Czym kierować się przy wyborze szkoły średniej? Jak wybrać liceum lub technikum?

0
8869

Wybór liceum, technikum czy szkoły branżowej to być może pierwsza poważniejsza i niekiedy niezwykle trudna decyzja w życiu młodego człowieka. Nawet jeśli pojawiły się w Twojej głowie pierwsze pomysły na to, jaką szkołę wybrać po podstawówce i skłaniasz się bardziej ku liceum niż technikum lub odwrotnie, pozostaje jeszcze wybór konkretnej placówki, profilu w liceum czy specjalizacji w technikum. Oto krótka lista porad, które pomogą Ci podjąć dobrą decyzję.

Jak wybrać szkołę średnią, gdy nie masz jeszcze wizji swojej przyszłości zawodowej?

Szkoły ponadpodstawowe to licea, technika i szkoły branżowe. Wybór technikum lub placówki branżowej ma raczej sens wtedy, gdy potrafisz już określić swoje plany, chciałbyś rozwijać pasje i wiesz, że rozwój w danej dziedzinie będzie dla Ciebie satysfakcjonujący, a także pokrywa się z tymi obszarami, w których jesteś mocny. Jeśli jednak nie jesteś pewien, jaki zawód chcesz wykonywać w przyszłości, ale zakładasz, że będziesz kontynuował swoją edukację na studiach, wybór liceum może być dla Ciebie najwłaściwszy. Pozwoli Ci zyskać nieco więcej czasu na podjęcie decyzji. Poza tym niektóre profile w liceum umożliwią Ci pogłębienie wiedzy z dziedzin, które uważasz za interesujące i być może w nich będziesz się potem specjalizował, a jednocześnie nie zamkną Ci drogi do kształcenia w zupełnie innym kierunku.

Jaki kierunek szkoły średniej wybrać?

Zdecyduj się na profil szkoły, który naprawdę łączy się z Twoimi zainteresowaniami. Staraj się przy tym obiektywnie ocenić swoje możliwości w tej dziedzinie, a także zastanów się, czy wybrany kierunek w technikum lub szkole zawodowej daje nadzieję na znalezienie zatrudnienia za kilka lat. Pamiętaj, że w tych rozważaniach, choć ostateczna decyzja powinna należeć tylko i wyłącznie do Ciebie, nie jesteś sam. W ocenie Twoich mocnych stron pomogą Ci: rodzina, przyjaciele, znajomi, nauczyciele czy pedagog szkolny. Kadra pedagogiczna czy rodzice też mogą Ci podpowiedzieć, jakie profesje uznać można za zawody przyszłości, a które wiązać mogą się z kłopotem znalezienia pracy. Doskonałym pomysłem jest też konsultacja z doradcą zawodowym w szkole czy innej instytucji publicznej. Doradca zawodowy to profesjonalista, dzięki któremu zdobędziesz rzetelne odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania o rodzaje szkół średnich, kierunki kształcenia oferowane przez szkoły ponadpodstawowe itp.

Jak ocenić, która konkretnie szkoła średnia będzie dla Ciebie najlepsza?

Kiedy już wiesz, czy postawić na ogólniak, czy technikum oraz jaki kierunek kształcenia preferujesz, pozostaje Ci jeszcze wybór konkretnej placówki. Zorientuj się, które szkoły średnie znajdują się w Twojej okolicy i sprawdź ich ofertę edukacyjną. Weź pod uwagę profile nauczania, ale też dodatkowe atuty, np. pozalekcyjne zajęcia, programy praktyk, specjalistyczne pracownie, osiągnięcia szkoły. Ważna jest także reputacja, jaką cieszy się szkoła oraz ocena jej dokonań w różnych obszarach. Tu pomocny może być np. ranking szkół średnich. Takie rankingi liceów i techników pozwalają zorientować się, jaki jest poziom efektywności nauczania danej szkoły, jaka ilość jej absolwentów trafia na wyższe uczelnie itp. To powinno ułatwić Ci decyzję. Pamiętaj jednak, aby nie rezygnować, jeśli okaże się, że Twoja wymarzona szkoła znajduje się daleko od miejsca, w którym mieszkasz. Z pomocą przyjdą Ci programy stypendialne dla uczniów. Są to nie tylko stypendia dla uczniów zdolnych, ale także systemy stypendialne dla uczniów z małych miejscowości, które umożliwiają naukę w innym mieście poprzez dofinansowanie zakwaterowania, wyżywienia, dodatkowych zajęć. Taką pomoc oferuje np. Program Stypendialny Horyzonty prowadzony przez Fundację EFC.

Do jakiej szkoły najlepiej pójść po podstawówce? – ostatnia cenna rada

Wybór szkoły średniej bardzo często wiąże się ze zmianą środowiska. Co zrozumiałe, możesz obawiać się utraty kontaktu z dotychczasowymi kolegami i koleżankami. Jednak staraj się nie kierować tym lękiem przy wyborze szkoły ponadpodstawowej. Wybór technikum czy liceum, do którego wybiera się najlepszy przyjaciel, może nie być trafionym, gdy okaże się niezgodnym z Twoimi pasjami. Ponadto w przyszłej szkole poznasz nowych ludzi, zapewne nawiążesz wartościowe znajomości i przyjaźnie. Jeśli odpowiednio zadbasz o relacje z rówieśnikami ze szkoły podstawowej, dawni towarzysze na pewno Cię nie opuszczą.

[Głosów:21    Średnia:1.6/5]