Blokada kręgosłupa lędźwiowego

0
2213

Blokada kręgosłupa jest zabiegiem, który wykonuje się w celu zmniejszenia lub zniwelowania dolegliwości bólowych stawów i ostrych stanów bólowych kręgosłupa. Metoda ta jest obecnie jedną z najbardziej popularnych metod, ponieważ wykazuje zarówno działanie przeciwbólowe, jak również przeciwzapalne. Dodatkowo, pozwala na zwiększenie uczucia komfortu, a także doskonale poprawia samopoczucie.

Na czym polega blokada kręgosłupa?

Blokada kręgosłupa lędźwiowego wykonywana jest w warunkach szpitalnych. Wykonywana jest za pomocą zastrzyku. Igła zostaje umieszczona w odpowiednim miejscu na kręgosłupie, a lek podawany jest poprzez nakłucie. Zastrzyk wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, a do organizmu wprowadzany jest glikokortykosteroid, nazywany także sterydem lub steroidem. Połączenie z odpowiednią dawką leku znieczulającego, daje właściwości przeciwbólowe. Aby osiągnąć sukces niezbędna jest ogromna precyzja w działaniu. Zastrzyk musi być wykonany dokładnie w to miejsce, w którym występują dolegliwości.

Jak wygląda ostrzyknięcie?

Zabieg wstrzykiwania leku powinien być przeprowadzany pod kontrolą tomografii komputerowej lub RTG. Tylko w ten sposób możliwe jest dokładne wprowadzenie leku w miejsce bólu. Pierwsza faza zabiegu, to podanie pacjentowi znieczulenia miejscowego. Samo wprowadzenie leku jest delikatnie wyczuwalne, a pacjenci najczęściej określają je jako uczucie delikatnego rozpierania. Po ostrzyknięciu mogą wystąpić objawy mrowienia i drętwienia, a także uczucie osłabienia, dlatego bezpośrednio po zabiegu nie zaleca się wykonywania gwałtownych ruchów oraz prowadzenia samochodu.

Jakie są efekty blokady?

Zastosowany zastrzyk zaczyna działać w przeciągu kilku dni, maksymalnie do tygodnia czasu. Seria powtórzeń zabiegu, różni się w zależności od lekarza specjalisty. Co do skuteczności działania, to korzystny efekt przeciwbólowy uzyskuje się w większej połowie przypadków. Długość efektu jest różna i wynosi najczęściej do kilku tygodni, niemniej jednak zdarzają się pacjenci, u których blokada kręgosłupa lędźwiowego była skuteczna nawet przez kilka lat. Bardzo często lekarze zalecają, aby po wykonanym zabiegu rozpocząć intensywną fizjoterapię. Warto więc skorzystać z usług profesjonalnego fizjoterapeuty, aby wyrównać dysbalans mięśniowy powstały w kręgosłupie.

[Głosów:1    Średnia:4/5]