Zawód policjant – jak zostać stróżem prawa? Testy do policji w 2019 roku

0
2425

Jako dzieci marzymy o tym, żeby zostać policjantem, strażakiem lub żołnierzem. Dorosłość przynosi nam wiele możliwości, w tym spełnienia marzeń z dzieciństwa. Jak zostać policjantem? Jak wyglądają egzaminy do policji w 2019 roku? Na te pytania odpowiadają specjaliści z Odpowiedzi.com.pl.

Policjant – symbol prawości w państwie

Godne reprezentowanie państwa to jeden z podstawowych obowiązków każdego policjanta. Jako ucieleśnienie prawa, swoją postawą obywatelską muszą dawać wzór do naśladowania  dla całego społeczeństwa. Zakres ich obowiązków obejmuje ściganie osób łamiących prawo i postawienie ich przed obliczem sprawiedliwości.

Do podstawowych obowiązków policjanta należy:

  • Ochrona osób i mienia
  • Wykrywanie i walka z przestępczością
  • Ściganie przestępców i osób poszukiwanych
  • Działania antyterrorystyczne
  • Poszukiwanie osób zaginionych
  • Zabezpieczanie imprez masowych

i wiele, wiele innych…

Warto wspomnieć o działalności policji, która ma na celu edukację społeczeństwa. Przede wszystkim dzieci, ale również osoby dorosłe. Dotyczy to między innymi wykładów o przeciwdziałaniu narkomanii, odpowiednim zabezpieczaniu rowerów przed kradzieżą czy po prostu odpowiednim zachowaniu pieszego w ruchu drogowym.

Egzaminy na policjanta – wyzwanie nie dla każdego

Postanowiłeś zostać policjantem? Świetnie! Zatem musisz przygotować się na szereg egzaminów, które sprawdzą Twoje uwarunkowania fizyczne i psychiczne. Musisz być szybki, silny i błyskawicznie podejmować decyzję, niezależnie od sytuacji. Testy do policji dzielą się na cztery wymagające etapy:

  • Test Sprawności Fizycznej – sprawdza przygotowanie fizyczne, zdolności motoryczne, siłę i szybkość.
  • Test Wiedzy Ogólnej – co wiesz o prawie, administracji, Konstytucji czy Ustawie o Radzie Ministrów?
  • Testy psychologiczne – czy przejmiesz kontrolę nad stresującą sytuacją w terenie?
  • Rozmowa kwalifikacyjna – dwóch egzaminatorów i Ty. Czy pokażesz swoją wytrzymałość?

Jak wygląda egzamin na policjanta?

Każdy z etapów egzaminu sprawdza nasze zdolności i predyspozycje pod trochę innym kątem. Każdy z nich jest równie wymagający i musisz się do nich solidnie przygotować. Tylko najlepsi ubiorą policyjny mundur.

  • Test Sprawności Fizycznej – każdy policjant musi być sprawny, żeby błyskawicznie zareagować w stresujących, napiętych sytuacjach. Egzamin składa się z zestawu ćwiczeń w formie stacji. W ich skład wchodzą: przewroty w tył i w przód, rzuty piłką lekarską na odległość, zgięcia tułowia w leżeniu ( popularne brzuszki ), przeniesienie 28-kilowego manekina, bieg wahadłowy i ćwiczenia na „koźle”. Na wykonanie całości mamy maksymalnie minutę i 41 sekund. Oczywiście, im szybciej tym więcej punktów zdobędziemy.
  • Test Wiedzy Ogólnej – 40 pytań zamkniętych i jedna poprawna odpowiedź w każdym. To kolejne wyzwanie, które stawiają przed nami policyjni rekruterzy. Pełen zestaw opracowanych pytań i odpowiedzi na egzamin znajdziesz na naszej stronie Odpowiedzi.com.pl.
  • Testy psychologiczne – czujesz, że posiadasz naturalne predyspozycje do zawodu policjanta? Ten test to zweryfikuje. Staraj się zawsz odpowiadać zgodnie z tym jak myślisz, nie dostosowuj się do rodzaju pytania. Testy psychologiczne obejmują trzy etapy:
  1. Test na inteligencję
  2. Test psychologiczny
  3. Rozmowa z psychologiem
  • Wywiad zorganizowany ( obecnie rozmowa kwalifikacyjna ) – uczestniczysz w nim Ty i dwóch egzaminatorów. Jeden jest wykwalifikowany psychologiem, drugi zawodowym policjantem. Poddadzą Twoje nerwy poważnej próbie, starając się podnieś Twój poziom stresu do maksimum. Nie daj się rozchwiać i bądź twardy.

Tylko najlepsi kandydaci zasłużą na przywdzianie policyjnego munduru. Im więcej punktów uzyskasz, tym większa szansa, że Twoje marzenie się spełni. Nic tylko działać!

[Głosów:13    Średnia:4.8/5]