Dlaczego warto uczyć się angielskiego – 10 powodów

0
1194

Pytanie z pozoru wydaje się retoryczne, bo przecież język angielski obowiązkowy jest w szkole i uczysz się go przez kilkanaście lat i jego znajomość musisz potwierdzić na egzaminach szkolnych. To prawda, ale równocześnie wiesz, że program nie jest dostosowany do rzeczywistych potrzeb. Uczysz się słówek, poprawnej wymowy i zasad gramatycznych. W efekcie kończąc liceum Twoja znajomość języka angielskiego jest na poziomie komunikatywnym. Dzięki temu spytasz się o drogę, zrobisz zakupy i dogadasz się na spotkaniach towarzyskich. Niby dużo, ale to za mało, by odnieść sukces zawodowy i zrealizować marzenia o dalekich podróżach. W poniższym artykule przedstawiamy Ci 10 powodów, dla których warto dodatkowo uczyć się języka angielskiego i innych języków obcych.

Trzeci język świata

Według oficjalnych danych język angielski zajmuje trzecie miejsce jako język rodzimy, po języku chińskim i hiszpańskim. Jest oficjalnym językiem w 55 krajach, ale rozpowszechnionym w ponad 100. W praktyce oznacza to, że znając angielski porozumiesz się w różnych zakątkach świata. Znając chiński tylko na terenie Chin i krajów ościennych.

W praktyce oznacza to, że język angielski stał się językiem międzynarodowym umożliwiającym porozumiewanie się ludziom pochodzącym z różnych obszarów. Próby stworzenia esperanto jako języka międzynarodowego skończyły się fiaskiem. Tą funkcję przejął język angielski.

Organizacje międzynarodowe

W wielu organizacjach międzynarodowych o zasięgu europejskim i światowym podstawowym językiem jest język angielski. Chcąc kandydować na rożne stanowiska w tych organizacjach konieczna jest dobra znajomość angielskiego. Dzięki temu można nie tylko nawiązywać bardzo cenne kontakty z innymi osobami, ale poznać zasady działania różnych struktur organizacyjnych.

nauka języka angielskiego

Bardzo dobra znajomość języka angielskiego znacznie ułatwia uzyskanie posady urzędniczej w strukturach Unii Europejskiej, które są znacznie lepiej opłacane, niż podobne stanowiska w polskich urzędach państwowych.

Lepsze oferty pracy

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego warto uczyć się języka angielskiego, to sprawdź aktualne oferty pracy. Większość pracodawców wymaga znajomości języka angielskiego na poziomie komunikatywnym. Najczęściej są to oferty dotyczące stanowisk związanych z bezpośrednią obsługą klienta. Aplikując na takie stanowisko warto znać dodatkowo inny język obcy.

Ubiegając się o pracę w firmach międzynarodowych znajomość angielskiego na poziomie komunikatywnym jest niewystarczająca, trzeba znać podstawowe słownictwo specjalistyczne charakterystyczne dla danej branży. Warto więc wybrać kurs języka angielskiego ukierunkowanego na specjalistyczne słownictwo. Dzięki temu będziesz mógł zwiększyć swoje szanse na rynku pracy.

Podróże i poznawanie kultury

Wiadomo, że wakacje to nie tylko czas opalania się na plażach, ale także okazja do zawierania nowych znajomości, poznawania zwyczajów i kultury odwiedzanego kraju. Znacznym ułatwieniem jest znajomość języków obcych, zwłaszcza angielskiego. Biegłość w języku angielskim pozwala na poznawanie wielu ciekawych ludzi i nawiązanie z nimi trwałych kontaktów, które będą potem utrzymywane za pomocą e-mail. Podróżowanie ze znajomością języka angielskiego ułatwi nie tylko sprawne przemieszczanie się między celami podróży, ale pozwala po prostu wzbogacić własną wiedzę.

Biznes międzynarodowy

Wiele polskich firm współdziała z firmami zagranicznymi. Nie ma znaczenia, gdzie mieści się ich siedziba. W kontaktach biznesowych język angielski został uznany za powszechnie obowiązujący. Jeśli planujesz ekspansję swojej firmy na rynki międzynarodowe, to warto uczyć się języka angielskiego. Najlepiej wybrać kurs specjalistyczny dla biznesu, który pozwala na poznanie specjalistycznego słownictwa. Dzięki temu łatwiej będziesz mógł doprecyzować warunki współpracy z partnerem.

Studia zagraniczne i kontakty naukowe

Intensywna nauka języka obcego pozwala na podjęcie studiów na uczelniach zagranicznych, które otwierają znacznie większe możliwości na rynku pracy, niż uczelnie polskie. Prowadząc innowacyjne badania (dziedzina nie ma znaczenia) ich wyniki musisz znać język obcy, by je opublikować. Tylko wtedy zostaną zauważone i będziesz mógł polemizować z naukowcami z całego świata.

Emigracja

Czasami emigracja z różnych względów (ekonomicznych, zawodowych, osobistych) jest decyzją konieczną. Znajomość języków obcych znacznie ułatwia adaptację w nowym miejscu zamieszkania i pracy. Możliwość porozumienia się w nowym środowisku zmniejsza poczucie obcości i wyalienowania. Poznawanie nowych ludzi i nawiązywanie kontaktów jest znacznie łatwiejsze.

Literatura piękna w oryginale

Nawet najlepsze tłumaczenie nie jest w stanie oddać do końca klimatu oryginału. Czytanie w oryginale pozwala na wyrabianie własnych opinii i ocen. Dotyczy to nie tylko dzieł klasyków, ale także filmów i utworów muzycznych. Słuchanie w wersji angielskiej pozwala na odebranie wszystkich emocji towarzyszących utworowi.

Język angielski jest łatwy

Wbrew pozorom język angielski nie jest trudny. Jego gramatyka jest znacznie łatwiejsza niż języka polskiego. Nie obowiązują w nim deklinacje, rodzajniki i odmiany przez osoby. Stanowi doskonałą podstawę do nauki innych języków obcych. Na poziomie zaawansowanym wymaga poznania wielu idiomów charakterystycznych dla tego języka.

Na naukę nigdy za późno

Niektórzy uważają, że w późniejszym wieku nie ma sensu uczyć się języka angielskiego. Z punktu widzenia tylko praktycznego może być to słuszne stanowisko. Jednak nauka języka obcego przynosi wiele dodatkowych korzyści. Po pierwsze pobudza szare komórki do pracy, dzięki temu następuje aktywacja mózgu.

Uczenie się języków obcych zwiększa zdolność koncentracji, ćwiczy pamięć, zmusza do konsekwencji i regularności ćwiczeń. Badania udowodniły, że nauka języków obcych opóźnia rozwój choroby Alzheimera i demencji starczej.

Nie ulega kwestii, że znajomość języków obcych znacznie ułatwia przede wszystkim znalezienie znacznie lepszej pracy na rynku krajowym i zagranicznym, ale także pozwala na poznawanie nowych kultur i zawieranie ciekawych znajomości.

[Głosów:0    Średnia:0/5]