każdego piórnika – kredki ołówkowe

Bez wątpienia najpopularniejszym rodzajem artykułów biurowych, będących przedmiotem niniejszego artykułu są kredki ołówkowe. Dostępne niemal w każdym sklepie papierniczym, supermarkecie, a nawet kioskach, stanowią podstawowy element wyposażenia wyprawki zarówno ucznia, przedszkolaka, jak i po prostu każdego dziecka. Składają się z kolorowego grafitu wykonanego z węgla drzewnego, który otacza oprawka, najczęściej z drewna lub tworzywa sztucznego. Wykorzystuje się je przede wszystkim do tworzenia prostych rysunków, zabawy, a także podkreślania najważniejszych informacji w różnego rodzaju notatkach.

Pastelowe kredki do artystycznych wyzwań

Kredki pastelowe, choć mniej powszechne od ołówkowych, często znaleźć można w szafkach nie tylko profesjonalnych pracowni artystycznych, ale także na lekcjach plastyki w szkołach i domach kultury. Dzielą się one na dwa rodzaje, suche i olejne. Pierwsze z nich wytwarzane są z glinki, kredy lub gipsu i pigmentem, w dotyku przypominają mocno zwykłą kredę tablicową. Łatwo się je rozciera i mają raczej delikatną barwę. W odróżnieniu od nich kredki pastelowe olejne wykonuje się z glinki, wosku i pigmentu, a ich kolory są o wiele bardziej intensywne. Stanowią pomost między farbami olejnymi a kredkami, będąc świetnym materiałem do malowania.

Kredki świecowe do wyboru do koloru

Wykonane są z parafiny, są miękkie w dotyku, a zarazem wytrzymałe. Jest to najczęściej wybierany przez rodziców rodzaj kredek, służący do zabawy dla młodszych dzieci, gdyż z łatwością można je usunąć z większości powierzchni, takich jak ściany, podłogi, czy meble. Posiadają właściwości wodoodporne, a ze względu na swoje przeznaczenie, w celu urozmaicenia zabawy, często występują w różnych oryginalnych kształtach i kolorach.

Wszechstronne zastosowanie kredek akwarelowych

Kredki akwarelowe nie należą do najpopularniejszych artykułów biurowych, jednak dostępne są w niemal każdym sklepie papierniczym. Przeznaczone są raczej dla bardziej zaawansowanych użytkowników, również jako podmalówka, zarówno na mokrym, jak i suchym papierze. Produkuje się je przy użyciu gliceryny, gumy arabskiej, żółci oraz kolorowego pigmentu.

Różnice między kredkami woskowymi i świecowymi

Choć notorycznie kredki woskowe i świecowe uznawane są za te same materiały biurowe, jest to jednak błąd. W przeciwieństwie do kredek świecowych, będących ulubioną zabawką maluchów (a także ich rodziców), przybory woskowe, jak sama nazwa wskazuje, wykonane są z wosku, co znacząco wpływa na ich cenę. Charakteryzują się intensywnością barw, z łatwością można je także ze sobą łączyć, uzyskując tym samym świetne efekty wizualne. Dzięki tym właściwościom są one o wiele bardziej profesjonalnym materiałem biurowym niż świecowe odpowiedniki.

Pozostałe rodzaje kredek

Oprócz wyżej wymienionych rodzajów kredek, w sklepach papierniczych znaleźć można także profesjonalne kredki artystyczne różnego rodzaju, przeznaczone do tworzenia prac plastycznych na wysokim poziomie zaawansowania. Oprócz tego spotkać się można z kredkami plastikowymi, przyborami wykonanymi z glinki kaolinowej, a także kredki grafitowe. Decyzja co do tego, które z nich warto zakupić, powinna być uzależniona od potrzeb, umiejętności oraz przeznaczenia danych artykułów biurowych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]