Bieganie jako sposób na stres w pracy. Jak zacząć biegać?

0
585

Obowiązki zawodowe bardzo często mogą być przyczyną silnego stresu. Nadmiar zadań, presja czasu, złe relacje z szefem lub współpracownikami – to wszystko może sprawiać, że każdy dzień w pracy to prawdziwa udręka. Niestety długotrwały stres jest bardzo niebezpieczny dla organizmu. Dlatego warto próbować się go pozbyć. Jednym z najlepszych sposobów jest aktywność fizyczna. Sprawdź, jak zacząć biegać i w co warto zaopatrzyć się na początku. 

Dlaczego warto podjąć walkę ze stresem?

Długotrwałe odczuwanie stresu wpływa przede wszystkim na komfort życia. Stale jesteśmy poddenerwowani i na samą myśl o pracy zaczynają pocić nam się ręce. Jednak to nie wszystko. Niestety stres negatywnie wpływa też na nasze zdrowie, a konsekwencje mogą być bardzo poważne.

Ciągłe odczuwanie stresu może przyczynić się do powstania chorób układu krążenia, migreny, otyłości, cukrzycy, a także powodować problemy ze snem oraz odczuwaniem głodu. Dodatkowo może ucierpieć nasze zdrowie psychiczne. Skutkami długotrwałego odczuwania stresu mogą być: problemy z koncentracją, wahania nastroju, zaburzenia lękowe, a także depresja.

Odzież i akcesoria do biegania – co się przyda na początku?

Najważniejszym elementem wyposażenia biegacza jest obuwie. Nawet jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z bieganiem, warto zaopatrzyć się w porządne buty. Pomogą one zamortyzować wstrząsy wywołane uderzaniem stóp o podłoże, dzięki czemu ochronią Twoje stawy przed urazami.

Ważna jest także odpowiednia odzież. Latem wystarczy koszulka, wygodne spodenki, skarpetki oraz nakrycie głowy. Zimą potrzebujemy oczywiście nieco więcej odzieży. Na nogach powinny znaleźć się ciepłe legginsy lub spodnie do biegania, a na stopach długie skarpetki (koniecznie osłaniające Achillesy). Kompletowanie odzieży na górną część ciała zależy od temperatury, jednak zazwyczaj powinna być to bielizna termiczna, bluzka oraz oddychająca kurtka do biegania. Nie zapominaj także o rękawiczkach oraz nakryciu głowy.

Jak trenować, aby się nie zniechęcić?

Aby bieganie przyniosło efekty, treningi powinny być regularne. A co zrobić, by nie zniechęcić się już na początku. Przede wszystkim zaczynać powoli. Organizm musi przyzwyczaić się do wysiłku, dlatego długie i intensywne biegi na początku nie będą dobrym pomysłem. Najlepiej zacząć od 3 krótkich biegów w tygodniu, a z czasem zwiększać liczbę dni treningowych lub kilometraż.

Nie zapominaj też o odpowiedniej regeneracji. W dni pomiędzy bieganiem warto wykonywać sesje rozciągania, jogi lub pilatesu. Dobrym pomysłem jest także rolowanie się po każdym treningu.

Zdrowe odżywianie i nawodnienie to podstawa

Odpowiednie odżywianie i nawodnienie to podstawa, nawet jeśli nie biegasz po to, aby zredukować wagę. Pamiętaj, że jedzenie to paliwo, które napędza Cię do wysiłku. Jeśli będzie go za mało, Twój organizm się zbuntuje i odmówi posłuszeństwa. Woda natomiast pomaga uregulować wiele procesów zachodzących w organizmie, w tym wspomaga pracę serca.

Stres to niebezpieczne uczucie, które po pewnym czasie może przerodzić się w wiele poważnych chorób. Dlatego warto próbować się go pozbyć. Aktywność fizyczna taka jak bieganie pomoże rozluźnić ciało i wpłynie pozytywnie na zdrowie psychiczne. Pamiętaj, aby zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt i trenować regularnie.

[Głosów:2    Średnia:5/5]