Zmiana zawodu – jak zmienić zawód?

0
1507

Zmiana pracy często jest w dzisiejszych czasach koniecznością wynikającą z wymogów współczesnego rynku pracy. Osoby pragnące aktywnie działać w tym obszarze niejednokrotnie muszą wykazać się ogromną elastycznością. Bywa też oczywiście i tak, że chęć zmiany profesji jest efektem tego, że dotychczasowe zajęcie przestało satysfakcjonować, a stało się źródłem stresu i rozczarowań.

Zastanów się, jakich zmian zawodowych potrzebujesz

Zmiany są niezbędne do tego, by się rozwijać i poprawiać jakość życia. Dotyczy to rozmaitych jego aspektów – w tym również zawodowych. Zawsze towarzyszy temu ryzyko, niemniej jednak opłaca się podjąć wyzwanie. Chcąc zmienić fach, trzeba się wykazać niemałą determinacją i cierpliwością, aczkolwiek rezultaty mogą okazać się zaskakujące – w jak najbardziej pozytywnym tego słowa znaczeniu. Od czego zatem zacząć? Przede wszystkim nic na siłę. W pierwszej kolejności należy zastanowić się nad przesłankami, dla których chcemy porzucić dotychczasowy zawód. Niewykluczone, że po dogłębnym rozpatrzeniu sprawy okaże się, że wcale tego nie pragniemy, ale np. jesteśmy przemęczeni i przeciążeni obowiązkami bądź lekkiej modyfikacji wymagają jedynie niektóre obszary. W takim układzie najrozsądniej jest zainwestować w urlop lub w podniesienie kwalifikacji, dzięki czemu poszerzymy swoje horyzonty.

Kurs Planowanie sklepu internetowego

Jeżeli natomiast jesteśmy przekonani co do tego, że zmiana zawodu jest nieodzowna, dobrze zastanówmy się nad tym, czym chcielibyśmy się zajmować. W jakim miejscu widzimy siebie za kilka lat? Czy zdajemy sobie sprawę z zagrożeń? Nie jest zalecane podejmowanie decyzji z dnia na dzień, pod wpływem emocji, ponieważ grozi to utratą poczucia stabilności. Potrzebne jest zachowanie dystansu oraz dokonanie bilansu zysku i strat.

Poznaj branżę w nowym zawodzie

Każdy, kto postanawia zmienić branżę, musi zrobić porządne rozeznanie w interesującej go dziedzinie. To pozwala zaplanować kolejne kroki. Solidne przygotowanie to podstawa, a sprzyjają mu następujące czynności:

  • zgromadzenie możliwie jak największej ilości informacji dotyczących danej branży, przy czym istotne jest to, by pochodziły one z rozmaitych źródeł,
  • nawiązanie kontaktów z osobami zatrudnionymi w dziedzinie będącej przedmiotem naszego zainteresowania, co można uczynić m. in. za pośrednictwem mediów społecznościowych,
  • przeglądanie branżowych portali, czasopism oraz firmowych stron,
  • zapoznanie się z ofertami pracami, co pozwala zorientować się w kwestii wymagań stawianych kandydatom przez pracodawców.

Dopasuj umiejętności do nowego zawodu

Rozeznanie w branży to jednak nie wszystko. Powinniśmy zastanowić się nad tym czy dysponujemy adekwatnymi do jej potrzeb umiejętnościami oraz predyspozycjami. Czasami bardzo trudno jest spojrzeć na to subiektywnym okiem, a niekiedy nie zdajemy sobie nawet sprawy z drzemiącego w nas potencjału. Z tego też względu dobrym posunięciem jest rozmowa z doświadczonym doradcą zawodowym pomagająca dostrzec atuty, których niejednokrotnie sami nie widzimy – dla przykładu osoby starsze skupiają się zwykle na swoim wieku, ale nie zauważają tego, iż posiadają niemałe doświadczenie. Spotkanie z doradcą ma jeszcze ten plus, że łatwiej wychwycić to, nad czym powinniśmy popracować. Tutaj zaś przydatne okazują się kursy i szkolenia, w zakresie których wybór jest obecnie bardzo duży.

Nie zaszkodzi ponadto zainteresować się wolontariatem – wówczas utwierdzimy się w przekonaniu czy rzeczywiście chcemy pracować w danej branży. Zdobyć nowe kwalifikacje bądź uaktualnić te już posiadane można także poprzez np. studia podyplomowe – dla pracodawców szalenie istotne jest to, że kandydat pragnie się uczyć i rozwijać. Gromadzenie doświadczeń nieodzownych w nowym zawodzie to klucz do sukcesu – ale wskazana jest tu spora doza cierpliwości, gdyż nie od razu wszystko idzie zgodnie z oczekiwaniami.

Kurs Planowanie sklepu internetowego
Zaktualizuj CV pod nowy zawód

Następna sprawa to aktualizacja CV. Profesjonalny, dostosowany do konkretnej oferty życiorys znacząco zwiększa szanse kandydata – rośnie prawdopodobieństwo, iż zostanie on zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Przy tworzeniu życiorysu trzeba skupić się na najważniejszych faktach – z celem mija się zamieszczanie w nim wszystkiego, albowiem takie podania z reguły są od razu odrzucane. Dobre CV powinno:

  • posiadać przejrzystą formę,
  • odznaczać się uporządkowaną treścią,
  • nie być za długie – strona A4 to maksimum,
  • nie zawierać błędów,
  • zawierać informacje, których potrzebuje pracodawca.

Nierzadko w tym kontekście kładzie się nacisk na to, by personalizować przekaz i unikać gotowych wzorów życiorysów. Rekruterzy są bardzo na takie kwestie wyczuleni i nieprzychylnie patrzą na kandydatów, którzy przygotowując dokument, poszli na łatwiznę.

Przekwalifikowanie się zawsze jest ogromnym wyzwaniem – istotną rolę odgrywa tu elastyczność oraz umiejętność przystosowania się do nowych warunków. Należy mieć też na uwadze to, iż zmiany te dotykają nie tylko osoby zainteresowanej, ale i jej bliskich. Warto również przygotować się na to, że początkowo zarobki nie będą adekwatne do oczekiwań – ich wysokość zapewne będzie mniejsza niż otrzymywane do tej pory wynagrodzenie. Praca marzeń wymaga wielu poświęceń oraz kompromisów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zachować się na rozmowie kwalifikacyjnej?
Następny artykułJak być liderem?
Singielka z kilkuletnim doświadczeniem w obsłudze kadrowo-płacowej. Uwielbia czytać literaturę światową, a także książki o rozwoju osobistym. Dzień rozpoczyna od mocnej filiżanki kawy ;-)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here