Fotowoltaika dla firm – najważniejsze informacje!

0
784

Fotowoltaika dla firm to rozwiązanie gwarantujące przedsiębiorcom zaoszczędzenie na rachunkach za prąd i niezależność energetyczną. Niezagospodarowany dach lub teren wokół siedziby firmy będzie idealnym miejscem do zamontowania instalacji fotowoltaicznej. Jakie warunki należy spełnić, aby inwestycja była opłacalna?

Fotowoltaika dla firm

Inwestycja w panele słoneczne to dla firmy idealne rozwiązanie energooszczędne. Przedsiębiorca może sam wyprodukować energię elektryczną, nie będąc zależnym od sieci energetycznej, która w momencie przeciążenia nakłada firmom ograniczenia. Fotowoltaika dla firm pozwala na magazynowanie energii i wykorzystanie jej podczas zerowej produkcji np. zimą lub w nocy.

Nowelizacja ustawy OZE

Po nowelizacji ustawy OZE i Pakietu Prosumenckiego, fotowoltaika stała się opłacalnym dla firm rozwiązaniem. Od czasu nowelizacji przedsiębiorcy mogą korzystać z fotowoltaiki na podobnych zasadach, jak osoby fizyczne. Prosumenci (w tym firmy) mogą odsyłać nadwyżki wyprodukowanego prądu do sieci i pobierać je w czasie, gdy instalacja nie generuje odpowiedniej ilości energii elektrycznej. Warunkiem jest, aby wytwarzany w ten sposób prąd nie stał się dla przedsiębiorców głównym przedmiotem ich działalności gospodarczej.

System opustów (net-meterig)

W Polsce działa  system opustów (net-metering), dzięki któremu wytworzone nadwyżki energii elektrycznej możemy przekazać do sieci i pobrać je w momencie, gdy nasze panele fotowoltaiczne nie generują odpowiedniej ilości prądu. Oznacza to, że z instalacji fotowoltaicznej możemy korzystać przez cały rok i cieszyć się niemal zerowymi rachunkami za prąd. W zależności od mocy instalacji, możemy pobrać różną ilość energii elektrycznej z sieci.

Przedsiębiorstwa zazwyczaj decydują się na połączenie możliwości wykorzystania wygenerowanego na własne potrzeby prądu i sprzedawania jego nadwyżek do sieci, co niewątpliwie wraz z oszczędnościami przynosi firmom zysk.

Rodzaj instalacji fotowoltaicznej

Istnieją dwa rodzaje instalacji fotowoltaicznych, które umożliwiają wykorzystanie wyprodukowanej energii. To, który z nich będzie odpowiedni dla danego przedsiębiorstwa zależy od tego, jak duże jest jego zapotrzebowanie na prąd. Pomocna będzie w tym pomoc profesjonalistów z dziedziny fotowoltaiki. Na stronie wielkopolskiej firmy SunErgo –  https://sunergo.pl/ – znajdziemy ofertę audytu fotowoltaicznego, niezbędnego do dobrania odpowiedniej mocy, paneli i rodzaju instalacji.

On-grid

Najbardziej popularnym typem instalacji jest instalacja on-grid, podłączona do lokalnej sieci energetycznej. Posiada licznik dwukierunkowy, dzięki któremu  możemy sprawdzić, ile energii elektrycznej przesłaliśmy do sieci i ile z niej pobraliśmy. Tego typu instalacja jest najczęściej wybierana przez domy jednorodzinne.

Off-grid

Jeśli chcemy być całkowicie niezależni od dostawców energii elektrycznej, podłączamy system off-grid, dla którego niezbędne są akumulatory magazynujące prąd. Na ten rodzaj instalacji najczęściej decydują się przedsiębiorstwa, ze względu na możliwość wykorzystywania magazynowanej energii na własne potrzeby.

Panele na gruncie lub dachu

Inwestycja w panele fotowoltaiczne opłaca się jedynie, jeśli przy projektowaniu instalacji zwrócimy uwagę na to, aby panele nie zostały zacienione przez sąsiadujące drzewa i budynki. Panele na dachu muszą być zamontowane w zasięgu promieni słonecznych pod odpowiednim kątem.

Jeśli dysponujemy niezagospodarowanym gruntem, będzie on idealnym miejscem do montażu paneli fotowoltaicznych. Grunt, na którym będą montowane stelaże musi być odpowiednio stabilny, a panele muszą być ułożone tak, aby nie zacieniały się wzajemnie.

Niektóre dachy dużych siedzib przedsiębiorstw są skonstruowane w taki sposób, że panele mogą być na nim umieszczone w sposób właściwy dla montażu na gruncie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]